reklama

Jak vytvořit z kaktusů dekorativní aranžmá: Zahrádka v květináči

Aranžmá z kaktusů jen podtrhne nenápadnou krásu těchto vděčných rostlin, které sice pocházejí z teplých a suchých exotických oblastí, ale u nás už dávno zdomácněly.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pěkné aranžmá z kaktusů ozdobí každý interiér, hodí se do těch klasických s rustikálním nábytkem, stejně jako do moderních až minimalistických. I když si můžete zakoupit již hotové aranže z několika druhů kaktusů (i sukulentů), popusťte uzdu své fantazii a vyrobte si je sami. Vybrat si můžete kaktusy, jaké máte doma, nebo které se vám líbí. A především najít vhodnou nádobu.

Vhod přijdou i staré hrnce

Ke kaktusovým aranžím se nejlépe hodí nádoby keramické, skleněné i plastové. Méně vhodné jsou dřevěné, ale pokud objevíte nějakou zajímavou, třeba starou dřevěnou krabici, a umístíte ji do prostředí, kam se hodí, chybu určitě neuděláte. Plastové květináče a ozdobné misky mají nespornou výhodu, že jsou lehké a dobře se s nimi manipuluje, musíte ale vybrat skutečně pěkné, nikoliv sáhnout po první kousku z umělé hmoty, který najdete. Velmi pěkně vypadají aranžmá ve „vintage“ nádobách, kupříkladu ve staré pečicí formě, vyřazeném hrnci nebo v trochu otlučeném čajovém hrníčku.

Někdy se hodí k netradiční aranži i vyřazená pečicí forma
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Někdy se hodí k netradiční aranži i vyřazená pečicí forma

Počet kaktusů zvolte podle velikosti nádoby, vybírejte různé velikosti a tvary. Než rostliny zasadíte, sestavte si aranžmá nanečisto a vyberte si také místo, kam je dáte. Při vysazování pak dejte vyšší druhy do zadní části, která bude stát například u stěny nebo zídky, nižší druhy pak vyniknou vpředu.

Když máte aranžmá hotové, zbývá ho ještě dozdobit oblázky, ale i dalšími dekoracemi. Pěkně vypadají například mušličky a lastury, které jste si přivezli z dovolené u moře.

Nedílnou součástí aranžmá jsou dekorativní kamínky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Nedílnou součástí aranžmá jsou dekorativní kamínky

Mělké nádoby a omezená zálivka

K výsadbě kaktusů je vhodný písek smíchaný s rašelinou nebo jinou vhodnou zeminou. Protože mají malý kořenový systém, vybírejte pro ně mělké nádoby. U skleněných pak můžete vzít i hlubší, třeba skleněnou kouli, ale vrstva zeminy by neměla být příliš vysoká. Kaktusy potřebují dostatek světla, aby udržely tvar a nevytahovaly do výšky. Zálivka odpovídá tomu, z jakých oblastí pocházejí, takže je zalévejte jen malým množstvím, nejlépe dešťové vody, a jen tehdy, když vrchní vrstva zeminy vyschne.

V letních měsících se kaktusům daří dobře i venku
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
V letních měsících se kaktusům daří dobře i venku

Kaktusy, tedy i ty v aranžmá, můžete v letních měsících umístit na balkon nebo terasu a na zimu je pak přestěhujete na chladnější místo. V době vegetačního klidu je zalévejte ještě méně než obvykle.

Zdroj informací: nasezahrada.cz; obi.cz; bydlenisnu.cz

Publikováno: 27. 4. 2023, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová