reklama

Jak vychovat temperamentního bígla: Pro oblíbený pamlsek a pochvalu udělá cokoliv

Ačkoli je to díky svému roztomilému vzezření a oddané, společenské povaze stále velice oblíbené plemeno, předchází bígly také pověst svéhlavých tuláků. Optimisté ovšem tvrdí, že každý pes je vychovatelný, dokonce i bígl, což musel uznale konstatovat také Láďa Hruška poté, co se seznámil s dokonale poslušnou šestiletou fenkou Angie a její o deset let starší paničkou a cvičitelkou Adélou Smetánkovou.

„Angie je důkaz, že vycvičit lze úplně každého psa,“ říká její majitelka, „důležitá je pro něj ovšem motivace. Někteří mají míček, jiní jídlo. A právě bíglové milují jídlo, pro které jsou schopni udělat cokoliv.“

Jak vychovat bígla: Pro oblíbený pamlsek a pochvalu udělá cokoliv 4
Jak vychovat bígla: Pro oblíbený pamlsek a pochvalu udělá cokoliv 4 (Zdroj: FTV Prima)

Bíglové coby nejmenší a nejstarší honiči byli vyšlechtěni ve Velké Británii zhruba ve 14. století křížením prastarých anglických loveckých plemen a harrierů, jejich původ však sahá až do doby starověkého Řecka. Po staletí byli chováni jako smečkoví psi, kteří doprovázeli lovce, a specializovali se především na lov králíků a ptáků. A právě toto jejich původní zaměření předurčuje dodnes jejich povahu a vlastnosti.

Jak vychovat bígla: Pro oblíbený pamlsek a pochvalu udělá cokoliv 3
Jak vychovat bígla: Pro oblíbený pamlsek a pochvalu udělá cokoliv 3 (Zdroj: FTV Prima)

Jejich původ zaručuje toleranci, nekonfliktnost a snášenlivost vůči ostatním psům, lovecké kořeny v nich zanechaly lásku k pohybu, ale také nutkavou potřebu pronásledovat malá zvířata. Zachytí-li čerstvou stopu, zapomene často na své dobré vychování a je skutečně problém ho odvolat, nezřídka mizí i na celé hodiny. „Chodím s ní sice i na volno, ale živá zvěř je problém,“ připouští chovatelka. „Angie ovšem ví, že u mě najde vždy to nejlepší – své oblíbené pamlsky a pochvalu a nikdy žádný trest, a proto se drží u mě.“ Důležité je ale také nezapomínat právě na jejich smečkové založení, nenechávat je o samotě a zajistit jim dostatek úkolů, aby byla uspokojena jejich temperamentní povaha. Lidé, kteří si toto všechno uvědomí, pak s nimi nemají nejmenší problémy. Bígl je přirozeně učenlivý a většinou pracuje a cvičí s radostí. Nemá sice rád dril a mnohačetné opakování cviků poslušnosti, prostřednictvím hry a s vidinou pamlsku však prý radostně zvládne všechny úkoly.

Jak vychovat bígla: Pro oblíbený pamlsek a pochvalu udělá cokoliv 2
Jak vychovat bígla: Pro oblíbený pamlsek a pochvalu udělá cokoliv 2 (Zdroj: FTV Prima)

„Bylo to problémové štěně, všechny kousala, byla nevychovaná,“ vzpomíná Adéla, „a tak jsem s ní zkusila pár základních povelů, jako sedni, lehni. A ona se vždy strašně těšila, až bude moct začít něco dělat.“ Ve snaze zahnat nudu se tedy nakonec obě dvě společně dobraly úžasné poslušnosti a zvládnutí neuvěřitelných triků, jaké byste u bíglů rozhodně neočekávali.

Publikováno: 12. 6. 2017, Autor: Láďa Hruška , Profil autora: Láďa Hruška