reklama

Jak na kotlíkové dotace: Na nový kotel můžete získat až 127 500 Kč!

Topíte ve starém kotli na tuhá paliva? Uvažujete-li o koupi nového, budete mít velkou šanci získat příspěvek od státu. Pro české domácnosti jsou teď k dispozici další miliardy korun. Ale ušetřit můžete pouze při pořízení nového zařízení, které je více ekologické: Například plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu nebo automatický kombinovaný kotel. Klasické kotle na uhlí jsou z dotací vyjmuty.

Kolik můžete získat?

Dotace dělají 75–80 procent ceny projektu, maximálně 127,5 tisíce korun. Záleží na regionu a typu vybraného kotle. Dalších 7,5 tisíce korun získají lidé v regionech s dlouhodobě znečištěným ovzduším. A to není všechno. Pokud budete chtít ještě v budoucnu rekonstruovat, vyplatí se vám aktuální výměna kotle hned dvakrát. "Třeba příští nebo přespříští rok se rozhodnou, že by rádi realizovali ještě dílčí zateplení v rámci Nové zelené úsporám. A my jim vyplatíme ještě dodatečně bonus za to, že si v letošním roce vyměnili kotel – třeba 20 nebo až 40 tisíc korun," říká ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. Jaká je výše podpory pro žadatele ukazuje tabulka MŽP:

kotlíkové dotace
kotlíkové dotace

Další peníze mohou žadatelům přidat i kraje. Bydlíte-li na severu Moravy, mohlo by se stát, že získáte nový kotel za minimum ceny nebo dokonce zadarmo.

Nový způsob výplaty dotace

Například dražší kotle na biomasu si v minulosti nemohl každý dovolit. Nově má pomoci takzvaná platba ex ante. Dotace bude odplacena na základě zálohové faktury přímo dodavateli.

Na jaké kotle jsou dotace?

Nová vlna má být ještě ekologičtější než ta minulá. Kotel výhradně na uhlí už si v jejím rámci nepořídíte. Nebudou podporovány ani kombinované kotle s ručním přikládáním. Prosazovat se mají naopak tepelná čerpadla a spalování biomasy.

Nové zařízení musí splňovat předepsané hodnoty emisí a předepsanou účinnost. Pokud budete chtít získat dotaci, musíte si pořídit jeden z registrovaných a schválených výrobků, které najdete v Seznamu výrobků a technologií podporovaných v dotačních programech Státního fondu životního prostředí ČR (https://svt.sfzp.cz/).

Kde, kdy a jak podat žádost?

Žádosti budou přijímat jednotlivé krajské úřady. Termín zahájení se ale ještě neví, nejzazší termín by měl být konec října letošního roku. Podrobné a aktuální informace o tom, kdy přesně přijímání žádostí odstartuje, získáte přímo na úřadech či jejich webových stránkách. Každý region také získá jinou částku na rozdělení, jak je vidět v následující tabulce MŽP:

kotlíkové dotace
kotlíkové dotace

Jak podat žádost?

Pravidla pro to, jaké dokumenty budete muset k žádosti na úřadu předložit, stanoví vždy konkrétní instituce. Nicméně následující doklady byste si měli připravit každopádně.

Kromě samotné žádosti, kterou získáte na úřadu, musíte mít:

  • průkaz energetické náročnosti budovy
  • doklady o stávajícím kotli (fotodokumentace, typ zařízení, výkon, prohlášení o jeho funkčnosti a používaných palivech...)
  • písemný souhlas spoluvlastníka/ů nemovitosti

Lidé kvůli dotacím často i nocovali v dlouhých frontách. To má utnout elektronické podávání žádostí – plánují ho zatím kraje Královéhradecký, Jihočeský, Jihomoravský, Vysočina, Plzeňský, Olomoucký a Moravskoslezský.

Publikováno: 5. 6. 2017, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková