reklama

Proč byste měli navštívit nejchladnější a nejvíce zasněžená místa Šumavy?

Šumavská Horská Kvilda je v zimě vyhledávaným místem milovníků bílé stopy, v ostatních měsících je pro své přírodní krásy rájem turistů a cyklistů. Patří také mezi jedno z nejchladnějších míst v naší republice.

i (Zdroj: Běla Nedorostová)
Proč navštívit nejchladnější a nejvíce zasněžená místa Šumavy? (Zdroj: Běla Nedorostová)

K nejchladnějším místům patří Horská Kvilda a Jezerní slať

Nejvýše položená obec v České republice, šumavská Horská Kvilda a nedaleká Jezerní slať, jsou nejchladnějšími místy u nás. Sníh tu bývá zpravidla i v době, kdy už na jiných místech roztál nebo nenapadl. V zimě je proto tato horská obec vyhledávaným místem milovníků zasněžené přírody, zimní turistiky a sportů. Horská Kvilda leží nedaleko Vimperku, v kraji plném přírodních krás a míst, která stojí zato navštívit.   

HK pohled smer Kvilda
i (Zdroj: Běla Nedorostová)
Pohled z Horské Kvildy na pláně. Nejchladnější a přitom vyhledávané místo milovníků zimní Šumavy

Úředně nejvýše položenou obcí je ale Kvilda 

I když Horská Kvilda leží o pár metrů výše, prvenství jí sebrala sousední Kvilda. Kriteria, podle kterých se titul v současnosti uděluje, totiž Horská Kvilda nesplňuje. Nemá poštu ani kostel, což jsou dva ze tří důležitých atributů, podle kterých lze titul získat. Na Horské Kvildě najdete Obecní úřad, Informační centrum s placeným parkovištěm, hotel, hospůdku a další místa k parkování a také nespočet množností ubytování. Vybrat si můžete podle kvality, ceny, služeb nebo prostředí mezi hotelem, penzionem, apartmánem či romantickou roubenkou. A když se na výlet vydáte autobusem, vězte, že jezdí během sezony pravidelně. 

Kvilda parkoviste
i (Zdroj: Běla Nedorostová)
Sousední obec Kvilda je úředně nejvýše položenou obcí. Pohled od parkoviště na okraji Kvildy, které slouží pro návštěvníky restaurace, cukrárny, pekárny a minipivovaru

Turistické stezky a bílá stopa

Turistické stezky se v zimě mění na udržované lyžařské trasy. Vydat se můžete na čtrnáct kilometrů dlouhý okruh po Danielově stezce na Zhůří a druhou stranou zpět do Horské Kvildy. 
A nebo zvolit sedmikilometrový úsek přes Zlatou Studnu do Churáňova – Zadova. I v době vládních opatření tu fungují okénka u restaurace a cukrárny. 

HKvilda U Daniela
i (Zdroj: Běla Nedorostová)
Strojově upravované stopy pro běžkaře v okolí Horské Kvildy, na trase z Horské Kvildy kolem Daniela na Zadov a Zhůří

Rašeliniště Jezerní slať

Necelé dva kilometry z Horské Kvildy směrem na Kvildu leží rašeliniště Jezerní slať, které je s průměrnou roční teplotou pouhé 2 stupně Celsia zcela nejstudenějším místem v České republice. Dostanete se k němu po značené turistické stezce nebo po silnici. Nad slatí je po pravé straně silnice pro motoristy a cyklisty malé parkoviště, od něhož vede k Jezerní slati tři sta metrů dlouhá naučná stezka pouze pro pěší. Rašeliniště se nachází v rezervaci Národního parku Šumava s výskytem vzácných chladnomilných rostlin a živočichů. Jeho průměrná hloubka je dva a půl metru a nejsilnější vrstva rašeliny má kolem sedmi metrů. Rašeliniště si lze prohlédnout z povalového, sto metrů dlouhého, chodníčku nebo z vyhlídkové, sedm metrů vysoké věže se dvě dvěma patry a  jednadvaceti schody. Ta nabízí výhled téměř na celé rašeliniště, na okolní krajinu i vrcholky hor. Přístup ke slati je zdarma a stání na parkovišti je povolené maximálně 30 minut, což je doba, za kterou si stihnete místo prohlédnout. V některých zimních měsících bývá Jezerní slať kvůli přezimování chráněných druhů živočichů uzavřena.

Jezerni slat
i (Zdroj: Běla Nedorostová)
Rašeliniště Jezerní slať, kde se vyskytuje mnoho vzácných chladnomilných rostlin a živočichů, leží v I. zóně Národního parku Šumava

Pěší turistika a výlety do okolí

Malebná obec Horská Kvilda leží v nejkrásnější oblasti Šumavských plání a je oblíbeným místem pro letní i zimní výlety. V okolí se nachází desítky kilometrů turistických tras a cyklotras a zajímavých lokalit. Od Hotelu Rankl, v nejvyšším místě Horské Kvildy, kde je  možné se ubytovat, najíst i relaxovat, vede značená, čtyři kilometry dlouhá, turistická stezka údolím Hamerského potoka na Antýgl. Zdatnější turisté mohou dojít po naučné stezce Povydřím až na Čeňkovu pilu, kde se můžete občerstvit a odpočinout v místní restauraci nebo kiosku s venkovním posezením. Stezka vede podél romantické říčky Vydry, jejíž koryto je plné obřích žulových balvanů, v nichž voda vytvořila místy takzvané obří hrnce. Stezka patří mezi nejkrásnější šumavské trasy. Řeka s průzračně čistou vodou má jméno podle chráněné vydry říční, která se ve zdejších vodách vyskytuje. Příjemnou zastávkou Povydřím je Turnerova chata s restaurací, venkovní terasou a možností ubytování. A pokud jste se vydali na výšlap s dětmi, nezapomeňte se zastavit u Vydrýska, vydry, kterou znají děti z večerníčků.

Vydra
i (Zdroj: Běla Nedorostová)
Naučná stezka Povydřím. Trasa podél romantické říčky Vydry s obřími žulovými balvany patří mezi nejkrásnější šumavské trasy

Vodní elektrárna Čeňkova pila  

K vyhledávaným cílům turistů patří prohlídka národní technické památky, dvou vodních elektráren na Čeňkově pile, které dosud vyrábějí elektřinu. K tomu využívají vodu ze šumavských slatí a řek. V technickém muzeu jsou k vidění modely obou elektráren s ukázkami technologického procesu i historické stroje. Shlédnout můžete itématické filmy a v reálu i malou vodní elektrárnu z roku 1912. Prohlídka trvá zhruba hodinu a půl. V sezoně funguje na Šumavě pravidelná autobusová doprava. Zelené autobusy jezdí Národním parkem Šumava a také do Bavorského lesa na německé straně.   

Mráz na Šumavě
i (Zdroj: Depositphotos)
Čeňkova pila patří k vyhledávaným cílům turistů

Meteorologická stanice 

Teploty na Horské Kvildě a v jejím okolí klesají v zimě běžně pod -30 °C. Proto byla na okraji Jezerní slatě, v mrazové kotlině, v blízkosti Kvildského potoka, zřízena meteorologická stanice. V lednu roku 1987 tu byla naměřena nejnižší teplota v České republice, neuvěřitelných - 41,6 °C. V letních měsících tu naměřili v jednom dni extrémní teploty, ráno - 1 stupeň a odpoledne 30 °C. 

Slat vez
i (Zdroj: Běla Nedorostová)
Vyhlídková věž u Jezerní slati. Výhled na rašeliniště a do míst, kde se v mrazové kotlině nachází meteostanice

Publikováno: 8. 2. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová