reklama

Svět skrze brýle bez šmouh a škrábanců

Ten, kdo nevidí nejlépe, ať na blízko nebo na dálku se neobejde bez brýlí. V Česku to platí pro 44 % obyvatel, což není málo. Jenomže, přiznejme si, že náročný je už samotný jejich nákup. Ne každému totiž vyhovuje každý tvar obrub, problematická je i velikost, volba té nejlepší barvy nebo materiálu brýlí. Hledání těch správných brýlových rámečků proto mnohdy vyžaduje značnou trpělivost. Situaci navíc nezlepšuje ani to, že se při zkoušení mnohdy pořádně nevidíte a ve finále vás pak dorazí jejich cena. I proto je důležité o své brýle náležitě pečovat, protože jen tak vám dokáží sloužit dlouhou dobu. Bohužel se objevuje problém, že jen málo lidí skutečně ví, jak správně pečovat o brýle.

i (Zdroj: Depositphotos)
Svět skrze brýle bez šmouh a škrábanců (Zdroj: Depositphotos)

V prvé řadě na ně sahejte správným způsobem

I když si mnoho lidí myslí, že o své brýle pečuje správně, pravdou je, že je tomu v reálu přesně naopak. Tak třeba, zkuste se zamyslet a přiznejte si, kolikrát jste brýle sundali nebo nasadili pouze jednou rukou? Právě to totiž patří k těm nejčastějším pochybením, k nimž dochází mnohdy zcela neuvědoměle a automaticky. Takové zacházení s brýlemi má však za následek jejich rozklížení, které je nutné korigovat u optometristy. Povolení obrub rozhodně není nic příjemného. Brýle totiž na nose nesedí správně a mohou být i různě vykřivené. Tomuto problému je přitom možné snadno předejít, stačí si jen zvyknout na brýle sahat oběma rukama. Oběma rukama byste si měli brýle nasazovat i sundávat. Oběma rukama byste si měli brýle také na obličeji upravovat.

Žena s brýlemi
i (Zdroj: Depositphotos)
Jedním z nejčastějších zlozvyků nositelů brýlí je nesprávné nasazování a sundávání brýlí

Co nikdy s brýlemi nedělejte

Pokud tedy nechcete, aby se vám brýle brzy rozpadly, nikdy při posouvání brýlí netlačte na nosník pouze jedním prstem. Tlak jedním prstem představuje velký tlak, který nemusí vydržet. Nepoškozujete však pouze nosník, ve skutečnosti oslabujete celý rám. A proto i při upravování brýlí na nose používejte obě ruce.

Dále se rovněž vyvarujte sahání na skla brýlí. Čím méně se jich budete dotýkat, tím méně často je budete muset čistit.

Brýle v žádném případě nečistěte oblečením, ubrousky, papírovými kapesníky nebo vlhčenými ubrousky. Mohli byste je jimi poškrábat brýlové čočky.

Podobně je to i s dalším nešvarem, tedy pliváním na brýle. I když byste to možná nečekali, ale sliny jsou velmi agresivní látkou, která dokáže povrch brýlové čočky narušit a jednou pro vždy poškodit.

K čištění brýlí nepoužívejte ani prostředky obsahující amoniak, bělidlo, dezinfekci, a dokonce ani ocet nebo prostředek na okna. Všechny tyto chemikálie by rovněž mohly poškodit nejen brýlové obruby, ale i brýlové čočky, včetně jejich ochranných povlaků (třeba antireflexní vrstvu a podobně).

Čistění
i (Zdroj: Depositphotos)
Brýle se čistí minimálně jednou denně speciálním textilním ubrouskem z mikrovlákna

Nikdy nepokládejte své brýle na brýlové čočky, poškodily by se. Plastové čočky v brýlích jsou totiž mnohem náchylnější na poškrábaní než běžné sklo.

Brýle také nepokládejte na umyvadlo ani na poličku mezi ostatní kosmetiku. Mohly by se zašpinit. Navíc kosmetika, spreje, parfémy i laky na vlasy by mohly poškodit antireflexní povlak na sklech.

Brýle v žádném případě nenoste volně v kapse nebo v kabelce, mohly by se velmi snadno poškrábat i zlomit.

Nikdy také brýle nenoste ve stylu à la Bartoška, tedy zapíchnuté na vrcholu hlavy. Brýle přece nejsou čelenkou! Za jedno vám mohou z hlavy velmi snadno spadnout a rozbít se a za druhé tímto způsobem velmi rychle ztrácí svůj tvar a pevnost.

V neposlední řadě brýle nikdy neodkládejte na palubní desku auta. Nezapomínejte, že v brýlích je čočka, která by mohla vlivem slunečního záření začít hořet.

Brýle
i (Zdroj: Depositphotos)
Nesprávně položené brýle mohou poškodit brýlové obruby. Pokládejte je vždy přesně naopak

A jak tedy o své brýle správně pečovat?

Brýle čistěte každý den pro to určeným hadříkem z mikrovlákna. Pokud chcete, pomoci si můžete i speciálními přípravky na čištění brýlí nebo také k tomu určenými ubrousky (jde o speciální ubrousky). Avšak ve skutečnosti tím nejlepším a snadno dostupným čistícím prostředkem je obyčejná voda. Brýle jednoduše umyjete pod proudem tekoucí vody za použití kapky tekutého mýdla nebo saponátu. Pak už jen stačí, když je necháte oschnout na vzduchu.

Jednou za čas se brýle přece jen více zanesou a nepomůže jim žádné domácí čištění. V těchto chvílích je dobré nechat si své brýle vyčistit ultrazvukem u svého optika.

Pokud chcete, aby vám brýle dlouho vydržely, respektujte vlastnosti svých brýlí. Nevystavujte je teplotám, ani dalším podmínkám, které jim škodí. Nenoste je proto do sauny, vyhýbejte horkému prostředí, dejte si pozor na horkou páru, nesportujte v nich. Pro sport si vyberte takové sportovní brýle, které jsou pro sport určené, protože jsou vyrobeny ze speciálních více odolných materiálů.

Úchop
i (Zdroj: Depositphotos)
Brýle neuchopujte za skla. Čím méně se jich budete dotýkat, tím méně často je budete muset čistit

Když si brýle sundáte z nosu, ukládejte je do pouzdra na brýle. Pouzdro na brýle mějte vždy po ruce. Pouzdro na brýle dokáže obruby i skla ochránit před špínou, prachem, poškrábáním a také horším poškozením (třeba prasknutím). 

Brýle pravidelně noste k optikovi ke kontrole. Sami si brýle nijak neupravujte. Optik je schopen brýle profesionálně vyčistit, odborně upravit, utáhne vám šroubky, pokud je to potřeba, upraví rámky i nosník a vymění vám i ošklivé zažloutlé polštářky u nosníku za nové.

Nicméně, měli byste vědět, že i přes tu nejlepší péči je nutné brýle jednou za čas vyměnit. Jedním z nejčastějších důvodů pro výměnu brýlí je zhoršení (nebo zlepšení) zraku, ale klidně to může i důvod spojený s poškozením nebo opotřebením brýlí. Všeobecně se ale uvádí, že byste měli s výměnou počítat zhruba jednou za tři roky. To, kdy to bude skutečně zapotřebí, mohou však v řadě případů ovlivnit samotní lidé právě svou péčí o brýle.

Rozbité brýle
i (Zdroj: Depositphotos)
Nevhodné zacházení s brýlemi je často spojeno s jejich zbytečným zničením

Publikováno: 28. 4. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová