reklama

Sýrový dort s růžičkami – pochoutka nejen pro milovníky sýrů

Sýrový dort potěší každého milovníka slaných dobrot a je výbornou alternativou pro ty, kteří nemají rádi sladké moučníky. A ozdobený krásnými sýrovými růžičkami a čerstvým ovocem se stane nepřehlédnutelnou ozdobou i slavnostní tabule.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Sýrový dort s růžičkami – pochoutka nejen pro milovníky sýrů (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Sýrový dort s růžičkami

Co budeme na výrobu potřebovat?

  • bílý toustový chléb
  • 6 kusů Lučiny nebo jiného krémového sýra
  • 1 máslo
  • 5 dkg vlašských ořechů
  • 40 dkg plátkového sýru gouda
  • čerstvý salát
  • jahody
  • hroznové víno
Potřeby
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Na sýrový dort budeme kromě sýru potřebovat i další suroviny

To, jak bude sýrový dort vypadat, záleží na tom, jakou dortovou formu si vyberete. Například stejně jako my ve tvaru srdce. Příprava dortu je překvapivě jednoduchá a rychlá a my vám poradíme pár vychytávek, které vaši práci ještě urychlí. 

Forma
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Pokud použijeme tvarovanou formu, musíme do ní toustový chléb přikrojit podle tvaru

Nejdříve si připravíme pomazánku našlehanou z krémového sýru a másla. Pak začneme připravovat toastový chleba, který budeme postupně skládat ve třech vrstvách do dortové formy. Začneme tím, že krajíčky chleba zbavíme kůrek. Pak všechny krajíčky, které chceme použít, naskládáme do formy a podle jejího tvaru upravíme.

Základ
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Na dno formy rozložíme toustový chléb

Když máme vše připravené, položíme do formy první vrstvu chleba a na ní namažeme sýrovou pomazánku. Tu proložíme plátkovým sýrem, ale milovníci masa mohou vylepšit dort také třeba šunkou nebo klobáskou. Vrstvu pomazánky posypeme jemně posekanými ořechy (mohou být i nahrubo rozemleté). Pak poklademe druhou vrstvu chleba, pomazánky a plátkového sýry a stejně postupujeme i u poslední, třetí vrstvy. Důležité je, abychom opět skončili vrstvou chleba.

Pomazánka
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Ve formě střídáme vrstvy toustového chleba, sýru a pomazánky

Až budeme mít vše poskládáno, zabalíme dort i s formou do potravinové fólie a necháme v lednici vychladit. Tehdy přichází čas na přípravu sýrových růžiček, které vypadají velmi krásně a jejich příprava není zdaleka tak složitá, jak se může na první pohled zdát.

Sekané oříšky
Na vrstvu pomazánky nasypeme sekané oříšky (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Povrch
Povrch dortu poklademe plátky sýru (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Plátek sýra přeložíme na polovinu a stočíme do ruličky, čímž vzniknou středy sýrových květů. Ruličku obtočíme dalším plátkem sýra, který na horním okraji ohneme, a tak vzniknou další okvětní lístky. Zcela postačí použít jeden plátek, ale pokud chceme mít růžičky opravdu bohaté, můžeme jich poskládat na sebe víc. Hotové růžice sepneme párátkem, aby se nerozvinuly.

Růžičky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Z plátků sýru navineme růžičky

Vychlazený dortový korpus vyjmeme z formy a celý pomažeme zbytkem pomazánky z másla a krémového sýra. Na tuto vrstvu poklademe plátky goudy, dort pak vypadá jakoby politý polevou. Potom se už můžeme věnovat konečné úpravě, tedy zdobení. K tomu poslouží nejen připravené sýrové růžičky, ale také hroznové víno, jahody a listy čerstvého salátu.

Zdobení
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Dort ozdobíme ořechy, jahodami a hroznovým vínem

Publikováno: 19. 2. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová