reklama

Zkuste si vyrobit klíčenku technikou macramé podle našeho návodu

Macramé, oblíbená rukodělná technika, známá také jako drhání, slaví velký comeback. Pro seznámení s technikou jsme si pro vás přichystali jeden jednoduchý návod na macramé klíčenku, který zvládnou i naprostí začátečníci.

i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Macramé klíčenka je skvělý a praktický dárek (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Moderní drhání již není pouze o síťovkách, závěsech na květináče nebo nástěnných dekoracích, jak tomu bylo v letech minulých. Technikou macramé si dnes můžete vyrobit zcela originální designové kousky. Jako třeba koberce, tašky, šperky, kabelky, batohy, lampy, křesla, polštáře, paravány, šaty a třeba i závěsy.

Než se však do toho pustíme, povězme si, co je to vlastně macramé 

Macramé je starobylá technika spojená s vázáním ozdobných uzlů. Nepotřebujete k tomu ani jehlice, ani háček. Historie této techniky sahá až do třetího století našeho letopočtu, kdy v Číně tvořila součást slavnostních textilií a tapet. Do Evropy se dostala ve 13. století díky arabským tkalcům. Na existenci macramé se dost významně podíleli dokonce i námořníci, kteří kromě sítí vyráběli a prodávali také různé drhané výrobky (houpací sítě, opasky i klobouky). 

Macramé
i (Zdroj: Depositphotos)
Macramé, neboli drhání, se opět vrací do módy

Co budete na výrobu klíčenky potřebovat: 

  • kabelkovou karabinu, na kterou se věší popruh kabelky (koupíte v galanterii)
  • lepicí pásku
  • nůžky
  • metr
  • přízi pro macramé, která je určena pro jehlice nebo háček číslo 5
Potřeby
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Na výrobu této drhané klíčenky toho nepotřebujete mnoho

Postup výroby: 

  • Pro výrobu klíčenky si musíte nejprve nachystat provázky. Pro dosažení té správné délky použijte metr. Nastříhejte si 4 provázky o délce 140 centimetrů. 
Provázky
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Pro tvorbu klíčenky potřebujete 4 provázky o délce 140 centimetrů, které následně přehnete napůl
  • Nastříhané provázky přehněte napůl. 
  • Vezměte karabinku, oblouček provázku a vytvořte na jeho očku liščí smyčku. Potom, co to uděláte s jedním provázkem to proveďte i s dalšími třemi provázky.
Liščí smyčka
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Základem vazby je tzv. liščí smyčka. Jde o jeden z nejjednodušších uzlů
  • Karabinku s navázanými provázky přilepte lepící páskou ke stolu tak, aby měly vrchní okraj oka smyčky vepředu.
Dračí smyčka
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Navázané dračí smyčky s karabinou přilepte ke stolu, aby se vám lépe pracovalo
  • Provázky si na stole urovnejte do skupin. Dva okrajové na pravé i levé straně posuňte do stran. Uprostřed nechte rovněž dva provázky. A nakonec, tak nějak v meziprostoru ponechte po jednom provázku. 
Začátek
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Pro větší přehled si jednotlivé provázky roztřiďte. Dva krajní po obou stranách oddělte, uprostřed nechte dva prostřední provázky a ty zbývající krajní si položte do meziprostoru
  • Uchopte pravý první provázek, ležící napravo od středu a přehněte jej do pravého úhlu. Následně vezměte první provázek, ležící vlevo od středu a položte ho přes ten první provázek. V bodě, kde se provázky střetnou druhý podvlečte přes první směrem dolů a táhněte spodem přes prostřední dva provázky vzhůru. Za nimi ho vytáhněte nahoru, a tahem za současného přidržování středových provázků uzlík utáhněte až ke karabině. To samé proveďte potom i na druhou stranu. Ve středu vám vzniknou dva uzlíky, které mají podobu čtverce. 
První oko
Samostatný provázek ležící na pravé straně od středu ohněte do pravého úhlu. Totožný provázek na levé straně položte na ohnutý provázek přesně, jak tomu je na obrázku (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Levý provázek
Levý provázek v bodu střetu s ohnutým provázkem přehněte směrem dolů. Dále provázek veďte spodem přes dva středové provázky, až ho nakonec vytáhnete nahoru. Přesně, jak tomu je na obrázku (Zdroj: Adriana Dosedělová)
  • Opět si upravte provázky. Rozložte si je na stole tak, aby vám uprostřed stále zůstaly ony dva středové provázky, a po obou stranách byly tři provázky. 
Karabina
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Potom, co jste provedli dvě základní vazby, vám uprostřed vznikne takový malý čtvereček
  • Nyní začněte s vázáním vzoru podobného rybí kosti. Pokud jste pravák, vždy začínejte od pravé strany. Vázání jdoucí z levé strany doprava je totiž pro praváka vždy těžší. Vezměte první provázek z kraje na pravé straně a přeložte jej do středu. Tím směrem provázek i uzly na něm bude směřovat. To je hlavní provázek, na který budou vázány uzly prostřednictvím dalších provázků. Všechny tři provázky berte postupně jeden po druhém od vnější strany. Zespodu každý provázek přehoďte přes hlavní, protáhněte jej směrem doprava a táhněte až nahoru. Každým provázkem tak uvažte dva uzlíky. Hlavní provázek pak položte do středu. 
Vázání vpravo
Pokračujte s vázáním uzlů vpravo. Provázek, který je nejvíce vpravo se stává hlavním provázkem a budete ho směřovat do středu (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Hlavní provázek
Na hlavní provázek navažte každým provázkem 2 uzly. Hlavní provázek by měl být při vázání nahoře. Spodní provázky by po provedení smyčky měly směřovat ven (Zdroj: Adriana Dosedělová)
  • V dalším kroku proveďte to samé, co jste dělali na pravé straně vlevo. Při vazbě smyčky netáhněte provázek vpravo, ale vlevo. Jednotlivé uzlíky utahujte, ale dejte si pozor, abyste je přespříliš nestahovali.
Drhání
Pokud budete vázat uzlíky správně, po práci s třemi provázky vám vznikne tento útvar (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Ramena
Když to samé provedete i na levé straně, máte dvě ramena a dva provázky uprostřed (Zdroj: Adriana Dosedělová)
  • Uprostřed nyní máte dva provázky. Proveďte i zde dva uzly. Jednu řadu máte hotovou. 
Spojení
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Nyní je nutné spojit i prostřední provázky. Svažte je proto dvěma uzly
  • Ve vázání pokračujte podle bodů 8, 9 a 10 do té doby, dokud nebudete mít 11 řad. 
Pletenina
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Pokud budete opakovat body určené body v návodu, nakonec vám vznikne takováto pletenina
  • Odlepte karabinu od stolu, zrušte lepicí pásku a pleteninu otočte na druhou stranu. 
    Ustřihněte si provázek dlouhý zhruba 70 centimetrů. 
Dlouhý provázek
Potom, co máte hotových 11 řad, klíčenku odlepte, obraťte a ustřihněte si 70 centimetrů dlouhý provázek (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Střapec
K tomu, abyste na klíčence vyrobili střapec, si nejprve musíte nachystat dříve ustřižený provázek. A to přesně tímto způsobem (Zdroj: Adriana Dosedělová)
  • Položte jeden konec provázku pod karabinu. Provázek veďte středem pod jedenáctou řadu a asi dva palce níže. Tam provázek ohněte do obloučku. Takto pleteninu uchopte mezi prsty. Držte pevně. Volným koncem provázku potom omotejte provázky pod jedenáctou řadou uzlíků. Dole by vám stále mělo vykukovat vytvořené očko. 
Očko
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Přes vzniklé očko pevně omotejte zbytek provázku
  • Pokud máte dostatečně omotáno, konec provázku, kterým jste motali protáhněte očkem. Přehmátněte palcem na to omotané a začněte pomalu horním provázkem očko utahovat. Nebojte se, tahejte pořádně dokud se celé očko nestáhne a neschová pod místo, kde jste motali.
Konec očka
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Konec, kterým jste motali, provlékněte očkem. Očko pak začněte stahovat nahoru horním provázkem. Provázek, s nímž jste motali však stále držte. Utahujte. Očko nakonec zmizí pod obmotaným a utáhne se
  • Jestli jste utahovali správně, máte dva provázky. Jeden míří dolů a jeden nahoru. Spodní uhlaďte k třásním a horní ustřihněte těsně u horní linie omotaného. 
Dva konce
i (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Výsledkem správného utahování očka, jsou dva volné konce. Ten horní těsně u vazby ustřihněte. Ten spodní přidejte k střapci
  • Nakonec nůžkami asi dva prsty pod uzlem provázky v jedné rovině ustřihněte. A máte hotovo. Teď už jen zbývá klíčenku zavěsit na klíče. 
Konec
Nakonec zkraťte provázky na rozumnou délku a máte hotovo (Zdroj: Adriana Dosedělová)
Klíčenka
Takto ozdobený svazek klíčů snáz najdete (Zdroj: Adriana Dosedělová)

Publikováno: 14. 2. 2021, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová