reklama

I psi mohou trpět nechutenstvím. Jak v takovém případě pomoci?

Psi jsou známí tím, že co ucítí, to oblíznou, nebo nejlépe spořádají. Zvláště venku na procházce pak musí každý majitel pejska hlídat, aby nesnědl, co pro něj není vhodné. Pokud váš pes najednou přestane projevovat zájem o cokoliv k snědku, je potřeba se mít na pozoru. Může jít o psí nechutenství. Jak můžeme nechutenství včas odhalit a jak psovi pomůžeme?

i (Zdroj: Yoggies)
Jak postupovat, když pes trpí nechutenstvím (Zdroj: Yoggies)

 Nejí pejsek více než tři dny? Pak je důležité jít k veterináři. Pokud pejsek úplně odmítá potravu a nemá chuť k jídlu, tak v tomto případě mluvíme i o tzv. psí anorexii. Kromě shora uvedených důvodů může být za hladověním totiž i vážné nemoci či komplikace, jako je například selhávání ledvin, rakovina nebo otrava jídlem. Především pokud kromě hladovění pejska trápí i průjem a zvracení.

Nejčastěji nechutenství u pejska ale pramení z žaludečních problémů, kdy sní, něco, co nemá a bolí ho břicho. V tomto případě je nechutenství bezpečným obraným mechanismem těla. Pejsek se „vyčistí“ a po jednom až dvou dnech začne normálně přijímat stravu. Dejte si ale pozor a krmte na začátku dietněji (rýže, libové maso), vhodné je přidat do krmiva i probiotika pro psy. Ty jsou preventivní podporou celkového zdraví psa a pomáhají k nastavení zdravých trávicích a imunitních procesů psa. Pokud ale pejsek zvrací i po 24 hodinách a ve stolici najdete krev, může se jednat o závažnější otravu jídlem a je důležité to konzultovat s vaším veterinárním lékařem.
Pejskovi také zkontrolujte jeho chrup. Bolest zubů může být také projevem nechutenství. Především pokud psovi dáváte tvrdé krmivo (granule).

Stres jako zdroj nechutenství

Nechutenství u psa může nastat i ze stresu. Například z nového prostředí (stěhování, trávení času bez majitele). Psi tak svoji nepohodu ventilují tím, že nechtějí jíst. Nejčastěji je to stres z toho, že pes není se svým pánem či při změně bydlení nebo ztráty psa, který byl ve společné smečce. Stres bývá častý u psů z útulku, kteří mohou trpět separační úzkostí.

Zkuste psovi, který odmítá jíst, například ze stresu nebo je starý a krmivo mu již příliš tolik nechutná, potravu trochu „zpestřit“.  Vhodné jsou například pivovarské kvasnice, které zcela zdravým a výživným způsobem udělají jídlo pro psa chuťově lákavější. Vhodné je do krmiva přidat i čistý vývar. Zde je ale pak bohužel riziko, že si pes na takto přilepšené jídlo zvykne a bez vývaru již nic nesní. Především malá štěňata se rychle naučí na přilepšené jídlo.

Pozor na rozmazlený jazýček 

A právě „gastronomická“ rozmazlenost může být také za psím nechutenstvím. Například, když je pes na návštěvě, kde dostává každý den přilepšeno o vařené maso či konzervy, tak mu i po pár dnech již „obyčejné“ granule nemusí chutnat. Dbejte proto na to, aby pes dostával stále podobný druh krmiva, protože budete-li mu dlouho přilepšovat, tak po chvilce mu původní strava nebude stačit.

Krmivo měňte postupně

Mezi další časté důvody nechutenství patří i změna krmiva. Pokud ho již psovi chcete změnit, tak je dobré změnit recepturu, a přitom zůstat u stejné značky či alespoň u značky, které má podobné složení, na které bylo zvíře zvyklé. Pokud je pes zvyklý na granule, které jsou grain-free a vyměníte mu je za granule s obsahem obilovin, tak pes i jeho zažívání nemusí reagovat velmi pozitivně.
Krmivo ale vždy měňte postupně. Nejlépe po hrstkách přisypávejte nové k původnímu. To by mělo trvat přibližně jeden týden. Pokud krmivo vyměníte najednou, tak mohou nastat nehezké žaludeční potíže či nechutenství.

Publikováno: 10. 2. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce