reklama

Vyžeňte obtížné mušky ze své domácnosti

Objeví se v domácnosti doslova jako blesk z čistého nebe. Ovšem přimět je, aby náš domov opustily, už tak rychle nejde. Tyto drobné červenohnědé mušky nám vlastně nic nedělají a nijak nás neohrožují, ale jejich přítomnost nás obtěžuje. A také nám naznačuje, že se v domácnosti něco kazí nebo jsme podcenili hygienickou prevenci a budeme muset zdokonalit úklid, obzvláště v kuchyni a v přilehlých prostorách

i (Zdroj: Depositphotos)
Octomilky nejsou v naší domácnosti vítanými hosty (Zdroj: Depositphotos)

Říká se jim různě – vinné, octové nebo banánové mušky – ale ve většině případů se jedná o octomilky obecné. Naše babičky o těchto potvůrkách říkaly, že se objevují se švestkami, a pak najednou zmizí. Jejich výskyt se už dávno neomezuje jen na podzimní období. Milují totiž především kvasící ovoce, a to už je dnes dostupné celoročně, takže se s nimi setkáme i v zimních měsících. Nicméně v tuto dobu je jejich výskyt přece jen omezený.

Žena v kuchyni
i (Zdroj: Depositphotos)
Kde mohou být?

Odkud se berou?

Octomilky jsou velmi početnou hmyzí rodinou, která čítá na 1 500 druhů, které se od sebe často velmi liší. Nás ale zajímají jen ty, které se „pyšní“ přívlastkem obecné. Do našich domácností se dostanou buď s nějakým ovocem, nebo prostě vlétnou oknem. Vzhledem k jejich velikosti si jich často ani nevšimneme.

Rychle se usadí na stanovišti, které je pro ně vhodné, zaneřádí ho mikroskopickým trusem, a především nakladou velké množství vajíček. V průměru za tři dny se vylíhnou stovky nových octomilek a nám z nich jde hlava kolem. Pro svou neuvěřitelnou reprodukční schopnost jsou tyto mušky oblíbeným testovacím živočichem v laboratořích věnujících se genetice a vývojové biologii. Jsou také uměle pěstovány jako krmivo pro některé druhy obojživelníků a ryb.

Laboratoř
i (Zdroj: Depositphotos)
Octomilky se též testují v laboratoři

I na nich se tak ukazuje, že každý živočišný druh má na světě své místo, nicméně naše domácnost není laboratoř a octomilky jsou v ní nežádoucím hostem. Jejich jediným plusem je, že nám rychle ukážou, kde se kazí nějaké ovoce, protože to je jejich nejmilovanější stanoviště.

Ovoce
i (Zdroj: Depositphotos)
Octomilky milují kazící se ovoce

Nepohrdnou ani sladkými koláči s ovocnou náplní nebo marmeládou a láká je také kávová sedlina v šálcích a kávovarech stejně jako zbytky sladkých nápojů a vína či piva. Jejich zdrojem bývají často i kuchyňské odpady, protože se v nich usazují organické zbytky, nebo utěrky, na nichž ulpěly stopy po vaření. Objevit se ovšem mohou i prostřednictvím pokojových květin, pokud je zbytečně přeléváme a v zemině začnou kvůli tomu zahnívat rostlinné zbytky.

Zalévání
i (Zdroj: Depositphotos)
Přelité rostliny s tlejícími kořeny octomilky lákají

Jak na ně

Třebaže octomilky jsou proti nám v početní převaze, když víme, jak se jim bránit, můžeme se jich úspěšně zbavit a když budeme dodržovat preventivní opatření, nemusí se u nás doma objevit prakticky vůbec. Především nenecháváme nikde zbytky ovoce a sladkých jídel. Pokud je nesníme, uložíme je do ledničky nebo do chladné komory, pokud možno v krabičce nebo zabalené. Nenecháváme rovněž někde postávat nedopité sklenky s džusy, šťávami, vínem, pivem či likéry. Nádobí, na kterém bylo ovoce nebo jiné potraviny se sladkou šťávou, hned omyjeme.

Pokud máme doma větší množství ovoce, což je v sezoně docela normální, pravidelně, třeba i dvakrát denně je prohlížíme a nemilosrdně vyhazujeme všechny kousky, které se začínají kazit.

Jablka
i (Zdroj: Depositphotos)
Ovoce pravidelně prohlížejte, zda se nekazí

Zkažené ovoce ale nelikvidujte tak, že je dáte do domácího odpadkového koše, protože by se zájem octomilek přesunul okamžitě právě tam. Odneste je ven z domácnosti, nejlépe do odpadkového kontejneru. Jako prevenci před octomilkami vynášejte pravidelně koše a používejte do nich igelitové pytle. Nezapomeňte vymývat vnitřky košů vodou se saponátem a dezinfekcí.

Často měňte kuchyňské utěrky a ručníky, stejně jako houbičky na nádobí, průběžně omývejte linku a další pracovní plochy. Jednou týdně vyčistěte odpad ve dřezu. Stačí do něj nasypat jedlou sodu, zalít octem a nechat působit asi 10 minut. Mušky se tak nebudou moci poschovávat ani tam.

Úklid
i (Zdroj: Depositphotos)
Čistěte pravidelně kuchyňský odpad

Pasti, pasti, pastičky…

Často se ale ani při sebevětší snaze invazi octomilek nevyhneme. Pak už jim musíme vyhlásit skutečný boj a začít je likvidovat. V drogeriích jsou běžně k dostání lapače octomilek, ale pomoci si můžete i prostřednictvím jednoduchých a velmi účinných pastí, které zvládnete vyrobit sami během pár minut.

Potřebovat budete jen sklenici, potravinovou fólii, gumičku na utažení a nůžky. Sklenici naplňte vínem, džusem nebo něčím, co octomilky milují. Pak sklenici překryjte fólií, do které propícháte drobné dírky, kterými mušky vlezou dovnitř, ale ven už netrefí. Místo sklenice s tekutinou můžete použít i nádobku s kouskem ovoce, kterou rovněž nahoře uzavřete fólií s propíchanými otvůrky. Na mušky platí i běžné mucholapky a jejich přirozeným lapačem jsou masožravé rostlinky.

Masožravka
i (Zdroj: Depositphotos)
Masožravé rostlinky jsou přirozeným lapačem octomilek

Pokud čelíte skutečné octomilkové invazi, nebojte se povolat takové pomocníky jako vysavač. Mušky nalákejte na kousky ovoce nebo na misku piva, a pak je všechny vysajete. Použít lze i chemické přípravky na likvidaci hmyzu. K těm bychom ovšem měli sahat skutečně až ve chvíli, kdy se všechny ostatní způsoby minuly účinkem. Budete-li bojovat proti muškám chemií, uvědomte si, že nesmíte postříkat jídlo a že by se ve vystříkaném prostoru neměli nějakou dobu pohybovat lidé a zvířata.

i (Zdroj: Depositphotos)
Použít lze chemické prostředky na hubení hmyzu

Rady našich babiček

S octomilkami se potýkali lidé v domácnosti už dávno před námi a mnohé užitečné „babské“ rady přijdou vhod i nám. Větrat se vyplatí nejen kvůli čerstvému vzduchu, ale i proto, že octomilky nesnášejí vzdušné proudění a chlad přicházející z venku. Snad ještě víc ale nesnášejí vůni hřebíčku. Můžete jej tedy nasypat do misky a nechat stát někde v kuchyni. Určitě mnoho mušek odradí a ještě provoní dům. Jako odpuzovače mušek lze využít i čerstvý česnek, ale výrazný česnekový odér nemusí být příjemný i mnohému člověku.

Hřebíček
i (Zdroj: Depositphotos)
Vůně hřebíčku octomilky odpuzuje

Octomilky nejsou samy

Naše domovy nelákají jenom octomilky. Přílišná zálivka rostlin upoutá i smutnice, které kladou do vlhké půdy svoje larvy. Na venkově se v létě objevují doslova nálety černých mušek zvaných třásněnky, které se v době rojení usazují na okenních parapetech a na zdech. Někdy se objeví během žní, protože žijí na polích a kombajny je odtamtud vyženou. Třásněnky se ale netouží dostat dovnitř a po žních většinou rychle zmizí. Jako prevenci na ně můžete nastražit past v podobě žlutých lapačů drobného hmyzu.

Žlutý lapač
i (Zdroj: Depositphotos)
Proti hmyzu můžete také použít žluté lapače

S příchodem invazivních druhů z jihu Evropy se v Česku objevila také muška koutule. Poprvé byl její výskyt u nás popsán v roce 2011 v Brně a v současnosti je už rozšířená všude. Zvláště na podzim se objevuje v bytech, kam zalétá při hledání zimního příbytku. Vědci ale předpokládají, že ani to jí nepomůže dlouhodobě přežít české zimy.

Koutule
i (Zdroj: Depositphotos)
Koutule je další invazivní druh hmyzu

Pokud se koutule objeví u vás doma, určitě to nebude v tak masovém měřítku jako octomilky, ale můžete se jich zbavit důsledným čištěním odpadů v koupelnách, kam se většinou uchylují. Stačí podobně jako u octomilek proplachovat jednou týdně odpad sodou a octem.

Publikováno: 6. 4. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová