reklama

Maďarský ohař krátkosrstý: Elegantní a přizpůsobivý pes se silným loveckým instinktem

Můžete ho znát i pod názvem vizsla nebo vižla, a stále se jedná o toho samého, středně velkého elegantního krasavce s tělem lehkého atleta s milou a vyrovnanou povahou.

Maďarský ohař krátkosrstý – vizsla, vižla

Všestranně nadaný ušlechtilý lovecký pes vhodný pro práci v lese, na poli i ve vodě, který skvěle drží stopu i přináší úlovek. Na druhou stranu je vhodný i k chovu v bytě jako rodinný pes, je velmi přizpůsobivý.

Atlet tělem i duší
i (Zdroj: pixabay.com)
Atlet tělem i duší

První zmínky o tomto plemeni pocházejí už ze 14. století, ale jeho význam pro lov vzrostl až ve století 18. Předkové maďarského ohaře přišli do Maďarska spolu s kočovnými maďarskými kmeny. Jako samostatné plemeno je maďarský ohař uznán od roku 1936.

Vižla má velmi milou, přátelskou a vyrovnanou povahu. Dá se lehce vycvičit. Potřebuje dostatek pohybu, dlouhé procházky, ale i zaměstnání pro svou chytrou hlavu.

Vnímavý pohled ohaře
i (Zdroj: pixabay.com)
Vnímavý pohled ohaře

Hedvábně jemná srst je krátká a hustá, bez podsady. Vižla se vyskytuje v různých odstínech žemlové barvy. Ušní boltce mohou být trochu tmavší, jinak má celé tělo barvu jednotnou. Ovšem malé bílé skvrnky na hrudi či na prstech tlap nejsou považovány za vadu. Srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči, pouze občasné kartáčování.

Maďarský ohař krátkosrstý
i (Zdroj: pixabay.com)
Maďarský ohař krátkosrstý

Jedná se o psa střední velikosti, psi mají kohoutkovou výšku 58–64 cm, feny 54–60 cm.

Vižla nesnáší hrubé zacházení a ani on nesmí být agresivní, ale na druhou stranu ani bázlivý.

Publikováno: 3. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce

Mohlo by vás dále zajímat

Jak se dostatečně věnovat psovi

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak se dostatečně věnovat psovi.