reklama

Barvení vajec přírodní cestou: Vyzkoušejte červenou řepu, cibuli i zelí

Na Velikonoce nás čeká oblíbené (hlavně u dětí) barvení vajec. Klasickými potravinovými barvivy obarvíte vejce snadno a rychle, a i získané barvy budou ve většině případů velmi povedené a krásně pestré. V poslední době se ale stále více hospodyněk vrací k praktikám našich předků a používá barviva přírodní. Jak je to ale s jejich účinností?

i (Zdroj: pixabay.com)
Přírodní barvení vajec je čím dál víc oblíbenější (Zdroj: pixabay.com)

Na co nikdy nesmíte zapomenout?

Přece na řádné umytí a odmaštění skořápek vajec. Stačí je omýt v teplé vodě s trochou saponátu. Na nezbytná červená razítka vajec z obchodu trochu přitlačte houbičkou s jarem, razítkovací barva většinou dobře pustí. Na rozdíl od barvení průmyslovými barvivy, s přírodními můžete vejce rovnou vařit.

1. Cibulové slupky

Naprosto osvědčená klasika, kterou vyzkoušel snad každý, nikdy nezklame. Čím více slupek použijete, tím budou skořápky vajec tmavší. Vejce vařte spolu se slupkami 10 minut a nezapomeňte, že vejce musí být zcela ponořená, jinak se na nich udělá nepěkný flek.

Cibulové slupky barví na okrovou až hnědou
i (Zdroj: pixabay.com)
Cibulové slupky barví na okrovou až hnědou

2. Červená řepa vykouzlí růžovou

Krásný odstín růžové získáte s pomocí červené řepy. Použijte dvě řepy, přidat můžete i červené víno nebo trochu octa a vařte spolu s vejci 10 minut. Barva bude krásně intenzivní, jedinou nevýhodou je, že intenzivně obarvené bude vše, na co vám barvivo kápne.

3. Červené zelí překvapí modrou barvou

A pak, že modrá barva se v přírodě vyskytuje jen vzácně. Skrývá se v červeném zelí. Vejce opět vařte 10 minut se zelím a octem, ale pak je nechte klidně i několik hodin v chladnoucím nálevu.

Způsobů přírodního barvení vajec je spousta
i (Zdroj: pixabay.com)
Způsobů přírodního barvení vajec je spousta

4. Špenát dodá jemný odstín zelené

Očekávejte ale opravdu jen velmi jemný nádech do zelena. Ke špenátu můžete nasekat i kopřivy, ale na intenzitě barvy to příliš znát nebude.

5. Kurkumový prášek barví dožluta

Barva se dobře chytá na bílá vejce, na vejcích hnědých je ale málo intenzivní a podobná cibulovému odvaru, který je mnohem dostupnější.

Tip:

Tak kterou přírodní ingredienci letos při barvení velikonočních vajec vyzkoušíte? Za redakci doporučujeme tutovku - cibulové slupky, ale i červenou řepu a červené zelí.

Zdroj informací: recepty.cuketka.cz; abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 9. 4. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.