reklama

Aby mozek nezakrněl, je nutné ho pravidelně posilovat

V běžném denním „provozu“ využíváme jen asi desetinu celkové kapacity našeho mozku. Bylo by ale chybou domnívat se, že tu větší, a zdánlivě odpočívající část, nepotřebujeme. Je to stejné, jako bychom si mysleli, že místo, v němž žijeme, se skládá jen z domů, přitom jeho infrastrukturu tvoří i silnice, ulice, příroda… Aby vše fungovalo, je nutné se starat o obec jako celek. A stejné je to s naší hlavou. Budeme-li dělat vše, co vede k posílení mozku, bude nám brilantně fungovat i ve vyšším věku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Aby mozek nezakrněl – jednoduché rady se skvělými výsledky Zdroj: Depositphotos)

Posilujte šedé buňky mozkové

Čtenáři detektivek si určitě vzpomenou, jak se slavný Hercule Poirot chlubíval svými šedými buňkami, kterým vděčil za svá brilantní řešení složitých zločinů. Proto jim také dopřával pravidelný trénink a staral se o ně. Nejedná se zdaleka jen o literární licenci Agathy Christie, náš mozek zkrátka potřebuje k dobrému výkonu určitý správný režim, ostatně stejně jako celé naše tělo. Pokud dopřejete sídlu svého myšlení pravidelnou péči, bude nejen dlouho dobře pracovat, ale posílíte rovněž svou celkovou imunitu. 

Mozek
i (Zdroj: Depositphotos)
Dopřejte sídlu svého myšlení pravidelnou péči

Pružný mozek, zdravě tělo

Moderní psychiatrie už delší čas věnuje velkou pozornost tzv. kognitivní rezervě. Pod tímto vědeckým označením se skrývá schopnost mozku překonávat překážky, problémy a také schopnost improvizovat, pokud se dostaneme do krizové situace, kterou musíme rychle vyřešit. Ukazuje se, že pružný a funkční mozek zvládá stres a krize nejen mnohem účinněji, ale především s menšími ztrátami na své kondici. 
Některé studie dokonce hovoří o tom, že pokud máme dobrou kognitivní rezervu, má naše tělo také vyšší imunitu, a to jak vůči duševním, tak i tělesným onemocněním. Včetně těch virových.

Mozek sám o sobě je složitý aparát a neurologové přiznávají, že o jeho aktivitě ještě mnohé netuší. Na druhou stranu dobrá zpráva je, že pečovat o něj není žádná věda, chce to jen znát jak na to, a k tomu také krapet trpělivosti a vytrvalosti. 

Výživa
i (Zdroj: Depositphotos)
Vitamíny a stopové prvky dokážou stimulovat činnost mozkových buněk

Základem jsou zdravá a vyvážená strava společně s dostatkem spánku. Šedým buňkám mozkovým škodí zlozvyky, jako je přejídání se těžkými mastnými jídly a všelijakými dobrotami z fastfoodu, kouření a přemíra alkoholu. Pokud ale zařadíte do jídelníčku dostatek vhodného ovoce a zeleniny (výborné jsou například jablka, broskve, mango, kapusta nebo špenát), luštěnin, ryb a vůbec potravin s bohatým obsahem omega 3 mastných kyselin, uděláte svému mozku velmi dobrou službu. Pomohou také vlašské a kešu oříšky a rovněž některé nápoje, včetně kvalitního černého čaje nebo odvaru ze šípků a lipového květu. 
Alternativní medicína pracuje s bylinkami cizokrajnějšími, takže nabízí další mozkové „superstimulanty“, z nichž mnohé jsou dobře dostupné i u nás a určitě stojí za vyzkoušení: třeba yerba maté, ginkgo nebo guarana.

Pitný režim je vůbec důležitý. Nejen pro naše tělo celkově, ale vláhu potřebují i mozkové buňky. Nehleďte tolik na to, zda zvládnete vypít během dne ony doporučované minimální dva litry. Jde spíše o to, abyste pili často a po malých dávkách, zkrátka, aby bylo celé vaše tělesné soukolí neustále „zavlhčováno“. Rychle pak zjistíte, že se budete cítit celkově lépe, protože váš organismus bude dostatečně hydratovaný. Doporučené nápoje jsou pochopitelně ty zdravé: čistá voda nebo neslazené čaje, ovocné a zeleninové šťávy.

Strava
i (Zdroj: Depositphotos)
Základem jsou zdravá a vyvážená strava společně s dostatkem spánku

Hýbejte se, dýchejte a meditujte

Základ bychom tedy měli. Ale zdravý mozek potřebuje také pohyb. Nemusíte ovšem lámat sportovní rekordy a týrat se v posilovně. Úplně postačí pravidelné jednoduché cvičení a procházky na zdravém vzduchu. Vhodná je rovněž jóga v některé ze svých zdravotních či meditačních forem.

Pohyb obecně ulevuje od stresu, protože nejen okysličuje organismus, ale pomáhá nám i správně myslet. Například při procházce v přírodě se daří lépe urovnat si myšlenky a často rozlousknout problém, který se ještě před pár hodinami zdál neřešitelný.
Se zdravým pohybem souvisí i zdravý dech. Ti, kteří se věnují józe nebo jiným druhům zdravotního cvičení, budou určitě znát pojem plný jódový dech. V podstatě ale stačí, abychom dýchali pomalu a zhluboka a snažili se „prodechnout“ celé tělo. Zkuste také se na dech soustředit, vnímat, jak dýcháte, jestli se vám daří se uvolnit. Můžete vyzkoušet rovněž tzv. meditaci bdělé pozornosti. 

Relaxace
i (Zdroj: Depositphotos)
Zdravý mozek potřebuje také pohyb

Nejedná se vůbec o nic složitého, jde o to naučit se žít v přítomnosti. Minulost už nezměníme a budoucnost lze ovlivnit jen do jisté míry. Proto se soustřeďte na to, co zrovna prožíváte a děláte právě v tuto chvíli. Pokud se zabýváte nějakým problémem, snažte se ho co nejlépe vyřešit, pokud je to něco příjemného, užívejte si radost a pokuste se pozitivní energii uchovat si „do zásoby“ na později. Když pracujete, přemýšlejte, jak práci udělat co nejefektivněji, případně jak vylepšit zaběhané postupy.
To vše udělá psychice dobře. Pokud se naučíte podobnou duševní gymnastiku provozovat pravidelně, posílíte mozek a lépe ho připravíte na ty skutečně těžké chvíle, které v životě přicházejí, ať chcete, nebo nechcete.

Odpočinek
i (Zdroj: Depositphotos)
Se zdravým pohybem souvisí i zdravý dech

Poznávejte nové věci

Mozek ale nepotřebuje jen odpočívat, soustředit se a relaxovat, ale také být zaměstnaný. A tehdy přichází ke slovu pravidelný mozkový trénink v podobě duševních cvičení, která ho pomohou udržet v kondici. Pro takový účel se hodí leccos, co většina z nás běžně dělá, ale možná vás nenapadlo, o jak užitečnou činnost se vlastně jedná. Například čtení…
Pokud tedy rádi čtete, najděte si na svou oblíbenou aktivitu alespoň pár minut denně. Čtení rozvíjí představivost i slovní zásobu. Zkuste si občas přečíst i článek nebo kapitolu knížky z oboru, který vás zas až tolik nezajímá. Mozek tak dostane potřebné impulsy, vy poznáte nové věci a možná najdete dokonce inspiraci k tomu, abyste se pustili do něčeho, k čemu vám doposud chyběla odvaha nebo chuť. 

Učení se novým věcem je vždy velmi stimulující a existuje řada studií, které potvrzují, že mozek, který se neustále učí, je méně ohrožen demencí a Alzheimerovou chorobou. Najděte si kurzy cizích jazyků nebo cyklus přednášek o věcech, které vás zajímají. Rozvíjejte svoje počítačové dovednosti, což se vám bude určitě hodit i v práci nebo při komunikaci s bankami a úřady, které jsou ostatně stále více on-line.

Četba
i (Zdroj: Depositphotos)
Pokud tedy rádi čtete, najděte si na svou oblíbenou aktivitu alespoň pár minut denně

Buďte užiteční

Určitě i vy máte ve svém okolí seniory, kteří jako by znali tajný lék proti stárnutí. Do jisté míry je to dáno dědičnými faktory, ale většina z těch „věčně mladých“ lidí má nějaký životní cíl, zkrátka nežije ani ve vyšším věku nadarmo. 
Mnozí z nich mají nějakého koníčka, jsou aktivní v různých zájmových organizacích, pomáhají svým vrstevníkům nebo charitě. A psychologové potvrzují, že jakýkoliv dobrý smysl života, tedy pocit, že jsme užiteční, je jedním z faktorů, které náš mozek udržují fit.

Starý muž
i (Zdroj: Depositphotos)
Určitě i vy máte ve svém okolí seniory, kteří jako by znali tajný lék proti stárnutí

Tipy pro zdravý mozek:

  • Učit se můžete nejen jazykům nebo on-line dovednostem. Mozek si procvičíte i učením se básničkám a písňovým textům. Navíc zpěv skvěle okysličuje mozkové buňky a pomáhá uvolnit se.
  • Jste pravák? Pak občas zaměstnejte tzv. opačnou ruku. Napište něco levačkou, míchejte omáčku nebo jezte chvíli levou rukou, zkrátka více využívejte méně dominantní končetinu. Zpočátku to asi nebude jednoduché, ale přesně o to jde. V mozku probudíte spoje, které dřímaly nevyužity. A pokud jste levák? Pak pochopitelně zaměstnejte pravačku…
  • Zajímavým a jednoduchým tréninkem představivosti je cvičení, kdy si na papír zkusíte namalovat mapku okolí bydliště, nebo trasy, kterou často chodíte pěšky či jezdíte autem. Pak zkontrolujte, nakolik jste přesnými pozorovateli a případně pracujte na svém zlepšení.
Sudoku
i (Zdroj: Depositphotos)
Křížovky, hádanky a vůbec všechny možné rébusy jsou oblíbeným duševním cvičením
  • Čtěte nahlas, a to nejen svým dětem a vnoučatům, ale třeba jen sami pro sebe. Podle lékařů stačí jako vhodná prevence duševních onemocnění minuta denně hlasitého čtení. O celkovém posílení mozku ani nemluvě.
  • Nenechte se ovlivnit některými tradovanými mýty, například, že starší lidé se hůře učí. Pochopitelně, mladý mozek zvládá učení rychleji a vstřebá za kratší dobu více informací. S věkem se ale zdokonalují dovednosti jako logické uvažovaní a schopnost analýzy, které našemu učení dávají jiný rozměr, a především větší hloubku.
  • Křížovky, hádanky a vůbec všechny možné rébusy jsou oblíbeným, ale někdy trochu přeceňovaným cvičením duševních aktivit. Vedou totiž k jednostrannému používání některých mozkových buněk. Určitě se jich nezříkejte, ale berte je jenom jako příjemné doplnění dalších intelektuálních činností.

Někdy náš mozek potřebuje rychlou první pomoc. Pokud máte možnost, běžte se na několik minut nadýchat čerstvého vzduchu, ale pomůže i velmi jednoduché cvičení: Zvedněte obočí a doširoka otevřete oči. Tento malý pohyb pomůže rozproudit v organismu přísun adrenalinu, což vás probere, probudí a stimuluje mozkovou činnost.

Publikováno: 15. 2. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová