Objevte jednoduchý způsob jak si uplést čepici pomocí kruhu

Na pletacím kruhu upletete levou zadní i jiné věci než čepice. Pomocí několika jednoduchých kroků se při pletení na pletacím kruhu můžete těšit z toho, jak rychle vám pod rukama porostou šály, tašky, hračky, ponožky, rukavice nebo třeba svetry. Začněte s námi něčím jednoduchým a pokračujte pak sami komplikovanějšími návrhy.

Objevte jednoduchý způsob, jak si uplést čepici (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pletení na pletacím kruhu

Pletací kruhy jsou takovým malým pletacím stavem. Na trhu jsou dostupné v různých velikostech, a dokonce i tvarech. Nemusí mít pouze formu kruhu, ale také obdélníku, rámu, hrábí nebo klasického tkalcovského stavu. Pletací kruhy jsou zpravidla nabízeny o průměru 13,5 cm, 18 cm, 23 cm a 28 cm. Pletení na kruhu je vhodné především pro děti, které ještě nezvládají klasickou techniku pletení nebo pro ty, jež zlobí bolavé ruce (mají třeba syndrom karpálního tunelu nebo artritidu). Velkou výhodou tohoto způsobu pletení je rovněž i to, že je neuvěřitelně rychlé. Ostatně, vyzkoušejte si to sami na našem návodu pro začátečníky.

Pletací kruh
Pletení na pletacích stavech je ideální pro všechny ty, jež bolí ruce (Zdroj: Depositphotos)

Co k upletení čepice potřebujete:

  • 200 g pružnější vlny, která je určena pro jehlice 12 až 15 nebo 10 háček
  • pletací kruh o velikosti 28 cm (tedy pro dospělého)
  • jehlu na vlnu
  • nůžky
  • hák na pletací kruh, pokud nemáte, tak normální háček o velikosti 5,5 mm
  • bambuli
Pomůcky
K upletení čepice si přichystejte pletací kruh, pletací hák, vlnu a jehlu. Na stole je položen pletací kruh, pletací hák, plastová sešívací jehla a vlna (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Postup pletení čepice

Konec vlny přivažte k bočnímu kolíku na pletacím kruhu. 
Vlnu veďte před pletacím kolíkem směrem dovnitř, omotejte ji okolo kolíčku ve směru zprava doleva. Pokračujte ve stejném způsobu omotávání okolo všech kolíčků na kruhu. 

Vlna omotaná okolo kolíků na pletacím kruhu
Základním krokem je jednoduché obtočení vlny kolem každého z kolíčků na kruhu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Potom, co jste omotali celý kruh a dostali jste se k poslednímu kolíku, vlnu táhněte nad první oko. Pletacím hákem toto oko shoďte z kolíku přes vlákno vlny jdoucí nad ním. Postup opakujete u všech ok na kruhu. 

Začátek
Po omotání celého kruhu vlnou jste připraveni na zahájení pletení (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Druhá až šestá řada se plete za použití dvou technik. Ty budete střídat. Jedno oko upletete tak, že ho přehodíte přes vlnu, kterou vedete nad okem. Druhé oko potom naberete pro změnu shora směrem dolů a vlákno vlny, které vedete pod okem protáhnete ven. Vytvoříte si přitom dostatečně velkou smyčku, přičemž oko na kolíku shodíte dolů dovnitř kruhu a na kolík nasadíte právě utvořenou smyčku a utáhnete. Vše opakujte až do té doby, než budete mít tímto způsobem upleteno 5 řad. 

První řada
První řada se plete tak, že vlákno vlny vedete nad okem. Hákem pak oko na kolíku shodíte přes horní vlákno (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Sedmou řadu upletete tak, že vlnu omotáte okolo prvního kolíku (stejným způsobem, jak tomu bylo v druhém bodě). Spodní oko na kolíku přehodíte s pomocí háku přes toto oko. Druhé oko pak upletete zase tak, že vlnu vedoucí pod okem hákem shora protáhnete nahoru. Vytvořené očko následně přehodíte dozadu přes kolík. Zatáhnete za vlákno vlny směrem doprava, dokud si přehozené očko dole nesedne. Celý proces pak střídejte po celém obvodu kruhu. 

Vlákno
Vlákno vlny veďte pod okem (Zdroj: Adriana Dosedělová)

V osmé řadě opakujte krok číslo dvě. Po omotání celého kruhu vezměte do ruky háček a spodní očka přehoďte přes ta horní oka. 
V sedmé řadě jste začínali tím, že jste první kolík nejprve omotali, v deváté pro změnu začnete tím, že vlnu pod okem háčkem shora protáhnete nahoru a přehodíte za kolík. Opět stejným způsobem upletete celou řadu. 

Smyčka
S pomocí háku vlnu pod okem shora protáhněte nahoru. Utvořte pořádnou smyčku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

V desáté řadě opakujte ten samý postup, jaký jste prováděli v osmé řadě.

Shození
Oko shoďte z kolíku a na kolík nasaďte smyčku a utáhněte (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Od jedenácté řady až po čtyřicátou první řadu opakujte řady 7, 8, 9 a 10. 
Čtyřicátou druhou řadu upleťte stejným způsobem jako osmou řadu. 

Vytáhnutí
Vlnu shora háčkem z pod oka vytáhněte nahoru, přetáhněte za kolík, místo shazování, však budete tahat za spodní vlákno vlny (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vlákno vlny omotejte okolo kruhu omotejte dvakrát okolo kruhu a ustřihněte. 

Smyčka
Tahejte za vlákno vlny, dokud se smyčka vlny nepropadne pod oko na kolíku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vraťte se k prvnímu kolíku. Vezměte do ruky hák a okem shora protáhněte nahoru vlákno vlny jdoucí pod okem. Tentokráte však neutvářejte nová oka, ale vlnu protáhněte celou. Uzavřeli jste ho. U druhého kolíku vlákno veďte po zadní straně kolíku nad okem. U třetího kolíku opět shora vytáhněte vlnu zespodu ven, a tak po celém obvodu kruhu.

Ukončení
Po upletení 42 řad se připravte na ukončení (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Oka, jimiž jste protáhli vlnu shoďte z kolíků. Pozor, ta oka, u nichž jste vlnu dali pouze za kolíky, nechte na svém místě. 

Odměření vlny
Odměřte si podle kruhu potřebnou vlnu na ukončení pletení (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vezměte si vlnu z klubíčka. Konec přivažte k bočnímu kolíku, vyměřte si délku dvou obvodů kruhu, ustřihněte a začněte s pletením.
Pleťte tak, že háčkem protáhněte vlákno vlny jdoucí pod okem nahoru ven. Opakujte u všech zbylých ok na kruhu. 

Druhé oko
Potom, co protáhnete vlnu každým druhým okem, by vám to na kruhu mělo vypadat podobně, jako na obrázku (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Pokud máte hotovo, shoďte všechna oka z kruhu. 

Shození ok
Oka, jimiž jste protáhli vlákno vlny, shoďte z kolíků (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Před sebou máte čepici se dvěma obvody. Nejprve stáhněte ten obvod, který jste utvořili jako první. Vlákno vlny protáhněte nakonec dovnitř čepice. To samé potom proveďte i s druhým obvodem. 

Nové vlákno
Vezměte si nové vlákno vlny a protáhněte ho zbývajícími oky (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Obraťte čepici naruby a všechny vlákna vlny pevně stáhněte a přivažte k sobě. Příliš dlouhé konce ustřihněte a zapošijte skrytým stehem. Zapošijte i spodní vlákno čepice. 

Roura
Po shození druhé řady z kolíků máte takto utvořenou rouru (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Vezměte si jehlu na vlnu a sešijte zapošívacím stehem vrchol čepice. 

Výroba čepice
Aby se z roury stala čepice, je nutné vzít koncové provázky a začít je stahovat. Na obrázku je vidět, jak se stáhl první kruh. Potom, co protáhnete zbylou vlnu z prvního kruhu dovnitř, začněte s utahováním druhého kruhu (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Nezapomeňte na vrchol čepice připevnit bambuli. 

Ukončení
Potom, co vše dobře utáhnete, provlečete dovnitř, zauzlíte a ukončíte, máte před sebou takovou pěknou zimní čepici (Zdroj: Adriana Dosedělová)

 

Související k tématu