reklama

Tipy pro jarní úklid domova

Jarní úklid domova provádíme vždy od konce března, kdy už můžeme vzít celkový úklid ne od podlahy, ale od oken. Všechny prostory naší domácnosti důkladně uklidíme, přitom se ale není potřeba jakkoliv dřít. Stačí, když do činností zapojíme celou rodinu a využijeme moderní prostředky i pomocníky.

Tipy pro jarní úklid domova (Zdroj: Depositphotos)

Při úklidu začněte okny. Kromě klasických prostředků, jako je hadr, utěrka z bavlny nebo mikrovlákna, využijte třeba i sadu akumulátorové stěrky na okna, která je doplněná přímo oplachovací sadou. Tou nastříkáte na skla vodu se saponátem, rozetřete, necháte chvíli působit a poté stěrkou dokonale vysajete. Nemusíte mít starosti, že by voda nechávala na oknech mapy nebo že by zde zůstávaly zanechané zbytky špíny. Stěrka působí jako výkonný vysavač a všechnu vodu a nečistoty dokonale odsaje pryč. Nicméně, na rámy oken musíte vyrazit s klasikou, buď navlhčeným hadrem anebo některou z utěrek. Nikdy nepoužívejte abrazivní prostředky, protože ty okna nenávratně poškodí. Zároveň s okny nezapomeňte očistit i žaluzie, na kterých se usazuje prach. Stačí použít vlhký hadr jako na rámy oken.

Třídění
Při třídění časopisů se zeptejte přátel, zda se jim některé nebudou hodit (Zdroj: Depositphotos)

Po dokončení očisty oken se s velkou chutí vrhněte na provedení generálního úklidu. Zapojte pomocníky, kteří Vám pomohou s roztříděním starých časopisů. Zeptejte se známých a kolegů, zda o nějaké nemají zájem, protože v mnoha časopisech dnes najdete moderní trendy nejen ve vaření a zahradničení, ve kterých se najdou i Vaši přátelé. V tomto případě podporujete efektivní recyklaci, výtisky jsou několikrát za sebou využity čtenáři, než najdou své místo v odpadovém kontejneru na papír.

Podívejte se i do skříní s oblečením a všechno přeberte. To, které je poškozené, vyhoďte, to, které už nenosíte, uložte do kontejneru na textil, který je umístěn téměř v každé obci. Pro tento účel je dobré si připravit pytle, kam oblečení odložíte a snadno přepravíte ke kontejneru. A nezapomeňte, že i zde budete potřebovat hadr a vodu, police ve skříni je vhodné při tomto zákroku zrovna vytřít. Zbavíte se tak dalšího prachu, který je prostě všude, kam se jen podíváte.

Mytí
Při likvidaci prachu či mastnoty vsaďte na moderní přípravky (Zdroj: Depositphotos)

Další krok je opět spojen s prachem. Tento nezvaný host se usazuje hlavně na nábytku a ozdobných předmětech nebo domácí zeleni. U pokojových rostlin je to jednoduché, osprchujte je vlahou vodou. Díky tomu je nejen zalijete, ale sprchování pomáhá v prevenci proti savým škůdcům. Po okapání je vraťte zpět na své místo. Prach můžete zlikvidovat opět pomocí hadru a vody, zde se ale ve větší míře uplatňují přípravky, které nastříkáte na plochu a jednoduše setřete. Speciální spreje obsahují přísady, které podporují lesk povrchů a nábytek po tomto zásahu bude jako nový.

Ještě před závěrečným vysáváním a stíráním podlah v domácnosti se podívejte na věšák v předsíni. Možná, že zjistíte, jak je plný a spousta oblečení patří uložit již do skříně na letní přestávku. Vysavačem zvládnete úklid během půlhodinky, tedy pokud se nejedná o velkou vilu, kde je spousta prostor. K vysavači pozvěte děti, ať se zapojí do úklidu také. Pokud máte bezsáčkový vysavač, pak je úklid rychlý a vysavač je po práci vždy připraven k dalšímu využití, aniž byste se museli obávat, zda není zaplněn filtr. Moderní možností jsou pak akuvysavače, které neomezují uživatele délkou přívodního kabelu. Nakonec zbývá ještě setřít podlahy a máte hotovo. Návrat do provoněného a čistého domova je vždy velmi příjemný.

Vysávání
Vysávání patří už ke konečným činnostem, po nichž nastane spokojenost s uklizeným obydlím (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 21. 3. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček