reklama

Chraňte psa před boreliózou: Klíště nestačí jen vytáhnout!

Jarní dny svádí k dlouhým procházkám a výletům do přírody se psem. Lidé ale často zapomínají na rizika, která s sebou může taková vycházka přinést. Jedním z nich je klíště, číhající kdykoliv a kdekoli nejen na člověka, ale také zvíře. I psy je proto potřeba před boreliózou a dalšími nákazami chránit vhodnými antiparazitiky. Klíště nestačí jen vytáhnout!

Chraňte psa před boreliózou: klíště nestačí jen vytáhnout

Klíště se většinou spojuje s procházkou v lese či v trávě u řeky. Číhat ale může kdykoliv a kdekoliv již při teplotách okolo 5 °C. Pejskaři by na ochranu svých mazlíčků neměli zapomínat. Veterináři se bohužel setkávají s chovateli, kteří považují ochranu psů před klíšťaty za zbytečnou. Říkají si, že když se klíště objeví, tak ho prostě vytáhnou - a je po starostech. Neuvědomují si ale, jak velké je v takovém případě riziko přenosu infekce. A to jak na zvířata, tak samozřejmě na lidi. Ideální je tedy úplně zabránit tomu, aby se klíště přisálo. Lidé se mohou chránit vhodným oblečením a repelentními přípravky. Pro ochranu psů i koček jsou na trhu různé antiparazitární přípravky, ve kterých nemusí být snadné se zorientovat a vybrat si ten pravý.

Chraňte psa před boreliózou: klíště číhá všude
i (Zdroj: animalhealth.bayer.cz)
Chraňte psa před boreliózou: klíště číhá všude

Chraňte psa před boreliózou: vhodné antiparazitikum

Vybíráte pro psa antiparazitikum? Důležitá je účinná ochrana před parazity a minimální zátěž pro organismus zvířete. Přípravky mají různé formy, různou dobu ochranného působení a také různé účinné látky, které se šíří po těle psa nebo kočky různým způsobem. „Obecně se dá říct, že přípravky, které se aplikují na povrch těla, tedy obojky, spreje a spot-ony neboli pipety, většinou zůstávají pouze v srsti, kožním mazu či kůži, do zbytku těla pronikají pouze minimálně, a tudíž představují menší zátěž pro organismus. V případě tablet prochází účinné substance přes játra, než se konečně dostávají do cílového orgánu, kterým je opět kůže,“ vysvětluje fungování různých typů antiparazitárních přípravků veterinární parazitoložka MVDr. Barbora Červená, Ph.D.

Chraňte psa před boreliózou: vyberte vhodné antiparazitikum
i (Zdroj: animalhealth.bayer.cz)
Chraňte psa před boreliózou: vyberte vhodné antiparazitikum

Chraňte psa před boreliózou: nepřisaje se, nenakazí

Lymská borelióza ale není zdaleka jedinou nemocí, kterou klíšťata přenáší. Mezi další patří  klíšťová encefalitida, ehrlichióza, anaplazmóza či babezióza. Léčba psů bývá nejen zdlouhavá, ale také drahá. K přenosu nebezpečných onemocnění od klíštěte může dojít okamžitě nebo do několika hodin po přisátí. Jakmile chovatel zabrání přisátí klíštěte, zabrání i případnému přenosu nebezpečných onemocnění. Jak upozorňuje  MVDr. Červená, při výběru vhodného antiparazitika je nutné posoudit i to, jakým způsobem funguje: „Přípravky se liší  v tom, zda jsou klíšťata usmrcena při pouhém kontaktu s ošetřeným zvířetem, nebo se klíště musí přisát, aby bylo zabito. Samozřejmě, pokud se klíště musí přisát, existuje zde stále riziko přenosu onemocnění. Ideální je tedy přípravek s repelentním účinkem, který klíště ochromí a zabije již při pouhém kontaktu se srstí a nedochází tak k přisátí.“

Publikováno: 10. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce