reklama

Jak vykouzlit nejlepší fotky (nejen) domácích mazlíčků: Využijte každou příležitost

Focení psů, koček, papoušků a dalších zvířat má svá specifika. Výsledné fotky mohou být neostrou mazanicí, ale také krásným zachycením momentu když víte, jak na to. Je třeba hledat stále něco neotřelého a nového – energii a výrazy, které vás osobně zaujmou. Fotografka Carli Davidson, která se na focení zvířat specializuje, nám prozradila pár zaručných fíglů.

Jak vykouzlit nejlepší fotky (nejen) domácích mazlíčků: Využijte každou příležitost

Přirozené prostředí je nej

Jak vykouzlit nejlepší fotky (nejen)domácích mazlíčků: Využijte každou příležitost 2
Vynikající přirozené snímky získáte při focení venku (Zdroj: Michal Večeřa)

Zvířata se mnohem lépe cítí venku než vevnitř. Venkovní prostor je pro ně přirozenějším prostředím, jsou zvyklá se pohybovat v přírodě. Nechte svého mazlíčka běhat okolo a získáte vynikající přirozené snímky.

Do atelieru jen výjimečně

Jak vykouzlit nejlepší fotky (nejen)domácích mazlíčků: Využijte každou příležitost 3
Při focení v ateliéru nechte zvíře pořádně "rozkoukat" (Zdroj: Pavel Otevřel)

Jen málo zvířat někdy navštívilo studio nebo bylo obklopeno fototechnikou a rekvizitami. Pokud se rozhodnete pro focení v takovém prostředí, nechte je rozkoukat a rozhodnout, kam se budou pohybovat. Zvířata jsou totiž v případě, že mohou učinit vlastní rozhodnutí, jistější a snáze se uklidní.

Rychlý a variabilní foťák

Jak vykouzlit nejlepší fotky (nejen)domácích mazlíčků: Využijte každou příležitost 4
Pro focení zvířat si vyberte fotoaparát s dostatečnou rychlostí snímání (Zdroj: Drahomír Červenák)

Vyberte si fotoaparát s dostatečnou rychlostí snímání – zvířata jsou stále v akci a právě zachycení pohybu patří mezi nejatraktivnější motivy. Vzniknou tak navíc obrázky momentů, které běžným okem nezachytíte, a proto nás na fotkách zaujmou. Skvěle se vám může hodit také výklopný displej, který vám pomůže dostat se úhlem pohledu na úroveň velmi malých zvířat mnohem komfortněji – jednoduše snížíte pozici foťáku, ale pohodlně sledujete focenou scénu na displeji shora. Takovou vychytávku nabízí například digitální zrcadlovka Nikon; ta navíc nabízí okamžité sdílení snímků online připojením k mobilu.

Ať je focení pro zvíře radost

Jak vykouzlit nejlepší fotky (nejen)domácích mazlíčků: Využijte každou příležitost 5
Při focení budou velkým pomocníkem pamlsky (Zdroj: Michal Kupsa)

Bojí se váš pes pokaždé, když vidí fotoaparát? Zkuste jej postavit na zem a vedle něj dát psí žrádlo. Z fotoaparátu se tak stane nejúžasnější věc na světě. Jakmile se objeví foťák, pes ví, že bude hodovat. To dělá zázraky. Vždy mějte při sobě pamlsky, protože zvířata je mají ráda bez ohledu na to, kde se právě nacházejí.

Hledejte správné místo

Jak vykouzlit nejlepší fotky (nejen)domácích mazlíčků: Využijte každou příležitost 7
Najděte si pěkné místo s hezkým pozadím (Zdroj: Drahomír Červenák)

Vyhledejte pěkná pozadí a místa, která se vám budou líbit, i když to bude třeba pouze kousek od domova. Nemusíte být zrovna uprostřed divočiny. Můžete jít jen do parku  nebo do lesa a získat nevšední, originální snímky v každém ročním období.

Nebojte se experimentovat

Jak vykouzlit nejlepší fotky (nejen)domácích mazlíčků: Využijte každou příležitost 6
Působivé jsou i fotky plazů (Zdroj: Drahomír Červenák)

Zkuste fotit i zvířata, která se obecně moc netěší oblibě, jako jsou například plazi. Využijte příležitosti zobrazit je na pěkné fotce, aby všichni viděli, jak moc jsou krásní.

Publikováno: 5. 8. 2020, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová