reklama

Dalmatin: Překvapivě inteligentní pes se skvělým vztahem k dětem i ostatním zvířatům

Dalmatin má mezi pejskaři pověst nepříliš inteligentního psa, ale opak je pravdou. Jedná se o velmi učenlivé a přátelské elegány.

Dalmatin: Domácí mazlík i sportovec

Dalmatin je psí plemeno původem z Chorvatska a patří mezi nejoblíbenější a nejznámější plemena. Má za sebou obrovskou vlnu popularity, především po uvedení známého filmu 101 dalmatinů. V té době zatoužilo po dalmatinovi tolik lidí, že se to na psích loukách puntíkatými psíky jen hemžilo.

Dalmatin
i (Zdroj: pixabay.com)
Dalmatin

Dalmatin existuje dokonce několik tisíc let. Původní psi podobní dalmatinům sice měli spíš tělo chrta, ale jinak se dnešním dalmatinům velmi podobali. Jsou známí z nástěnných maleb v hrobkách egyptských faraonů. Zmínky o podobných psech jsou známy i z Dalmácie, odkud se spolu s námořníky dostali do Anglie a stali se oblíbenými společníky tamní šlechty. První standard plemene je znám již z roku 1860.

V Čechách se pár dalmatinů objevilo už mezi první a druhou světovou válkou, ale teprve v roce 1970 byl založen první český klub chovatelů dalmatinů, který však měl pouze dva členy.

Dalmatini milují vodu
i (Zdroj: pixabay.com)
Dalmatini milují vodu

Dalmatini jsou temperamentní a aktivní psi, vhodní k loveckým účelům, ale stejně dobře se hodí i na domácí rodinné mazlíky. Jsou velmi inteligentní a snadno se učí novým věcem. Mají dobromyslnou povahu a skvělý vztah k dětem i k ostatním zvířatům. Pokud to možnosti majitele dovolují, dalmatini jsou vhodní ke smečkovému chovu.

Dalmatini patří mezi větší plemena s kohoutkovou výškou 56–61 cm a váhou 24–32 kg.

Dalmatini se vyznačují krátkou, tvrdou a hustou srstí s velmi specifickou barevností. Jsou bílí s černými nebo hnědými flíčky. Je zajímavé, že dalmatini se rodí celí bílí a fleky se na jejich těle začínají objevovat až desátý den po narození a nové fleky se tvoří až do dospělosti. Srst nevyžaduje žádnou velkou péči, stačí občasné kartáčování. Dalším specifikem je zbarvení očí. Dalmatini s hnědými fleky mají oči jantarové a psi s fleky černými mají oči hnědé.

Dalmatin, který by měl být pro modré zbarvení oka vyřazen z chovu
i (Zdroj: pixabay.com)
Dalmatin, který by měl být pro modré zbarvení oka vyřazen z chovu

Bohužel mají dalmatini sklony ke geneticky podmíněným chorobám. Je to hluchota, kterou způsobuje gen bílé srsti, jsou náchylní k tvorbě močových kamenů a také k nemocem dýchacích cest.

Dalmatini se dožívají v průměru 12–14 let.

Publikováno: 16. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce