reklama

Proč byste měli navštívit nejchladnější a nejvíce zasněžená místa Šumavy?

Šumavská Horská Kvilda je v zimě vyhledávaným místem milovníků bílé stopy, v ostatních měsících je pro své přírodní krásy rájem turistů a cyklistů. Patří také mezi jedno z nejchladnějších míst v naší republice.

Proč navštívit nejchladnější a nejvíce zasněžená místa Šumavy? (Zdroj: Běla Nedorostová)

K nejchladnějším místům patří Horská Kvilda a Jezerní slať

Nejvýše položená obec v České republice, šumavská Horská Kvilda a nedaleká Jezerní slať, jsou nejchladnějšími místy u nás. Sníh tu bývá zpravidla i v době, kdy už na jiných místech roztál nebo nenapadl. V zimě je proto tato horská obec vyhledávaným místem milovníků zasněžené přírody, zimní turistiky a sportů. Horská Kvilda leží nedaleko Vimperku, v kraji plném přírodních krás a míst, která stojí zato navštívit.   

HK pohled smer Kvilda
Pohled z Horské Kvildy na pláně. Nejchladnější a přitom vyhledávané místo milovníků zimní Šumavy (Zdroj: Běla Nedorostová)

Úředně nejvýše položenou obcí je ale Kvilda 

I když Horská Kvilda leží o pár metrů výše, prvenství jí sebrala sousední Kvilda. Kriteria, podle kterých se titul v současnosti uděluje, totiž Horská Kvilda nesplňuje. Nemá poštu ani kostel, což jsou dva ze tří důležitých atributů, podle kterých lze titul získat. Na Horské Kvildě najdete Obecní úřad, Informační centrum s placeným parkovištěm, hotel, hospůdku a další místa k parkování a také nespočet množností ubytování. Vybrat si můžete podle kvality, ceny, služeb nebo prostředí mezi hotelem, penzionem, apartmánem či romantickou roubenkou. A když se na výlet vydáte autobusem, vězte, že jezdí během sezony pravidelně. 

Kvilda parkoviste
Sousední obec Kvilda je úředně nejvýše položenou obcí. Pohled od parkoviště na okraji Kvildy, které slouží pro návštěvníky restaurace, cukrárny, pekárny a minipivovaru (Zdroj: Běla Nedorostová)

Turistické stezky a bílá stopa

Turistické stezky se v zimě mění na udržované lyžařské trasy. Vydat se můžete na čtrnáct kilometrů dlouhý okruh po Danielově stezce na Zhůří a druhou stranou zpět do Horské Kvildy. 
A nebo zvolit sedmikilometrový úsek přes Zlatou Studnu do Churáňova – Zadova. I v době vládních opatření tu fungují okénka u restaurace a cukrárny. 

HKvilda U Daniela
Strojově upravované stopy pro běžkaře v okolí Horské Kvildy, na trase z Horské Kvildy kolem Daniela na Zadov a Zhůří (Zdroj: Běla Nedorostová)

Rašeliniště Jezerní slať

Necelé dva kilometry z Horské Kvildy směrem na Kvildu leží rašeliniště Jezerní slať, které je s průměrnou roční teplotou pouhé 2 stupně Celsia zcela nejstudenějším místem v České republice. Dostanete se k němu po značené turistické stezce nebo po silnici. Nad slatí je po pravé straně silnice pro motoristy a cyklisty malé parkoviště, od něhož vede k Jezerní slati tři sta metrů dlouhá naučná stezka pouze pro pěší. Rašeliniště se nachází v rezervaci Národního parku Šumava s výskytem vzácných chladnomilných rostlin a živočichů. Jeho průměrná hloubka je dva a půl metru a nejsilnější vrstva rašeliny má kolem sedmi metrů. Rašeliniště si lze prohlédnout z povalového, sto metrů dlouhého, chodníčku nebo z vyhlídkové, sedm metrů vysoké věže se dvě dvěma patry a  jednadvaceti schody. Ta nabízí výhled téměř na celé rašeliniště, na okolní krajinu i vrcholky hor. Přístup ke slati je zdarma a stání na parkovišti je povolené maximálně 30 minut, což je doba, za kterou si stihnete místo prohlédnout. V některých zimních měsících bývá Jezerní slať kvůli přezimování chráněných druhů živočichů uzavřena.

Jezerni slat
Rašeliniště Jezerní slať, kde se vyskytuje mnoho vzácných chladnomilných rostlin a živočichů, leží v I. zóně Národního parku Šumava (Zdroj: Běla Nedorostová)

Pěší turistika a výlety do okolí

Malebná obec Horská Kvilda leží v nejkrásnější oblasti Šumavských plání a je oblíbeným místem pro letní i zimní výlety. V okolí se nachází desítky kilometrů turistických tras a cyklotras a zajímavých lokalit. Od Hotelu Rankl, v nejvyšším místě Horské Kvildy, kde je  možné se ubytovat, najíst i relaxovat, vede značená, čtyři kilometry dlouhá, turistická stezka údolím Hamerského potoka na Antýgl. Zdatnější turisté mohou dojít po naučné stezce Povydřím až na Čeňkovu pilu, kde se můžete občerstvit a odpočinout v místní restauraci nebo kiosku s venkovním posezením. Stezka vede podél romantické říčky Vydry, jejíž koryto je plné obřích žulových balvanů, v nichž voda vytvořila místy takzvané obří hrnce. Stezka patří mezi nejkrásnější šumavské trasy. Řeka s průzračně čistou vodou má jméno podle chráněné vydry říční, která se ve zdejších vodách vyskytuje. Příjemnou zastávkou Povydřím je Turnerova chata s restaurací, venkovní terasou a možností ubytování. A pokud jste se vydali na výšlap s dětmi, nezapomeňte se zastavit u Vydrýska, vydry, kterou znají děti z večerníčků.

Vydra
Naučná stezka Povydřím. Trasa podél romantické říčky Vydry s obřími žulovými balvany patří mezi nejkrásnější šumavské trasy (Zdroj: Běla Nedorostová)

Vodní elektrárna Čeňkova pila  

K vyhledávaným cílům turistů patří prohlídka národní technické památky, dvou vodních elektráren na Čeňkově pile, které dosud vyrábějí elektřinu. K tomu využívají vodu ze šumavských slatí a řek. V technickém muzeu jsou k vidění modely obou elektráren s ukázkami technologického procesu i historické stroje. Shlédnout můžete itématické filmy a v reálu i malou vodní elektrárnu z roku 1912. Prohlídka trvá zhruba hodinu a půl. V sezoně funguje na Šumavě pravidelná autobusová doprava. Zelené autobusy jezdí Národním parkem Šumava a také do Bavorského lesa na německé straně.   

Mráz na Šumavě
Čeňkova pila patří k vyhledávaným cílům turistů (Zdroj: Depositphotos)

Meteorologická stanice 

Teploty na Horské Kvildě a v jejím okolí klesají v zimě běžně pod -30 °C. Proto byla na okraji Jezerní slatě, v mrazové kotlině, v blízkosti Kvildského potoka, zřízena meteorologická stanice. V lednu roku 1987 tu byla naměřena nejnižší teplota v České republice, neuvěřitelných - 41,6 °C. V letních měsících tu naměřili v jednom dni extrémní teploty, ráno - 1 stupeň a odpoledne 30 °C. 

Slat vez
Vyhlídková věž u Jezerní slati. Výhled na rašeliniště a do míst, kde se v mrazové kotlině nachází meteostanice (Zdroj: Běla Nedorostová)
HKvilda U Daniela
Strojově upravované stopy pro běžkaře v okolí Horské Kvildy, na trase z Horské Kvildy kolem Daniela na Zadov a Zhůří (Zdroj: Běla Nedorostová)

Publikováno: 8. 2. 2021, Autor: Běla Nedorostová, Profil autora: Běla Nedorostová