reklama

Pokud hledáte zajímavého parťáka do rodiny, je gekon to pravé ořechové

Pokud zvažujete pořízení živého parťáka do rodiny, nebo chcete společnost, protože jste sami, ale venčení pejska či chlupy z kočičky vás nelákají, tak je pro vás chov malého roztomilého gekona či gekončíka skvělou alternativou. Většinu dne je neaktivní, proto mu nebude vadit, když hned z práce nepoběžíte za ním domů. Postačí mu menší terárium, správná strava a nádech vlastní soukromé exotiky doma není také na zahození.

Pokud hledáte zajímavého parťáka do rodiny, je gekon to pravé ořechové (Zdroj: Depositphotos)

Chov gekona není náročný, má to jen pár specifikací. Určitě vás osloví svou samostatností a malou aktivitou přes den. Na jeho projevy si musíte počkat až na noc. Nicméně pozorovat jak se pohybuje po skle díky přísavkám na končetinách, může být hodně zábavné i relaxující zároveň. Pokud tedy nevlastníte televizi, tak místo ní můžete umístit tento malý kousek exotické přírody za sklem a pozorovat tak soukromou podívanou ve stylu National Geographic.

Gekon
Gekon se umí pohybovat po zdech a skle (Zdroj: Depositphotos)

Pro návštěvy a vaše známé to může být také zajímavé téma a budete tak vést živé a veselé rozhovory, místo hovorů o práci a jiných starostech. Pokud máte děti, tak péči o tohoto malého ještěra také zvládnou a bude to dobrý trénink pro případné náročnější domácí zvířátko. Můžete si vybrat z většího množství barev a spojit se s dalšími nadšenci mezi chovateli terarijních zvířat. Navíc se při dobré péči dožívá až 15 let, může vám tedy dělat příjemnou společnost delší dobu.

Na druhou stranu je nutné zmínit i nějaké méně pozitivní stránky chovu gekona. Je hodně teritoriální, proto se doporučuje chovat v jednom teráriu jenom jednoho jedince. Příliš se s ním nepomazlíte, je hodně křehký, proto je nutné být opatrný při manipulaci s ním. Pokud by se mu vaše doteky a přesuny nelíbily, umí se bránit docela nepříjemným kousnutím. A protože je aktivní převážně v noci, mohly by vás rušit jeho specifické zvuky, které někdy připomínají jemné štěkání. Tady je ale světlou výjimkou gekon modrý.

Gekon2
Gekona je zajímavé pozorovat a sledovat (Zdroj: Depositphotos)

Druhy oblíbených chovaných gekonů

Většina je stejně nenáročná, jsou si hodně podobní, ale můžete si vybrat podle velikosti a typu zbarvení.

Gekončík noční

Je o trochu větší a může dorůst až do 30 cm. Má pestré žlutohnědé zbarvení s výraznými černými znaky a je jedním z chovatelsky nejrozšířenějších ještěrů. A jak napovídá jejich název, žijí a řádí převážně v noci. Potřebují větší terárium a díky dostatečné pozornosti se dají dokonce i mírně ochočit, např. si ochotně vezmou krmení přímo od vás, nejlépe podané bezpečným způsobem pomocí pinzety.

Gekon panenský

Gekon panenský je malý a nenáročný ještěr vhodný pro úplné začátečníky a děti. Dorůstá asi 10 cm a stačí mu tak menší varianta terária. Má nahnědlou barvu s černými a béžovými proužkami na zádech. Svůj odstín však dokáže dle podmínek a nálady měnit podobně jako chameleon, může být tak zajímavý pro pozorování. U samiček si chov dobře rozmyslete, protože se dokážou rozmnožovat i zcela bez partnera. Umí naklást vajíčka, ze kterých se pak i bez dalšího zásahu vylíhnou nové exempláře.

Gekon modrý

Gekon modrý je na rozdíl od ostatních, druhem, který žije převážně ve dne. Je proto zajímavý a oblíbený pro chovatele, kteří s nimi chtějí sdílet čas klasicky přes den a užívat si pozorování jejich barev a chování. A v noci pak mají klid, protože bude odpočívat i malý gekon v teráriu. Je navíc hodně malý (asi 8 cm) a tedy nejméně náročný na prostor.

Pohyb
Gekon modrý má krásné a zajímavé zbarvení (Zdroj: Depositphotos)

Jak vybavit terárium pro gekona

Než si nového mazlíčka přinesete domů, připravte mu jeho vlastní privátní prostor ve formě vhodně zařízeného teráriu. Pro menší druhy postačí skleněná nádoba se základnou o šířce 25 cm, pro větší druhy je vhodnější minimálně 50cm základna. Samozřejmě může být i větší, rozhodně tím nepohrdne a nebude si stěžovat. Důležité je udržovat v teráriu stabilní teplotu 28 až 32 °C. V prodejnách pro teraristy seženete vhodné tepelné lampy, žárovky nebo speciální tepelné kameny.

Spodní část terária můžete vysypat pískem nebo terarijním substrátem. Dále tam umístěte různé kamínky, kameny, větve, skořápky a cokoliv, co vytvoří přirozené prostředí, ve kterém by v přírodě běžně gekon žil. Rostliny vybírejte pečlivě, hlavně takové, které zvládnou vyšší vlhkost. V teráriu prostor pravidelně roste vodou, abyste vlhčili vzduch i životní prostředí.

Terárium
Terárium pro exotická zvířata jako je gekon (Zdroj: Depositphotos)

Stravování gekona

Základem stravy je hmyz a příležitostně můžete jídelníček oživit červy. Můžete používat octomilky, pro větší a starší gekony jsou pak vhodní cvrčci, švábi a sarančata. Pokud vám to nebude vadit, můžete jim přidat i holá čerstvá mláďata myší nebo drobných ptáků. Důležité je také doplnění vitamínů, zejména vápníku. Strava by měla být dodávaná jenom v takovém množství, aby se gekon nepřekrmoval, případně aby mu nezůstávaly zbytky v teráriu. Množství záleží na druhu a velikosti gekona.

Oživit jídelníček můžete i některými druhy sladkého zralého ovoce, ale dávejte pozor, aby nebylo nahnilé. Můžete nabídnout jahody, maliny nebo banán. Nezapomeňte také na misku s vodou. Miska je ideální mělká, aby tam zbytečně voda nestála, čerstvou odstátou vodu raději doplňujte každý den. Chlor z klasické kohoutkové vody by měl zhruba za 20 minut vyprchat. Roste také sklo, gekoni rádi vodu olizují ze stěn a dekorací.

Krmení
Krmení ochočeného gekona pinzetou (Zdroj: Depositphotos)

Slovo na závěr

Jak je vidět, toto zvířátko není nijak náročné ani na péči ani na náš čas a pozornost. Stravování je také snadné, stačí na něj nezapomenout. Část stravy seženete ve volné přírodě, pokud na to máte čas a nervy. Stačí tedy zařídit zázemí, teplo, vlhko a stravu a máte hotovo. Občas se na gekona podíváte a víc skoro není potřeba.

Gekon3
Gekoni jsou veselí společníci (Zdroj: Depositphotos)

Jediná změna je v zimním období, kdy se hodí našeho exotického parťáka nechat zazimovat. Tím si odpočine a samičky případně naberou sílu pro případné páření a nakladení vajíček. Zazimování je také snadné, na konci podzimu začněte snižovat teplotu v teráriu, postupně vypněte tepelný zdroj úplně a ponechte jenom pokojovou teplotu. Jíst nebude pravděpodobně vůbec. Občas ho ale zkontrolujte, a pokud by se ze zazimování probral, tak ho mírně nakrmte a přidejte trochu vody. Pokud by se projevoval zvláštně nebo netradičně, kontaktujte zkušeného chovatele nebo veterináře zaměřeného na ještěry a exotická zvířata a poraďte se, jak postupovat. Toto platí pro celou dobu chovu zvířete a po celý rok.

Publikováno: 7. 4. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná