reklama

Vyrobte si korálkové ozdoby do vašich oken pro každé roční období

Ozdoby se dávají nejen na vánoční stromeček, ale mohou naše okna, dveře nebo stěny dekorovat a zdobit po celý rok. Například korálkové ozdoby jsou praktické a tradiční a jejich výroba nám bude příjemným odpočinkem. Navíc můžeme do této činnosti zapojit i děti, aby si vytvořily své vlastní korálkové dekorace. Takto si vytvoříte na každé roční období jednu sadu ozdob, které budete postupně střídat.

i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Korálkové ozdoby do vašich oken (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Korálkové dekorace

Výroba korálkových dekorací je v našich končinách známá už spoustu a spoustu let. Dokonce se unikátní perličkové vánoční ozdoby z Poniklé staly součástí našeho kulturního dědictví, zapsaného na seznam UNESCO. Ale korálkové ozdoby nemusí být jen součástí vánočních svátků, můžeme si s nimi odekorovat okna po celý rok.

Co budeme potřebovat?

  • korálky s dírkou
  • tenký měděný drátek 0,8 mm
  • velmi tenký drátek
  • děrovaná destička
  • ketlovací a štípací kleště
Potřeby
Budeme potřebovat děrovanou destičku s kolíčky, drátky a korálky (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Drátky
Čím větší bude výsledný tvar, tím silnější si vezměte drátek (Zdroj: Archiv FTV Prima)

Postup:

Budeme vyrábět korálkovou hvězdičku. Aby se nám tvar hvězdičky povedl, použijeme tenký měděný drátek, na který budeme navlékat korálky.

Nejprve drátek tzv. pohladíme - několikrát jej protáhneme pevnější látkou nebo měkkou kůží, aby se narovnal a změkl. 

Děrovaná destička má v sobě kovové kolíčky, které se zasouvají do dírek. Pomocí nich si na destičce vytvoříme tvar, který budeme chtít, záleží jen na naší fantazii. Vytvarujeme hvězdičku, srdíčko, kolečko či obdélník. Použijeme k tomu kolíčky s nejmenším průměrem.

Destička
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Do destičky si zasaďte kolíčky podle tvaru, který chcete mít

Z kolíčku v destičce naznačíme tvar hvězdičky, a pak už můžeme okolo nich omotávat drátek. Ketlovacími kleštěmi si na konci drátku vytvoříme očko, abychom mohli drátek přichytit na kolíček. Následně pak obtáčením kolíčku tvarujeme hvězdičku. Obtáčet kolíčky můžeme z vnitřní i vnější strany, záleží na to, co nám lépe vyhovuje.

Tvar
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Hvězdičku sejmeme z destičky

Tvar hvězdičky zakončíme obtočením posledního kolíčku, přebytečný drátek odstřihneme. Hotovou hvězdičku z destičky opatrně sundáme, abychom nepoškodili její tvar. Konec a začátek hvězdičky si zpevníme velmi tenkým drátkem.

Tento velmi tenký drátek použijeme dále na vyplétání hvězdičky a navlékání korálků. Korálky na tenký drátek navlékáme klasickým způsobem a hvězdičku drátkem s korálky "obšíváme". Na závěr nezapomeneme spojit oba konce drátku a pečlivě zakončit, aby se hvězdička s korálky nerozpadla.

Korálky
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Na tenký drátek navlékneme korálky

Pokud neseženeme destičku s kolíčky, stejně dobře nám mohou posloužit formičky na vánoční cukroví.

Hvězdičku navlékneme na nit a umístíme do okna nebo na stěnu.

Dekorace
i (Zdroj: Archiv FTV Prima)
Hotovou dekoraci navlékněte na nit

Publikováno: 14. 2. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová