reklama

Vzít s sebou domácího mazlíčka na dovolenou nebo mu raději zajistit hlídání?

Blíží se léto a s ním přichází i plánování dovolené. V mnoha rodinách se řeší zásadní otázka – bude cestovat domácí mazlíček s námi, nebo mu zajistíme hlídání doma? V každém případě, aby dovolená nebyla spíše starostí než radostí, je nutné sebe i zvíře včas a řádně připravit. Na co by tedy chovatelé měli myslet?

i (Zdroj: istock.com)
Co s domácím mazlíčkem o dovolené? (Zdroj: istock.com)

Zásadní podmínkou při rozhodování je často velikost zvířete. U malých a středních plemen psů, která většinou bývají na změnu prostředí zvyklá, nebude cestování problém. Avšak u velkých plemen, která jsou zvyklá na domácí prostředí, by mohla být dovolená až přítěží. To samé obecně platí i pro kočky. Dobře také zvažte, zdali cílová destinace a její okolí povoluje pobyt a pohyb zvířat, což v dnešní době není samozřejmostí.

A v neposlední řadě je potřeba zohlednit plánovaný program. Nebude pro zvíře spíše zdrojem stresu než radosti? I podle toho by měli chovatelé zvážit obě varianty. Podle veterináře byste měli kromě kontroly platnosti očkování myslet i na prevenci před vnějšími i vnitřními parazity. A to ať už berete svého mazlíčka s sebou, nebo jej necháte k hlídání známým či v profesionálním zvířecím hotelu.

Společná letní dovolená

Po rozhodnutí, že zvíře dovolenou absolvuje s vámi, je jeho příprava (ve většině případů psa) na cestu dvakrát tak důležitá. Budete-li trávit dovolenou v tuzemsku, stačí řádně vyplněný očkovací průkaz, pokud vyjíždíte za hranice, zavčas se ujistěte, že má váš mazlíček platný petpassport, obsahující všechny důležité informace.

Pokud si nejste jisti podmínkami výjezdu se zvířetem pro příslušnou zemi, informace si prověřte na Státní veterinární správě anebo na ambasádě příslušné země. Neméně důležitou věcí při výjezdu za hranice je povinné očkování proti vzteklině. Vždy je lepší si zkontrolovat, zdali cílová destinace nevyžaduje další povinná očkování. Obecně však platí, že v zemích EU stačí očkování proti vzteklině.

Jedu na dovolenou
i (Zdroj: istock.com)
Jedu na dovolenou

Nedílnou součástí příprav je také sbalení zvířecího zavazadla, které by mělo obsahovat rezervní obojek, postroj a vodítko, pelíšek, misky na jídlo a vodu, očkovací průkaz anebo petpassport, lékárničku první pomoci a případně další léky, které pravidelně užívá. Při samotné cestě potom nesmíte opomenout bezpečnost. A to jak vaší, tak vašeho psa, a proto využijte speciální bezpečnostní kšíry anebo převozní klec.

Speciální pozornost věnujte pitnému režimu, který musí dodržovat i pes či kočka. Abyste usnadnili dovolenou sobě i zvířátku, zabalte mu s sebou krmivo na celou dobu pobytu; vy nebudete muset trávit čas hledáním obchodů pro zvířata a váš mazlíček si pochutná na osvědčené stravě, na kterou je zvyklý a bude mnohem klidnější a spokojenější.

Pejsek a kočička doma

I v tomto případě je důležité neponechat nic náhodě a zkontrolovat, zda je zvíře řádně odčerveno a chráněno před vnějšími parazity. Před vaším odjezdem se také ujistěte, zda prošlo důležitými očkováními. Pro komfort zvířete potom dejte dočasnému opatrovateli základní instrukce, jako například co má váš mazlíček rád, co a kdy je zvyklý dělat, pokud má pravidelný denní režim a podobně.

V neposlední řadě nezapomeňte opatrovateli zajistit obvyklou stravu, aby změnu prostředí, nebo vaší nepřítomnost, snášel co nejlépe.

Zdroj informací: perfectfit.cz

Publikováno: 29. 6. 2022, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce