reklama

Nábytek z dřevěného masivu: Jak ošetřovat dřevěný nábytek

Dřevo, používané na výrobu nábytku odpradávna, si svou stálou oblibu samozřejmě zaslouží. Nábytek z masivu je čistě přírodní, krásný, příjemný na omak, trvanlivý i voňavý. Jak o své dřevěné poklady pečovat, aby se nám s nimi dlouho krásně bydlelo?

i (Zdroj: PR Shots)
Jak na běžné ošetření dřevěného nábytku? (Zdroj: PR Shots)

Jak se postarat o nábytek, vyrobený z masivního dřeva, které je povrchově dokončeno bez moření a lakování pouze přírodními oleji a vosky?

Takový nábytek přináší do našeho interiéru jedinečnou atmosféru. Na rozdíl od povrchu lakovaného, který při poškození nelze lokálně opravit a celkově novou renovaci povrchu provede jen truhlář, lze olejované povrchy nábytku snadno opravit. Na takovou práci stačí každý z nás. Při pravidelné údržbě zůstává pak povrch nábytku antistatický, odpuzuje prach a špínu a vypadá i po mnoha letech jako nový. Jako takový však takto dokončený povrch nábytku vyžaduje jinou péči a údržbu než výrobek z laminovaných materiálů nebo dýhovaný, dokončený vrstvou laku. Nábytek z masivního dřeva je nutné periodicky ošetřovat.

Dřevěný nábytek je nadčasový
i (Zdroj: PR Shots)
Dřevěný nábytek je nadčasový

Péče o nábytek z dřevěného masivu

Povrch nábytku musí být ošetřen olejem nejlépe z čisticí sady dodávané výrobcem. Olej je nutné nanést v dostatečné vrstvě, ponechat chvíli vsakovat, přebytek pak vytřít suchým hadříkem do sucha. Perioda této údržby je individuální, záleží na náročnosti klienta, používání výrobku, znečištění apod. Pokud je nábytek častěji a po celém povrchu dostatečně ošetřen doporučeným olejem, je jeho údržba o to snadnější a bezproblémová.

Se správnou péčí a údržbou bude dřevěný nábytek vypadat jako nový po desítky let
i (Zdroj: PR Shots)
Se správnou péčí a údržbou bude dřevěný nábytek vypadat jako nový po desítky let
  • Po jakémkoliv rozlití tekutiny nebo ušpinění od potravin je nutné povrch co nejdříve setřít. To samo o sobě opravdu stačí a je-ji povrch dostatečně nakonzervován z předchozí údržby, bude zcela v pořádku.
  • Pokud byl povrch nábytku déle v kontaktu s nečistotou nebo je-li nábytek znečištěn od špinavých rukou, tužky, fixu apod., je nutné použít nejlépe speciální houbičku z čisticí sady a povrch tímto extrémně jemným, abrazivním povrchem (ničím jiným!) zbavit dané nečistoty. Poté je nutné povrch opět ošetřit olejem.
  • Dojde-li snad k takovému porušení povrchu, že při nárazu tupého předmětu na plochu vznikne důlek (bez přetržení vláken), je možné mírným a opakovaným napařením povrchu žehličkou defekt zlikvidovat. Promáčklé dřevo se vrátí do původní podoby. Takto poškozené a opravené místo musí být opět ošetřeno olejem.
  • Pokud dojde k hrubému porušení povrchu, jako jsou hluboké škrábance, rýhy apod., je oprava opět možná, a to až do hloubky cca 2 mm masivního dřeva. U rozsáhlejšího poškození se doporučuje předat nábytek truhlářské firmě, která povrch přebrousí a zcela zrestauruje. Masivní dřevo má tak na rozdíl od laminovaných nebo dýhovaných povrchů velkou výhodu, protože oprava povrchu je u něho možná vždy.

Zdroj informací: extra-nabytek.cz

Publikováno: 29. 1. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce