reklama

Vypěstujte si chutné okurky i na balkoně nebo terase

Na balkoně nebo terase můžeme pěstovat bez problémů i okurky, a to jak hadovky, tak nakládačky nebo dokonce okurky polní, které jsou na podmínky pěstování náročné nejméně. Důležité je připravit okurkám takové místo, kde budou chráněny před bičováním deštěm a větrem. Nezapomínáme ani na výživnou půdu s dostatkem humusu.

Okurky lze na balkoně úspěšně pěstovat, vyberte si ale vhodnou odrůdu (Zdroj: Depositphotos)

S předpěstováním okurek začněte v polovině dubna, kdy si za oknem předpěstujete vynikající a silné sazenice. Velmi důležitá je volba vhodného kultivaru, který dobře snáší drsnější podnebí a nevadí mu ani mírně chladnější noci. Z nakládaček je pro volné pěstování na balkonech a terasách, případně na parapetu okna, avšak s dostatečnou oporou, vhodná téměř jakákoliv odrůda hruboostného typu, jako jsou hybridní Admira, Nora nebo Regina. Z hadovek jsou pak vhodné hybridy Baby, Minisprint a Ofelie, které mají kratší plody, avšak jejich násada je v minifóliovnících, které umístíme na balkon či terasu, minimálně obdivuhodná, výsledná sklizeň je za dobré péče obrovská. Z polních okurek dosahují ve velkých nádobách s výživnou půdou dobrých výnosů hybridní odrůdy Natalie a Viktorie.

Odrůdu vybírejte opravdu podle Vašich podmínek pro pěstování, například v teplých oblastech rostou i hadovky venku, avšak při déletrvající nepřízni počasí může být výnos velmi omezený a rostliny stresem strádají a stávají se také snadným terčem škůdců. Při výsevu v domácích podmínkách používejte výhradně substrátů supresivního typu, který brání rozběhu houbových chorob, které napadají kromě substrátu i samotné semenáčky a mohou způsobit výrazné škody.

Přečtěte si také náš další článek na téma "Deset rostlin, kterým se bude dařit i na balkoně" a užijte si zahradničení a  bohatou úrodu i v paneláků

Mladé sazenice okurek
Rostoucí okurky po výsevu (Zdroj: Depositphotos)

Poté, co mladé rostliny dostatečně zesílí, je přesazujte do větších nádob, vyplněných směsí velmi kvalitní kompostové zeminy, na spodní části vyplněné směsí hnoje a nadrobno posekané trávy, což funguje jako zdroj tepla a živin a díky tomu začnou okurky velmi rychle přirůstat. Zvláště v prvních dnech je nutné pravidelně zalévat, aby se sadba přijmula a kořenový systém řádně vyvinul.

Při pěstování na balkonech a terasách nesmíte zapomenout vytvořit vertikální oporu, po které se okurky budou pnout. V případě dešťů to urychluje osychání, snižuje riziko napadení plísní bramborovou a výhodou je celková vzdušnost šlahounů, ve kterých máte dokonalý přehled o tom, jak jednotlivé plody rostou. Včasným sklizením narostlých plodů tak máte možnost podpořit a navýšit svoji sklizeň. Okurky hadovky umístěte nejlépe do malého fóliovníku, kde se jim bude výtečně dařit, Zde je důležité kromě pravidelné zálivky i pravidelné větrání.

Důležitá je výživa okurek. Pravidelným hnojením se podpoří obranyschopnost rostliny, její celková kondice i bohatá sklizeň chutných plodů. V době, kdy okurky kvetou, na balkoně nepoužívejte osvědčené zkvašené slepičince, velmi silný zápach by zcela jistě vadil i Vašim sousedům. Zde je vhodným prostředkem využití granulovaného kravského hnoje, který zlehka zapravíte pod povrch a pravidelnou a vydatnou zálivkou se živiny začnou vyplavovat do půdy. Ze škůdců nejčastěji okurku napadne sviluška, což lze řešit postřikem. Buď využijete některý z dostupných výrobků, nebo si doma vyrobíte heřmánkový výluh, který tyto škůdce zlikviduje stejně efektivně.

Kvetoucí okurka
Při prvním kvetení okurky přihnojte (Zdroj: Depositphotos)

Sklizeň okurek vrcholí zhruba do konce září, kdy již začnou mírně venkovní teploty klesat, a to i přes hezké počasí. Nezbývá než rostliny zlikvidovat, vhodným místem je kontejner na bioodpad. Nádoby poté vymyjte vlahou vodou, nechejte oschnout a ukliďte do sklepa, příští jaro přijdou zase ke slovu.

Pěstování okurek za oknem
Nezapomeňte na oporu rostlin během vegetační doby (Zdroj: Depositphotos)

TIP:

Přemnožili se vám okurky? Přečtěte si recept a vyzkoušejte výtečný, zavařený okurkový salát nebo si vyberte jeden z receptů na nakládané okurky.

Publikováno: 22. 4. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček