reklama

Vyrobte si originální výzdobu z přírodnin, se kterou přivítáte jaro

Vyrobte si originální přírodní dekorace, které zútulní váš domov. Nepotřebujete k tomu nic jiného než pár větviček, které můžete nasbírat třeba na vaší nedělní procházce lesem. Pokud ještě použijete živé květiny, zažijete pravou jarní atmosféru.

Vytvořte si stylovou květinovou dekoraci (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Netradiční výzdoba z přírody

Jarní výzdobu svého domova můžete pojmout netradičně zajímavou, vlastnoručně vyrobenou dekorací. Potřebovat k tomu budete kůru, suché větvičky, mech, vázičky a živé květiny. Veškerý materiál, který je možné použít, najdete v přírodě nebo na zahradě. A pokud nemáte zahradu, budete mít alespoň důvod vyrazit na procházku do lesa, odkud si jistě přinesete vše potřebné. Kůru najdete  obvykle na místech, kde leží popadané nebo pokácené stromy. Stejně tak mech i suché větvičky či jiné přírodní materiály vhodné na dekoraci, najdete v každém lese. Na dozdobení můžete použít květiny, které na jaře kvetou nebo si je zakoupit v květinářství. 

Kůra
Použijte kus kůry (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Možnosti jarních květinových aranží

Způsobů, jak si zkrášlit a oživit domov a zpříjemnit rodinnou atmosféru nebo dát nový ráz vašemu bydlení, je mnoho. Dekoracemi můžete vyzdobit interiér i venkovní prostor, okna i vchodové dveře. A máte-li dostatek představivosti a chuti do práce, můžete tak snadno a přitom levně, změnit a zkrášlit váš byt i prostředí, kterým jste obklopeni. Použít k tomu můžete třeba jen jarní květiny, které se nedávno vyklubaly ze země nebo šetrně ostříhané větvičky rašících keřů a stromů.

Materiál a nástroje
Připravte si vše potřebné (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Ať už je dáte do vázy s vodou nebo zasadíte s kořenovým balem do hezkého květináče, jistě vám udělají radost a pozvednou náladu. Jak při výrobě dekorace v domácích podmínkách postupovat, co si předem připravit a čím začít? Možnosti netradičního aranžování jsou široké a květinové dekorace s jarní tématikou lze vytvářet v mnoha variantách v různých ročních obdobích a k jakékoli příležitosti. Nechte se vést vašimi dovednostmi a fantazií.

Aranžování s kůrou 

Nabízíme dva způsoby tvorby a aranžování dekorací. Prvním je dekorace vytvořená na kusu kůry. Jakým způsobem to provést a jak přitom využít různých přírodních materiálů a květin, vysvětluje květinářka Zuzana Jakabová: „K výrobě dekorace budeme potřebovat kůru, mech a suché větvičky, dále vázičky a jarní rostliny. Použít můžeme například pryskyřník a narcisy.

Skleničky na kůře
Na kus kůry umístěte malé skleničky, do kterých vložíte čerstvé květiny (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Začneme tím, že si na větší kus kůry umístíme vázičky, které naplníme vodou a kolem nich poskládáme mech, kousky drobné kůry i suché, lehce nalámané větvičky. Když máme ozdobenou kůru, můžeme dát do váziček květiny.“ Dekoraci lze umístit na římsu krbu, ve kterém se už netopí — jako v našem případě, na okenní parapet, jídelní stůl nebo jinou vhodnou plochu.

Aranžování květin do sklenic
Květiny aranžujte do malých skleniček (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Druhý způsob nabízí aranžování květin na starý rám z obrazu. „Do rohu rámu umístíme vypichovací hmotu, kterou zakoupíte v květinářství. Hmotu zafixujeme drátkem k rámu a zapichujeme do ní různobarevné květiny, které můžeme doplnit větvičkami a listy. Houbičku předem namočíme, vložíme ji do kyblíku s vodou a necháme minimálně 20 minut nasávat vodu. Tato dekorace z živých květů vydrží až devět dní,“ vysvětluje květinářka. Výtvor v rámu můžete zavěsit na stěnu nebo umístit tam, kde ho můžete o něco opřít.

Aranžování květin do rámu
Obrazový rám může posloužit pro vytvoření svěží dekorace (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Jaké rostliny použít

Použít můžete květiny ze zahrádky nebo z přírody, případně si je můžete zakoupit v květinářství nebo zahradnictví. „My jsme v prvním případě použili pryskyřník a narcis, což jsou typické jarní květiny, ke kterým můžete přidat i listy,“ doplňuje Zuzana Jakabová. Zvolit lze jakékoli rostliny, nejlépe ty, které kvetou brzy na jaře. Jsou to například sněženky, bledule, čemeřice, fialky, podléžky, sasanky, krokusy nebo tulipány. Použít můžete i větvičky kvetoucích keřů, které v teple domova brzy vyraší. V jarním období kvete například okrasná mandloň, zlatice, jíva či kdoulovec.

Několik rad na závěr

Dekoraci s řezanými živými květinami nedávejte na teplé a slunečné místo, jinak květiny brzy zvadnou. Na noc je můžete umístit do chladnější místnosti, ale tak, aby rozdíl teplot nebyl příliš velký. Je vhodné jedenkrát za 3 dny vodu vyměnit. Živými květy lze ozdobit i velikonoční věnec nebo svícen. V tom případě můžete použít drátek, s jehož pomocí zpevníte stonky květin anebo je snáz ohnete a obtočíte kolem svícnu či věnce. Použít můžete i větvičky z jívy nebo jiné rašící větve. Nemusíte vytvářet žádné složité dekorace, máte-li rádi živé květiny, stačí je jen naaranžovat do vázy s vodou.

Publikováno: 29. 3. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová