reklama

Nezapomeňte na jahodníky. Máte nejvyšší čas je odzimovat, abyste měli bohatou úrodu

Jahody se dají se snadno pěstovat i v truhlíku či jiné větší nádobě na balkoně. Abychom si je ale mohli v létě vychutnat, musíme se už teď postarat o dobrou úrodu. Pokud jste loni jahodníky zabezpečili na zimu, je čas na jejich odzimování.

Připravte se včas na jahodovou sezonu (Zdroj: Depositphotos)

Odzimování jahodníků

Na jahody se těšíme celý rok. Díky zásobám supermarketů v posledních letech si je můžeme dopřát prakticky celoročně, ale není to úplně ono. Vlastní vypěstované jahody na zahradě nebo v truhlíku jsou určitě něco jiného. Chutnají lépe nejen díky tomu, že je jsou čerstvé a bez zbytečných postřiků, ale vynaložená práce i čekání na jejich plody nás budou hřát na duši a po sklizni se patřičně odměníme sladkými plody jahodníku. Odzimovat jahodníky musíme na záhonech, i ty pěstované na balkoně.

Pěstování jahod
Užijte si vlastní úrodu jahod (Zdroj: Depositphotos)

Jak ošetřit jahody po zimě

Sundejte ochrannou vrstvu, kterou jste jahody chránili v průběhu zimy před mrazem. Vše odstraňte a očistěte celý prostor půdy a okolí jednotlivých rostlin.

Jahody pod jehličím
Zazimované jahody pod jehličím (Zdroj: Silva Pokorná)

Odstraňte suché, poškozené a nahnilé listy, které by mohly být zdrojem nemocí a plísní. Ponechte jenom zdravé a mladé lístky. Odstraňte také odumřelé jahodníky, které zimu nepřežily, aby se nešířila do půdy zbytečná hniloba.

Jahody v květináči
Jahody pěstované v nádobě po zimě (Zdroj: Silva Pokorná)

Rostlinky jsou po zimě vytažené víc nad povrch půdy, proto je ze stran důkladně zahrňte zeminou, dosypte novou hlínu nebo vhodný substrát.

Rostlina jahodníku
Sazenice s odhrnutou půdou kolem stonku (Zdroj: Silva Pokorná)

Jahodníky zalijte do misky nebo do půdy okolo a přihnojte vhodným přípravkem. Přidáním obohaceného substrátu pro pěstování ovoce a zeleniny máte již potřebné živiny vyřešené. V opačném případě přidejte hnojivo do zálivky, hnojení pak opakujte podle návodu.

Substrát kolem rostliny
Nový substrát nasypaný kolem rostliny (Zdroj: Silva Pokorná)

Od této chvíle jahody ať už na záhonech, nebo v truhlíku, pravidelně zalévejte, kontrolujte jejich vitalitu, což zjistíte pozorováním listů, zda jsou svěží a zdravé. Pravidelně odstraňujte odumírající části a v případě podezření na nemoc, zasáhněte co nejdříve, aby se nešířila na zbylé rostliny.

Jahody pěstované v nádobě
Očištěné jahody s dosypanou zeminou (Zdroj: Silva Pokorná)

Publikováno: 1. 4. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná