reklama

Rady pro hladké soužití dvou koček: Seznamování krůček po krůčku

Přivést své stávající kočce nového kamaráda či kamarádku nemusí být zdaleka tak jednoduché, jak se zdá. Nespoléhejte na to, že si časem určitě porozumí a problémům v jejich soužití raději předejděte. Seznamování koček vyžaduje citlivý přístup. Nový společník může vašeho kočičího mazlíka nejprve trochu zaskočit. Máme pro vás návod, jak kočkám usnadnit život.

Seznamování a soužití koček vyžaduje citlivý přístup. Uspěchané seznámení může z vašich koček udělat doživotní nepřátele, i když to na první pohled nemusí být vidět. To, že se kočky neperou, může jen znamenat, že si rozdělily území a vzájemně se respektují, nikoliv přátelí. A to by byla škoda!

Seznamování koček krůček po krůčku

Kočky se musí nejprve slyšet, pak cítit, potom teprve vidět a až nakonec skutečně setkat a klidně se i dotknout. Obě kočky se musí cítit bezpečně, proto jim pro začátek oddělte území. Každé přidělte teritorium (pokoj) s vlastním záchodkem a miskami s vodou a jídlem. Zabydlená kočka by měla zůstat na svých oblíbených místech a kočka nová by se měla spokojit s pokojem, kde bude mít svůj klid. Pokud jste novou kočku přinesli domů v přepravce, jenom otevřete dvířka, ale násilím kočku nevyndávejte. Nechte ji, ať se uklidní a sama vyjde ven. Nové kočce také připravte třeba krabici nebo kočičí tunely, aby se v nich mohla schovat. I když se kočky neuvidí, vzájemně o sobě budou vědět.

Hmmm, a mám tam i hračky
i (Zdroj: pixabay.com)
Hmmm, a mám tam i hračky

Společně oddělené krmení

Krmení je příležitostí k postupnému sbližování koček. Misky položte ke dveřím, oddělujícím kočičí teritoria. Nejprve je ponechte od dveří dále, pak je dejte přímo ke dveřím. Uvidíte, jak na sebe obě zvířata reagují.

Máš taky svou misku?
i (Zdroj: pixabay.com)
Máš taky svou misku?

Nechte je čichnout

Nyní nastal čas, pokročit trochu dále. Vezměte třeba dvě stará trika a každým otřete čumáček a kožíšek jedné kočky. Trika jim pak vzájemně vyměňte a opět si všímejte, jak budou na triko reagovat. Pokud je ponechá v klidu nechte je položené u pelíšků obou koček.

Vymění si místa

Pokud i výměna trik proběhne v pořádku, můžete prohodit kočkám na chvíli teritoria. Obě se tak budou moci seznámit s pachem té druhé opravdu důkladně. Především novou kočku nechte v klidu v novém prostředí, aby se mohla seznámit i s prostorem.

Kuk, jsem tady!
i (Zdroj: pixabay.com)
Kuk, jsem tady!

Dveře se pootevřou

Při krmení pak nechte na škvírku otevřené dveře. Krmení dávejte po malých porcích, aby se obě kočky na další jídlo těšily a hlavně, aby se tréning častěji opakoval. Dalším krokem by mohly být dveře dokořán, ovšem s nataženou síťovinou nebo plůtkem. Pokud na sebe kočky nesyčí, naopak se k sobě přes síťovinu tulí, máte snad vyhráno!

Už jsme kamarádi
i (Zdroj: pixabay.com)
Už jsme kamarádi

Nezapomeňte, že seznamování a soužití koček může probíhat docela dlouho, není to otázka jednoho odpoledne a dopřejte oběma kočkám dostatek času. Jako vždy platí, že postupovat se musí podle pomalejšího člena dvojice.

Publikováno: 17. 4. 2018, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce