Přání pro šťastný život emu Amu

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o pštrosech emu, ale v hodinách biologie k tomu nedošlo, se dozvíte v pořadu od Václava Postráneckého, který zjišťoval ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy na pražském Smíchově, co je vlastně zač jeho zcela čerstvý kmotřeneček.

Tím je totiž ptáče emu hnědého, což je druhý největší nelétavý pták světa a největší původní pták Austrálie, kde se dodnes vykytuje na celém území a v hojném počtu. Pro její původní obyvatele byl dokonce jedním z nejčastějších úlovků a jeho maso pak základem jejich potravy. „Ve své domovině je poměrně běžným ptákem, který v zemědělské krajině občas tropí i problémy,“ říká Michal Plundra ze Stanice přírodovědců DDM hl. m. Prahy a dodává, že dnes jsou emu velice často chovaní nejen v Austrálii jako užitková zvířata na farmách pro maso, olej, kůži či peří.

Přání pro šťastný život emu Amu 3
Přání pro šťastný život emu Amu 3 (Zdroj: Prima FTV)

Tento exotický opeřenec, který většinou žije v páru, však není zajímavý jen svým vzhledem, ale také svými specifickými vlastnostmi. Tak například tím, že obě pohlaví jsou si velice podobná, nemají žádné výrazné pohlavní znaky, a až při bližším ohledání zjistíme, že samice je těžší a vyšší než samec. K jejich páření dochází během chladných měsíců a poté, co samice naklade vejce, opouští hnízdo a na vejcích po osm týdnů sedí samec. „Do jednoho hnízda snáší velice často i několik samic najednou, ale o mláďata se stará pouze samec,“ potvrzuje odborník. „V této době nepřijímá potravu ani nevyměšuje, v podstatě začíná určitou hibernaci, a během této doby ztratí až třetinu své hmotnosti. A když se mláďata vyklubou, stává se dost agresivní a samici k nim často ani nepustí.“ Víceméně sám se tedy stará ještě dalších 7 až 8 týdnů o černobíle pruhovaná mláďata, která pohlavně dospívají až ve dvou třech letech. Dospělí jedinci mají šedavě hnědé opeření a malá zakrnělá křídla, neschopná letu, která nejsou pod hustým opeřením vidět. Nápadný je jejich dlouhý krk i velice silné nohy s pouhými třemi prsty. Emu je ovšem schopen uběhnout dlouhé vzdálenosti a dosáhnout přitom vysoké rychlosti – až 50 kilometrů v hodině!

Přání pro šťastný život emu Amu 1
Přání pro šťastný život emu Amu 1 (Zdroj: Prima FTV)

Jako všichni pštrosi, jsou i emu všežraví, proto je ve volné přírodě domorodí farmáři považují za škůdce. „V chovech se nejčastěji krmí pícninou, např. jetelem či vojtěškou, ale pochutnají si i na ovoci, zelenině, v přírodě pak jedí pupeny rostlin, rozličné plody, také hmyz či drobné hlodavce,“ doplňuje pan Plundra. V našich podmínkách se jim prý vůbec nežije špatně. Jsou to nenároční a otužilí ptáci. „Chorobami takřka netrpí, ale jsou to zvířata náchylná ke stresu,“ varuje expert. „Ve chvíli, kdy s nimi chceme nějak manipulovat, je to pro ně a koneckonců i pro nás velice stresující, protože jejich kopance dokážou být dost nepříjemné.“ Pro chov jim vyhovují několikaarové výběhy s menším přístřeškem. Z hlediska klimatu nemusíme mít vůbec žádné obavy, neboť zima jim nevadí. Ve volné přírodě se dožívají zhruba 20 let, v zajetí až 30.

Přání pro šťastný život emu Amu 2
Přání pro šťastný život emu Amu 2 (Zdroj: Prima FTV)

A jaké jméno zvolil kmotr Václav Postránecký pro svého malého kmotřence? „Chtěl bych ti dát jméno AMU, protože já AMU nemám, ale když mám teď tebe a ty budeš AMU, tak já budu mít AMU,“ komentuje šibalsky svůj výběr herec a pokračuje s přáním do života: „Ty nebudeš umět nikdy létat, nebude umět nikdy zpívat, ale představ si, že existuje řada lidí, kteří to také neumějí, a přitom dokážou žít docela šťastně. I tobě přeji šťastný život s tvým jménem AMU.“

Autor:

Kutilství a zahrádkářství patří k činnostem, které mají léčebné účinky, jsou blahodárné pro lidskou psychiku, jsou cestou k dlouhověkosti a snižují riziko předčasného úmrtí až o čtvrtinu. Moji předkové tento přístup k životu praktikovali a já ho hodlám následovat.

Související k tématu