reklama

Dobré soužití dětí a psů chce trochu úsilí

Rozesmáté děti, které si hrají s roztomilým psem. To je pohled, kterému málokdo odolá. Ale zvládnout soužití dětského a psího živlu není vždycky jednoduché. Není to ale nemožné, když víte jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos)
Děti a psi spolu prožívají krásné chvíle (Zdroj: Depositphotos)

Důvody, proč se v rodině s dětmi objeví psi, jsou v podstatě dva. V prvním případě si lidé, kteří měli psa i předtím, než se stali rodiči, dokáží jen těžko představit, že by žili bez něj. V tom druhém podlehnou rodiče urputným prosbám svých potomků, kteří škemrají, že by chtěli psího kamaráda.

Obecně lze říct, že děti psy milují a velké procento psů má zase ráda děti. Jenže v reálném životě jejich soužití nebývá vždycky bez různých úskalí a za psí i dětské chování (i za jeho důsledky) nesou odpovědnost dospělí. Je tedy na místě vše důsledně promyslet a naplánovat, než se například rozhodnete koupit svým dětem k Vánocům roztomilého chlupáče.

Labrador
i (Zdroj: Depositphotos)
Labradorský retrívr patří mezi plemena, která s dětmi skvěle vycházejí

Když je nejdřív pes

Mladí lidé po mnoha letech společného života založí rodinu. Ovšem ještě, než se tak stalo, měli psa parťáka, který s nimi jezdil na dovolené a výlety a který jim do jisté míry suploval dítě. Někdo podobnou situaci řeší tak, že psa dá příbuzným nebo kamarádům, ale zodpovědní majitelé mají svého čtyřnohého přítele skutečně rádi, nechtějí se ho vzdát a rádi by propojili život s ním s výchovou dítěte.

Pokud je pes dobře socializovaný, měl by zvládnout i přípravu na příchod nového člena rodiny. Pokud tedy řešíte právě takovou situaci a máte ještě pár měsíců do narození potomka, zaměřte se na to, co musíte psa ještě naučit. Pokud byl zvyklý polehávat na gauči a chodil odpočívat do pokoje, který se výhledově stane dětským, rychle ho to začněte odnaučovat. Vyhraďte mu klidné místo k odpočinku, které bude moci využívat i poté, co se na scéně objeví miminko.

Pes v pelíšku
i (Zdroj: Depositphotos)
Pes potřebuje mít své místo jisté

Každému to své

I po narození nového člena rodiny věnujte aspoň chvilku času jen a jen psovi. Hrajte si s ním hry, které má rád, projděte se spolu venku jen vy sami. A naopak, berte ho na projížďky s kočárkem, neodstrkujte ho, když si bude chtít miminko očichat. Všechno vaše snažení by mělo směřovat k tomu, aby měl pes pocit, že se vlastně nic moc neměnilo, že má ve vaší domácnosti a „smečce“ stále své pevné místo.

Je ale rovněž zapotřebí zachovat si autoritu, takže důsledně napomínejte psa, který se snaží dostat k dětským věcem a hračkám, případně bude mít snahu ochutnat dětskou svačinku. Někteří psi navíc mají primárně z dětí obavy, vadí jim jejich pláč, křik a nekoordinované pohyby, které je mohou znervózňovat. Musíte na sebe zkrátka své milované bytosti zvykat. Třeba tak, že až si bude dítě hrát na dece na zemi, vezměte k němu i psa a začněte je seznamovat. Vše ale musí probíhat pod vaším bedlivým dozorem.

Pes, mimino
i (Zdroj: Depositphotos)
Někteří psi malé děti doslova zbožňují

Mami, tati, kupte nám psa

Velká většina dětí má psy více či méně ráda. Jsou zkrátka chlupatí a roztomilí a je s nimi legrace. Takže v nejedné rodině čelí rodiče neustálým prosbám, aby pořídili pejska. Starší děti pak naprosto přesvědčivě slibují, že se o něj budou starat a budou ho chodit venčit.

Právě to je situace, kdy musí dospělí vše důkladně promyslet a zvážit všechna pro a proti. Děti jsou pro psy fajn parťáci na rozverné hry, ale nejsou pro ně autoritou, kterou by poslechli. Takže může být nebezpečné poslat na procházku desetiletou slečnu, která sice venčí čivavu nebo trpasličího pudla a poměrně dobře psa ovládá, ale už není schopná zvládnout situaci, kdy je napadne agresivní ovčák nebo pitbul s nezodpovědným majitelem. A nezvládne ani další krizový okamžik, kdy váš pes bude chtít napadnout jiného.

Dva psi
i (Zdroj: Depositphotos)
Agresivní chování psů většina dětí nezvládne

Do samostatné péče můžete svěřit psa až dětem kolem od 13 let a starším. A to až poté, když si budete naprosto jisti, že jste je naučili, co potřebují znát, že je to baví a přistupují k uloženým úkolům zodpovědně. Takže když koupíte psa dětem mladším, stejně zůstane převážná část povinností na vás. Na druhou stranu můžete své potomky vtáhnout do péče o psa jinak – dejte jim třeba za úkol, aby mu pravidelně myli misky a hračky nebo kontrolovali, zda mu nechybí voda.

Co by měl znát malý kynolog

Naučte své děti psí řeči. Nezvládnou to přes noc, ale díky každodennímu tréninku se brzy naučí vnímat, co chce pes svým chováním sdělit a jak se k němu mají chovat.

  • Velmi důležité jsou signály, které vydává pes svým ocasem. Mírné uvolněné vrtění ocasu a upřený pohled na dětského kamaráda, je jasná pobídka ke hře. Ocas mezi nohama musí dítě vnímat jako chvíli, kdy je lepší zvíře nechat být. Ocas zvednutý rovně nahoru a vyceněné zuby už nenechávají moc prostoru k vyjednávání. To už vyřeší jen razantní zákrok dospělého, který musí především oddělit dítě od psa.
  • Děti se musí naučit poskytnout psovi jeho prostor a klid. To v praxi znamená nelézt mu do jeho pelíšku, když odpočívá, nebo do misky, když jí. Stejně tak není dobré brát psovi jeho hračky, a už vůbec ne, když si s nimi zrovna hraje. Ty jsou zkrátka tabu, stejně jako pro psa hračky dětí.
Žena, dívka, pes
i (Zdroj: Depositphotos)
Dítě a pes by měli mít každý svou hračku
  • Upozorněte své děti, že se nikdy nemají koukat psovi zpříma do očí. Pro něj je to výzva k měření sil a v tomhle souboji nemohou zvláště malé děti v podstatě nikdy zvítězit. Zvíře to bude totiž vnímat jako výzvu k souboji, kdo je ve smečce ten silnější.
  • Důležitá je také rada: Drž se co nejdále od psích zubů! Takže žádné přetahování o klacek nebo strkání ručiček do psích tlam a tlamiček.

Naprostý základ

Každý dobrý článek nebo kniha věnované soužití dětí a psů se nevyhnou základní poučce: Nikdy nenechávejte děti a psy bez dozoru, pokud budou spolu! Sebehodnější a sebetrpělivější chlupáč je jenom zvíře a mohou nastat situace, které vyhodnotí po svém, tedy "psím“ způsobu. Možná jste tohle vše už mnohokrát slyšeli, ale je to skutečně rada nad zlato, takže jsme ji pro jistotu zopakovali i my.

Nenechávejte bez dozoru ani miminko v postýlce s vaším psem, který ho hlídá. Pokud chcete mít rodinu složenou z dětí a psů, musíte se zkrátka smířit s tím, že budete muset být dvojnásobně ostražití a na starost budete mít nejen potomky, ale i psa.

Rodina se psem v trávě
i (Zdroj: Depositphotos)
Děti a psy byste neměli nechávat bez dozoru

Jaké plemeno vybrat?

Ne každá psí rasa je k dětem vhodná. Takoví jezevčíci a mnozí teriéři jsou sice poměrně malí, ale většina z nich děti příliš nemusí. Jsou také velmi sebevědomí a tvrdohlaví, teriéři navíc hodně temperamentní a netrpěliví, takže nebývají pro děti těmi nejlepšími parťáky.

Mezi osvědčená plemena pro společné soužití patří labradorští nebo zlatí retrívři, němečtí boxeři, dalmatini, novofundlanští nebo bernští salašničtí psi. Z menších plemen to jsou třeba pudlové nebo border a bostonští teriéři. Pokud si chcete vzít z psa útulku, musíte ho dobře poznat a vyzkoušet na společných procházkách a výletech jeho povahu i to, jestli nemá nějaké patologické vady chování. Ale pokud si dáte tuhle práci, možná objevíte voříška, který bude pro vaše děti tím nejlepším kamarádem.

Kluk s voříškem
i (Zdroj: Depositphotos)
„Pravý“ voříšek bývá skvělý kamarád do nepohody

Publikováno: 21. 4. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová