reklama

Navštívily vás blechy?

Ležíte si takhle pohodlně pod peřinou a najednou vás něco štípne... A ta skákavá potvůrka se rychlostí blesku zavrtává kamsi mezi matrace, zatímco vy si střídavě škrábete pokousaný kotník a střídavě lamentuje, kdo že rozhlásil, že blechy psí na člověka nejdou? Soužití s blechami se rovná očistci, a proto je potřeba ihned vymyslet, jak tu bleší invazi zpacifikovat a poslat buďto do věčných lovišť nebo o dům dál.

i (Zdroj: Depositphotos)
Navštívily vás blechy? (Zdroj: Depositphotos)

To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou, tvrdil děda Komárek ve slavném českém filmu. Neměl bohužel pravdu, blechám je totiž srdečně jedno, koho kousnou, hlavně když si "cucnou" krve. Objevíme-li v našem načančaném bytečku blechu, většinou propadneme zoufalství. Kde je jedna blecha, budou i další, tyhle parazitické potvůrky jsou velmi společenské a družné. 

Blechy

Po spáření jsou blechy (Siphonaptera) schopny naklást miliony vajíček. V jedné snůšce blecha naklade asi 500 vajíček a takových snůšek je několik za sebou. Z vajíček se zhruba po 5-16 dnech líhnou beznohé larvy. Larvy se na rozdíl od dospělých jedinců neživí krví, ale organickými zbytky. Po 6-12 dnech se larvy zakuklí a za pár dní tu máme další generaci dospělých blech. Všichni dospělí jedinci z řad blech se živí krví svých hostitelů, kterými jsou v největší míře savci, ty "preferuje" 95 % druhů blech, anebo ptáci. 

Kromě toho, že blechy svým hostitelům způsobují svědivá a bolestivá kousnutí, jsou přenašeči mnoha nebezpečných chorob. Mezi ty nejhorší patří mor, skvrnitý tyfus. Blechy ale také slouží jako mezihostitelé tasemnic. Pokud zvíře nebo pták pozřou blechu infikovanou tasemnicí, dojde v jejich těle k nárůstu tasemnice. To je nejčastější případ u psů či koček. 

Jaké další nepříjemnosti mohou trápit kočičí a psí mazlíčky? Přečtěte si i náš další článek.

Blecha
i (Zdroj: Depositphotos)
Blechy jsou bohužel velmi přítulná zvířátka

Blechy nejsou vybíravé a útočí v podstatě na všechny teplokrevné tvory. To znamená nejen na divoce žijící zvířata (například ježek nebo veverka jsou dokonalé bleší autobusy), ale i na naše domácí mazlíčky. Dávejte tedy při venčení svého pejska pozor, pokud se potká právě s ježkem nebo má nutkavou touhu se kamarádit s divokým králíkem nebo veverkou. Můžete si být na 100 % jisti, když není před blechami chráněn, že vám jich pár přinese domů jako suvenýr. S kočkami, které chodí z bytu ven, je to to samé. Blechy pak ihned vycítí, že se jim s vámi bude dobře bydlet a nastěhují se do škvír pod podlahou, pod postele a vůbec na těžko přístupná místa. 

Ježek
i (Zdroj: Depositphotos)
Ježkové, veverky a další divoce žijící drobná zvěř jsou nejčastějšími hostiteli blech

A jak si tedy s nimi poradit?

Čistota, půl zdraví 

Blechy naštěstí nejsou příznivci uklízení. Platí na ně vysavač a dezinfekce. V první řadě, jakmile se s blechami jako novými nájemníky seznámíte, dejte se bezodkladně do generálního úklidu. A je zapotřebí to vzít opravdu z gruntu. Největší bleší sídliště, jakmile se u vás blechy zabydlí, najdete v ložnici a tam, kde má pelíšek váš mazlíček. Je tedy nutné:

  • vyprat ložní prádlo
  • vyklepat matrace
  • vysát a vytřít pod postelemi
  • vytřít celou podlahu v ložnici
  • vyprat a vydezinfikovat psí nebo kočičí pelíšek
  • vystříkat škvíry v podlaze a pod prahem roztokem proti blechám
  • vykoupat psa či kočku a pořídit jim bezpečnou ochranu proti blechám (obojek, tablety nebo pipetku)
  • vysát a případně vyprat sedačku, křesla a všechny látkové taburety, podsedáky a přehozy
  • vysát a vyprat koberce
Úklid
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezbytný je opravdu důkladný úklid

Vysávání a vytírání bude nutné velmi často opakovat, stejně tak je nutné ihned vysypat nebo vyhodit do popelnice sáček z vysavače, neboť pokud blechy vyluxujete a zůstanou v sáčku, zase vám vesele vyskáčou ven. Velmi vám v tomto boji pomůže parní čistič. 

Podívejte se také na video, jak chránit kočku před blechami a klíšťaty.

Pokud nemáte kočku, použijte na dezinfekci bytu přípravek Biokill. Pozor, pro kočky je toxický! Psům nevadí. V domácnosti, kde žije kočka, použijte Menforsan, Karakill nebo Virbac Effipro. 

Pravidelně a velmi často vyčesávejte svého domácího mazlíčka, a jakmile uvidíte, že se drbe, ihned pátrejte po příčině. Nalezené živé blechy bez milosti rozmáčkněte mezi nehty. Ideální je tyto nebožtíky splachovat do odpadu a po "operaci" si ihned pečlivě umýt a vydezinfikovat ruce. 

Kousance
i (Zdroj: Depositphotos)
Bleší kousance poznáme bezpečně, jsou většinou ve skupinách a velmi svědí

Ochrana psů a koček

Kromě pravidelného vyčesávání nebo koupání bude potřeba psa nebo kočku ochránit proti blechám a případně dalším hmyzím parazitům vhodnými antiparazitiky. Kupte jim buďto obojek napuštěný odpuzujícími látkami nebo přípravek, který se kape na kůži. Vyzkoušejte například výrobky Frontline, Arpalit (sprej) nebo Comfortis (tablety) pro dospělé psy, pro štěňata pak použijte výrobky Frontline nebo Bolfo. Kočky ocení výrobky Frontline, Bolfo, Fipron nebo Sergeants Green. 

Pipetky
Pipetka s roztokem se kape zvířeti nejčastěji za krk (Zdroj: Depositphotos)
Obojek
Pořiďte psovi nebo kočce obojek proti blechám a klíšťatům (Zdroj: Depositphotos)

Neusínejte na vavřínech, blechy se vás budou držet dlouho, pokud si po pár týdnech řeknete, že je invaze zažehnaná. Ještě za půl roku vás mohou blechy nepříjemně překvapit, třebaže jste si dali s úklidem opravdu záležet. Zapadlá bleší vajíčka pod podlahou nebo v nejrůznějších škvírách budou stále životaschopná. 

Kapky
i (Zdroj: Depositphotos)
Kapky s antiparazitickým roztokem ochrání vaše domácí mazlíčky

Babské rady

  • Past na blechy: blechy přitahuje světlo a teplo, takže si pořiďte stolní lampičku a misku s vodou a saponátem. Misku nechte osvícenou pomocí lampičky, blechy do vody naskáčou a zahynou. 
  • Citron: místo chemických přípravků použijte obyčejnou vodu s citronem jak na mytí, tak na vystříkání spár a koutů. Stejnou službu vám udělá octový roztok. 
  • Sůl: na koberec nasypte sůl a nechte ideálně týden v koberci. Pokud se sůl nalepí na blechu, vykrvácí. Po týdnu koberec důkladně vysajte.
  • Bylinky: vsaďte na mátu peprnou nebo eukalyptový olej, blechám opravdu nevoní. Stejně účinná je routa, rozmarýn, pelyněk nebo citronela. Ideálně si tyto bylinky nasušte a rozdrťte na jemný prášek, který nasypejte do škvír v podlaze. Po nějaké době všechny škvíry vysajte a znovu nasypte prášek.
  • Česnek a droždí: podle názoru mnoha chovatelů je dobré přidávat zvířatům do jídla česnek nebo pivní droždí. Je také možné zkusit vtírat droždí přímo do srsti.
  • Aloe vera: gel nebo preparát, obsahující aloe vera zmírňuje svědivost po bleším kousnutí. Gel zároveň kůži mírně vysušuje, takže se netvoří mokvavá místa. 
  • Banánové slupky: položte do míst, kde se blechy vyskytují nejvíce, banánovou slupku vnitřní stranou nahoru. Blechy začnou hynout.
  • Vysoušeč vzduchu: Blechy potřebují ke spokojenému životu vzdušnou vlhkost až okolo 50 %. Nastavte vysoušeč na sušší vzduch pod 50 % a blechy prostě uschnou. 
Přírodní prostředky
i (Zdroj: Depositphotos)
Celý byt i všechny domácí mazlíčky bude potřeba odblešit

Před použitím chemických nebo bylinných přípravků se rozhodně poraďte s veterinářem o vhodnosti použité konkrétního přípravku. Některé látky mohou být pro vaše domácí mazlíčky toxické. Vyhledejte si na internetu esenciální oleje bezpečné pro kočky.

Vybíráte nového psího kamaráda? Podívejte se na 7 nejlaskavějších psů, kteří se hodí i k malým dětem.

Přípravky
i (Zdroj: Depositphotos)
Přípravky proti blechám koupíte v drogerii

A na závěr upozornění: Tak, jak jste se věnovali generálnímu úklidu bytu a svých mazlíčků, věnujte stejnou péči i zahradě nebo prostoru okolo domu. Blechy žijí samozřejmě i ve volné přírodě a s oblibou vyhledávají temná zákoutí zahrad, neudržované keře nebo místa s vysokou trávou. Posekaný trávník, ostříhané a prosvětlené keře, čistota okolo popelnic (odpadky lákají hlodavce, kteří blechy přenášejí také) a výsadba aromatických rostlin typu šanta kočičí, citrónová tráva, rozmarýn, šalvěj nebo bazalka eliminují výskyt blech ve vašem okolí. 

Psi a kočk také trápí klíšťata. Víte, jak správně vytáhnout klíště?

TIP:

Jak pečujete o hygienu kočku? Podívejte se na návod, jak naučit kočku, aby milovala vodu a koupání bylo příjemnějším zážitkem.

Publikováno: 27. 4. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová