reklama

Jak připravit pejskovi a kočičce bezproblémový příchod do nového domova

Než si domů přinesete nového čtyřnohého mazlíčka - pejska či kočičku, všichni jsou natěšení a celí nedočkaví na ten nový uzlíček štěstí. Jeho začlenění do vašeho života by měla provázet důkladná příprava, která celou situaci usnadní – a to jak vám, tak i zvířátku. Tady je pět praktických tipů, které se vám jistě přijdou vhod.

i (Zdroj: Bayer Animal Health)
Jak připravit nový domov pro pejska i kočičku (Zdroj: Bayer Animal Health)

1. Čas, klid, jistota

Zvíře potřebuje nějaký čas na to, aby si vše řádně „očmuchalo“, prozkoumalo a seznámilo se se vším novým, co ho v  neznámém prostředí čeká. Nový přírůstek by v první řadě měl mít dostatečný klid a k tomu patří i místo, které bude vyhrazené jen pro něj, aby měl jistotu, že kdykoliv se bude v novém prostředí chtít schovat anebo si jen odpočinout, bude toto místo sloužit výhradně jemu.

Dopřejte mu čas
i (Zdroj: Bayer Animal Health)
Dopřejte mu čas

2. Zajištění základních potřeb

Každý nový mazlíček by měl mít svoji vlastní misku na vodu a jídlo, prostředky na ošetření srsti, pelíšek nebo alespoň deku, obojek a vodítko. Kočky potřebují toaletu a absorpční materiál do toalety, tzv. kočkolit. Dále by nový majitel měl zvířeti zajistit vhodnou stravu odpovídající druhu, plemeni a věku. Nebylo by ani na škodu, kdyby prvních pár dní mazlíček dostával stravu od jeho chovatele a měl tak lepší šanci si zvyknout na nové prostředí a plynuleji tak přejít na stravu od nového majitele.

Dopřejte jim klid
i (Zdroj: Bayer Animal Health)
Dopřejte jim klid

3. Vědomost a obezřetnost  

Je-li nový mazlíček vaše první zvíře, měli byste znát pár základních zásad. Od chovatele si štěňátko můžete převzít nejdříve po 7. týdnu věku. Na počátku života by mělo být preventivně odčerveno. Jednou by mělo být očkováno proti psince a parvoviróze. Další možná očkování jsou proti infekčnímu zánětu jater a parainfluenze. Kotě, které byste neměli dostat dříve než po 8 týdnech od narození, by mělo být chovatelem celkem čtyřikrát odčerveno a očkováno proti kočičí virové rhinotracheitidě, kočičí kalciviróze a kočičí panleukopenii. Veškerá očkování by měla být zaznamenána v očkovacím průkaze. Pokud tomu tak není, měli bychom se raději poohlédnout po svědomitějším chovateli.

4. Očkování a preventivní péče v novém domově

Další péče už je na novém majiteli. Ideální očkovací schéma vám poradí veterinář při první prohlídce. Prevenci proti vnitřním i vnějším parazitům můžete zahájit sami veterinárními léčivými přípravky. Připravit na příchod nového mazlíčka musíte i ostatní zvířata, která s vámi žijí. V tomto případě jde hlavně možný přenos vnitřních i vnějších parazitů. Mazlíčci se totiž budou chtít seznámit zblízka očmucháváním a skotačením, tedy přímým kontaktem. Proto je na místě prevence.

Chraňte před nemocemi a parazity
i (Zdroj: Bayer Animal Health)
Chraňte před nemocemi a parazity

Při prvním odčervení nového zvířete odčervěte i ostatní zvířata v domácnosti. K ochraně psů a koček před vnějšími parazity je možné použít antiparazitární obojek, který má repelentní účinek – tj. zabíjí klíšťata ještě před přisátím a hubí blechy. Účinkuje po dobu až 8 měsíců. Kočky často trápí blechy, kterým je také nutno předcházet. V boji s blechami u koček je možné použít spot-on přípravky, které se používají jak k prevenci, tak i léčbě napadení koček blechami. Je možné je použít i jako součást léčby alergické dermatitidy vyvolané blechami (FAD). Ošetření kočky zabrání dalšímu napadení blechami po dobu až 4 týdnů.

5. S láskou a maximální péčí

Štěně či kotě potřebují vaši pozornost. Čas, který společně trávíte hraním, učením i vzájemným poznáváním, přispívá k vybudování krásného vztahu mezi zvířetem, chovatelem i jeho rodinou. Pokud se budete mazlíčkovi věnovat, odmění se vám svou oddaností a pravou zvířecí láskou, která skvěle funguje i na zlepšení nálady a odbourání každodenního stresu.

Zdroj informací: Bayer Animal Health

Publikováno: 5. 4. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce