reklama

Jak se zbavit orosených oken

Rosení oken je věčný problém, který se objevuje v bytech i domech. Můžeme se ho ale velmi snadno zbavit. A není to žádná velká věda. Možná, že i levou rukou. Víte, jaké jsou nejčastější příčiny rosení oken? Dá se některým předcházet nebo rosení "zatrhnout" jednou pro vždy?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Orosená okna, věčný problém našich domácností

Stav, kdy se vodní párou nasycený vzduch setká s chladnější plochou rámu či skla okna, nazýváme rosení okenních skel. Nevyhne se tomu téměř žádná domácnost.

Vlhkost se do vzduchu dostává různými cestami, nejvíce páry a vlhkosti se objevuje v kuchyni při vaření, zejména pokud nemáme odsávání par, nebo v koupelnách, odkud uniká vlhkost do ostatních prostor v domě.

Na vzniku vlhkosti se podílejí samozřejmě také lidé. Vydechovaný vzduch znamená cca 50–100 g vody za hodinu na jednoho člověka v závislosti na fyzické aktivitě. 

Každodenní vaření vlhkost v bytě podporuje
Každodenní vaření vlhkost v bytě podporuje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Také koupelna je silně exponovaným místem, co se týče tvorby vlhkosti
Také koupelna je silně exponovaným místem, co se týče tvorby vlhkosti (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rosení ale také podporují prudké klimatické změny, nedostatečná okenní izolace a změny na domě - z nich nejčastěji zateplení domu nebo rozrůstající se počet obyvatel bytu či domu, žehlení s napařováním i sušení prádla v bytech. Vlhkost bohužel podporují k pokojové květiny.

Vlhkost na oknech podporují nesprávně nastavené žaluzie, za nimiž se bude voda srážet o mnoho víc. Také mikroventilace v podstatě nic nevyřeší, zvlášť v zimních měsících, kdy se zbytečně z místností jen odvádí teplý vzduch do venkovního ovzduší, ale přitom se v místnostech nijak zvlášť nevyvětrá. 

Typy vlhkosti

  • na oknech ze strany uvnitř bytu - hlavním důvodem je vysoká vlhkost v bytě
  • mezi skleněnou výplní oken - ve volném meziskelním prostoru se nachází inertní plyn (argon nebo krypton).
  • z venkovní strany oken - venkovní vzduch se ohřívá mnohem rychleji než okno samotné.
  • v prostoru mezi křídlem a rámem okna - funkční spáru stačí pravidelně kontrolovat.
  • na rámu oken - je to důvod k reklamaci či opravě
  • na zdi okolo okna - způsobuje většinou špatně zvolený styl větrání

Jak rosení eliminovat?

První, co nás napadne, je vzít hadr a okenní skla, rámy a parapety otřít. Je to sice nejjednodušší metoda, ale také nejméně efektivní. Vodu v podstatě jen rozetřeme do neviditelných mikrokapiček, které ulpí na všem, co jsme utřeli. Vlhkosti se tak rozhodně nezbavíme, navíc se díky nedostatečnému vysušení rohů může co nevidět objevit plíseň. A to je určitě to poslední, co bychom doma ještě potřebovali.

Aby se vlhkost na okně netvořila tak často, a aby již vzniklá vlhkost rychleji ustoupila, je potřeba často, intenzivně a správně větrat. V zimě bychom měli okna otevřít i několikrát denně alespoň na 5 minut dokořán, a pak je znovu pevně zavřít. V zimě je třeba větrat krátce, ale zato opravdu intenzivně. Rozhodně nestačí okna otevírat jen na ventilaci.

Naučit se správně větrat je prvořadý úkol
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Naučit se správně větrat je prvořadý úkol

Do kuchyně bychom si měli pořídit funkční digestoř a používat i domácí ventilátory, zejména pak v koupelně. Velmi účinné jsou domácí odvlhčovače, které bychom měli mít v každé místnosti, kde hrozí zvýšená koncentrace vlhka. 

Dobrým pomocníkem nám bude odvlhčovač
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dobrým pomocníkem nám bude odvlhčovač

Další už podstatnější a účinnější metodou je výměna těsnění. Těsnění nalezneme v rámech oken i mezi jednotlivými okenními tabulemi. Předpokládá se, že jednoduchá okna v dřevěném rámu má doma už asi opravdu málokdo. Ideální je mít minimálně dvojsklo. Mezi skly i v rámu oken je těsnění konstruováno tak, že je mohou vyměnit pouze kvalifikovaní sklenáři nebo výrobci plastových oken. Do takové opravy se sami pouštět vůbec nebudeme. Můžeme ale jednoduchým pokusem se zapálenou svíčkou vyzkoušet, kde okno nedoléhá k rámu, a zde můžeme buď nalepit kvalitní gumové, nebo pěnové těsnění, případně nechat provést opravu.

Výměna těsnění je jednou z možností
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Výměna těsnění je jednou z možností

Dvojsklo nebo trojsklo

Obrovskou službu nám udělají kvalitní plastová okna s dvojsklem neboli dithermem, a ideálně s trojsklem čili trithermem. Pokud uvažujeme nad výměnou oken a je vhodné použít právě plastová okna, nebudeme se dlouho rozmýšlet. Zadat propočet a práci renomované firmě je pak samozřejmostí. Firma dokáže přesně spočítat nejen cenu oken, ale také úsporu tepla a snížení rosného bodu v našem bytě či domě.

Tam, kde z technických důvodů není možné instalovat trojskla do oken (především kvůli vysoké hmotnosti oken), může hodně vyřešit dvojsklo s meziskelní fólií. Je to ekvivalent trojskla a přesklení je možné u všech typů oken - plastových, dřevěných špaletových, ale i u dveří. Výměnu skel je možné provést i přímo u objednatele, aniž bychom museli okna demontovat a odvážet ke sklenářům.

Maximální izolaci zajistí také tzv. teplý distanční rámeček, který má po celém obvodu skleněné tabule stejnou vzdálenost od jednotlivých skel a pomáhá vytvořit meziskelní prostor. Kvalitní rámečky obsahují navíc molekulární síto, které pohlcuje nadměrnou vlhkost. Distanční rámečky najdeme mezi jednotlivými skleněnými tabulemi u izolačních skel. Díky tomu, že okna nebudou tolik namáhána vlhkostí a teplotními rozdíly, budou se udržovat mnohem snadněji a není potřeba je tak často čistit a vysoušet parapety. Výsledkem je celkové prodloužení životnosti oken.

Od tvoření vlhkosti na oknech pomůže také distanční rámeček
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Od tvoření vlhkosti na oknech pomůže také distanční rámeček

Protože výměna plastových oken není zrovna levná záležitost, můžeme následně ušetřit tím, že si vyrobíme vlastní jednoduchý odvlhčovač vzduchu do každé místnosti. Do krabičky s víkem, které proděravíme, nasypeme kuchyňskou sůl, křídu nebo silikagel, který se dává často v malých sáčcích do krabice od bot, popřípadě silikátové stelivo pro kočky. Všechny tyto suroviny pohlcují vlhkost. Krabičku zavřeme a umístíme ji na vhodné místo, kde nebude překážet, ale kde bude účinně fungovat.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů; nazeleno.cz; zivotzeny.cz; homein.cz; skladova-okna.cz

Publikováno: 25. 3. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová