reklama

Je ubrousková technika s rýžovým papírem jiná a snadnější?

Ubrouskovou techniku již známe a je stále oblíbeným způsobem zdobení. Zdobit je možné nábytek, svíčky, dekorační předměty, různé krabičky a dokonce i látku, třeba plátěnou tašku na nákupy. V návodu si ukážeme základy této techniky a použití dekoračního rýžového papíru.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Je ubrousková technika s rýžovým papírem jiná a snadnější? (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Technika zdobení různých povrchů pomocí barevných ubrousků je velmi snadná. Zvládnou ji i úplný začátečníci, a dokonce i menší děti. Vylepšit můžeme pestrou škálu povrchů a předmětů. Můžeme tak ozdobit hrníčky, talířky, svíčky, svícny, různě krabičky, poličky a dokonce i nábytek. Použití rýžového papíru je zajímavé zpestření a díky pevnější struktuře se s ním pracuje pohodlněji. 

Police
I stará police prokoukne (Zdroj: Prima DOMA)
Dekorace
Technikou decoupage lze dekorovat prakticky všechno co máme na dosah (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Potřeby pro práci:

  • velká zavařovací sklenice
  • disperzní lepidlo
  • rychleschnoucí bílá barva
  • bezbarvý lak matný nebo lesklý
  • dekorační rýžový papír
  • tupovací štětec
  • větší plochý štětec
  • kus jutové látky
  • přírodní provázek

Jak na ubrouskovou techniku s rýžovým papírem

1. Tupovacím štětcem naneste první vrstvu bílé barvy na celý obvod sklenice a nechte barvu pořádně zaschnout. Je lepší mít rychleschnoucí barvu, abyste mohli hned pracovat dále. 

Barva
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejprve celou sklenici natřeme bílou barvou

2. Stejným štětce naneste druhou vrstvu bílé barvy, opět po celém obvodu sklenice. Plochou štětce nanášejte barvu otisknutím na povrch sklenice, nepoužívejte tah do stran. Tak zůstane povrch hezky jednolitý bez viditelných tahů. Tato technika se nazývá tupování.

3. Z dekoračního rýžového papíru vytrhejte část, kterou chcete na sklenici nalepit. Nepoužívejte nůžky, hrany papíru budou zbytečně ostré a výrazné a po nalepení budou vidět přechody mezi papírem a sklenicí. Trháním docílíte jemně roztřepených okrajů, které budou po nalepení na bílém povrchu působit efektem do ztracena, což bude mnohem přirozenější. 

Papír
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Papír může na okrajích otrhat

4. Poté přiložte vytrhanou část na místo, kde ji chcete nalepit. Místo není nutné natřít lepidlem. Štětcem namočeným v mírně rozředěném lepidle potírejte rýžový papír a ten se postupně ke sklenici přilepí, lepidlo totiž prosákne skrz a natíráním zároveň vyhladíte povrch papíru. 

Lakování
Lakování bezbarvým lakem na závěr (Zdroj: Prima DOMA)
Potření
Papír na sklenici pečlivě přilepte (Zdroj: Prima DOMA)

5. Pro zvýraznění dekorace můžete doplnit další barvy. V našem případě to bude černá barva, kterou budeme nanášet opět tupovací technikou pomocí kousku klasické houbičky na nádobí. Trochu černé barvy si připravte třeba na víčko od malé zavařovačky. 

Dobarvení
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dolní okraje lahve dobarvíme bílou barvou

6. Tupováním olemujte černou barvou dolní okraj láhve a případně přidejte barvu i na jiná místa mimo nalepeného obrázku. Vše nechte zaschnout.

7. Po zaschnutí celou plochu ještě natřete bezbarvým lakem, aby se dekorace zafixovala a zůstala trvanlivější. Můžete použít matný nebo lesklý lak. 

Lakování 2
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Snažíme se lak rozetřít do všech směrů

8. Nakonec vrchní část ozdobte kouskem juty a zavažte provázkem.

Detail
Na techniku decoupage vybíráme obzvlášť dekorativní ubrousky nebo rýžový papír (Zdroj: Prima DOMA)
Víčko
Aplikace juty navrch sklenice jako dekorativní ozdoba víčka (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Publikováno: 28. 2. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná