reklama

Rady (nejen) pro začínající hospodyňky - organizace a úklid spižírny

Jaro je spojeno s generálními úklidy, očistou domu i srovnáním si myšlenek. Jednoduše, všeho, čeho není třeba, je zapotřebí se zbavit. A to platí nejen pro negativní vlivy nebo oblečení v šatníku, ale i pro naše spíže. I když její úklid a organizace nebývá zrovna nejvyhledávanější činností, věřte nám, že pokud si ji pěkně zorganizujete, budete se v ní nejen dobře orientovat, ale budete mít i o všem přehled, a hlavně se vám bude dobře vařit.

i (Zdroj: Depositphotos)
Rady nejen pro začínající hospodyňky - organizace a úklid spižírny (Zdroj: Depositphotos)

Proč je dobré si zorganizovat svou špajzku?

Jak vypadá vaše spíž? Když se do ní podíváte, máte hned o všem přehled a popadá vás chuť vařit nebo v ní neustále něco hledáte, protože nevíte, kde to máte a zda vůbec to máte? Pokud se vaše odpověď blíží spíše té druhé verzi, pojďte se s námi podívat na to, jak si všechno pěkně uklidit a zorganizovat přesně tak, abyste věděli, kde co máte, co vám právě dochází. A vězte, že i vaše spíž může pěkně vypadat.

Nápisy
i (Zdroj: Depositphotos)
Mějte všechny své nádoby označeny. Zajedno se při vaření nespletete a za druhé budete vědět, do kdy byste měli potravinu spotřebovat

Neuklizená spižírna je podceňovaným problémem

Neuspořádaná spižírna má totiž tendenci narůstat do ohromných rozměrů. Velmi často to u ní probíhá tak, že do ní jenom strčíme nákup, na který okamžitě zapomeneme. Jenomže tak může dojít k tomu, že nám naše zásoby přerostou přes hlavu. Pokud se spižírna nebude pravidelně uklízet, potraviny v ní projdou bez povšimnutí, zkazí se nebo se zanesou prachem. I proto je dobré spižírnu alespoň dvakrát do roka pořádně uklidit. Ideálními okamžiky jsou doba před Velikonocemi a Vánocemi, kdy kupujeme větší množství potravin.

Úklid
i (Zdroj: Depositphotos)
Pravidelný úklid spižírny vám pomůže zbavit se všeho nepotřebného

Jak tedy udržovat svou spižírnu přehlednou a čistou?

S úklidem spíže začněte od horních polic. Vyjměte vše z polic a položte si to na stůl nebo na linku. K ruce si dejte odpadkový koš.

Obaly
i (Zdroj: Depositphotos)
Suché potraviny skladujte nejlépe ve vzduchotěsných nádobách. Původních obalů se zbavte. Ochrání je před škůdci i před zvětráním

Projděte potraviny, co máte na stole. Vše, co je prošlé nebo zkažené, vyhoďte. Pokud ve spíži máte už delší dobu nějaké konzervované potraviny a kompoty, které nemáte v plánu sníst, raději je rozdejte. Zbylé potraviny otřete. Zkontrolujte štítky a následně ukliďte do vyčištěných polic. Po ruce mějte i tužku a papír, abyste si v případě potřeby poznamenali, co potřebujete doplnit.

Police umyjte mýdlovou vodou s trochou dezinfekce. K vytření spíže použijte čistý hadřík nebo houbu. Otisků po nádobách na policích se zbavíte sodou. Po vytření police utřete suchou utěrkou nebo papírovými ručníky. Následně se zbavte i všech pavučin v rozích a pod policemi. Části, které jdou vyjmout, umyjte v dřezu.

Na police nelepte žádný papír, to už se nedělá. Přitahuje to nečistoty. Vhodnější jsou spíše snímatelné gumové vložky do polic, které můžete umýt v dřezu.

Co se týká nádob na potraviny, všechny je otřete a pokud jsou prázdné, umyjte je. Suché pak doplňte. Nezapomeňte na to, aby byly dobře označeny. Na štítcích by nemělo chybět nejen to, co v nich je, ale i datum expirace.

Nádoby
i (Zdroj: Depositphotos)
Do malých spíží jsou vhodnější plastové nádoby, protože jsou skladnější a ušetří více prostoru

A jak si svou spižírnu dobře zorganizovat?

  1. Aby byla vaše spižírna nejen pěkně uklizená, ale i přehledná, rozdělte ji do několika sekcí. Je to takový malý trik, který vám pomůže udržet zásoby v úhledném stavu. Rozčlenit ji můžete podle druhů potravin (konzervy, věci na pečení, koření a podobně) nebo podle jídel (jídlo pro děti, bezlaktózové jídlo, jídlo bez lepku, snídaně, večeře atd.). Kromě tohoto členění ukládejte podobné položky k sobě, budete díky tomu vědět, kdy potřebujete své zásoby doplnit. Vepředu by přitom mělo být to, co má dobu expirace nejdříve.
  2. Do nejvyšších polic dávejte takové věci, které nepotřebujete každý den. Je to ideální místo pro odkládání houbiček na nádobí, krabiček, dóz, pečících papírů a dalších drobností, které sice dennodenně nepotřebujete, ale je dobré je mít po ruce.
  3. Suché potraviny skladujte v průhledných vzduchotěsných nádobách. Je jen na vás, zda dáte přednost sklu nebo plastu. Každá volba má své pro a proti. Skleněné nádoby jsou ekologičtější a estetičtější. Plastové nádoby toho zase více snesou, nejsou tak těžké a nezaberou tolik místa.
  4. Kromě nádob se do spíše hodí drátěné, proutěné koše nebo dřevěné bedny. I ony vám totiž pomohou s uspořádáním spíže. Ty velké se hodí do hlubokých částí vaší spižírny.
Štítky
i (Zdroj: Depositphotos)
Velmi důležitým prvkem spižírny jsou štítky. Ty nejlepší jsou snímatelné a přepisovatelné

Malé předměty uložte do jedné nádoby, bedny nebo koše.

Kořenkám to zase sluší v organizéru. Díky němu je budete mít na jednom místě a vždy po ruce.

Koření
i (Zdroj: Depositphotos)
Orientaci v koření pomůže, když je uložíte do organizéru. Budete je mít všechny na jednom místě a po ruce

V neposlední řadě si ve své spíži vymezte nějakou bednu, do níž uložíte potraviny, které budou v brzké době expirovat. Vy tak budete vědět, že potraviny z této bedny musíte co nejdříve spotřebovat. Tímto způsobem omezíte vyhazování potravin.

Stejné druhy
i (Zdroj: Depositphotos)
Potraviny stejného druhu mějte při sobě. Lépe se vám v nich bude orientovat

Publikováno: 9. 3. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová