reklama

Že nevíte, jak fotit jaro? Zkuste 9 jednoduchých triků a budete překvapeni!

Jaro je tady, tak na nic nečekejte, vydejte se přírody a přibalte do batohu i foťák, ať si můžete tu nádheru kolem cvaknout a máte se na co koukat, až se zase zima zeptá. A že nevíte, jak fotit jaro? Zkuste 9 jednoduchých triků, a budete překvapeni, jaký umělec se ve vás skrývá!

1. trik, jak fotit jaro: barvy a kontrasty

Jarní krajina je krásně barevná a tenhle kontrast nechte vyniknout! Všechno to pučení vypadá skvěle na pozadí modré oblohy – chcete-li dosáhnout opravdu sytých barev, použijte polarizační filtr. Hledejte symetrické tvary a neobvyklé úhly pohledu, jako třeba pohled mezi květy stromu, hustou trávu a podobně.  Jednou z možností, jak nechat určitou barvu vyniknout, je výrazně kontrastní pozadí. Chcete-li fotit květiny, nebude to tak krásné s pozadím šedivé oblohy nebo hnědá hlíny, jako s krásně zelenou pučící trávou.

2. trik, jak fotit jaro: zaklekněte

Na kolena – to je vážně zlaté fotografické pravidlo. Pokud chcete opravdu kompozičně špičkovou fotku, je potřeba si uvědomit, co je centrálním motivem fotky a do její výše se snížit i s foťákem. Fotíte louku? Tu tvoří tráva a kytky, že? Tak šup na kolena a fotit právě z výšky rostlin.

Jak fotit jaro: zaklekněte
i (Zdroj: Shutterstock)
Jak fotit jaro: zaklekněte

3. trik, jak fotit jaro: rámujte

Tedy ne fyzicky, ale kompozičně. Zkuste využít to, co obklopuje váš centrální objekt, a orámovat jej tak větvemi, dveřními rámy, viadukty, okenicemi apod.

4. trik, jak fotit jaro: hloubka ostrosti

Nezapomeňte pracovat také s hloubkou ostrosti (na zrcadlovkách režim A – aperture neboli clona). Aby bylo vše na fotce krajiny ostré, použijte vyšší clonové číslo jako f/11 nebo f/22.

Jak fotit jaro: pracujte se zvířaty
i (Zdroj: Libor Vaicenbacher)
Jak fotit jaro: pracujte se zvířaty

5. trik, jak fotit jaro: zlatá hodinka  

Fotoaparát zachycuje barvy velmi odlišně brzy ráno a pozdě odpoledne oproti zbytku dne. Ráno a podvečer jsou pro focení ideální – první a poslední hodina slunečního svitu se proto nazývá zlatou.

6. trik, jak fotit jaro: pozor na protisvětlo

Přestože se dny prodlužují, slunce je stále na obloze nízko, což může způsobit silné protisvětlo. Proto na jaře raději nefotografujte lidi se sluncem v zádech, ale spíše ze strany, i když stále mírně v pozadí. Nebo můžete využít hry stínů v slunečním světle dopadajícím na focenou osobu zepředu.

Jak fotit jaro: zapojte lidi
i (Zdroj: Jan Kasl)
Jak fotit jaro: zapojte lidi

7. trik, jak fotit jaro: zapojte lidi

Pokud zvolíte člověka jako hlavní motiv, využijte malou hloubku ostrosti. Nastavte tedy nízké clonové číslo (hodnota f, například f/2,8), abyste docílili rozostření pozadí (efekt zvaný bokeh), díky čemuž vynikne důležitý objekt v popředí focené scény.  Nebojte se porušit portrétní konvence a například zaostřit na jiný objekt v popředí a figuru člověka využít jako rozostřené pozadí. 

 8. trik, jak fotit jaro: pracujte se zvířaty

Zvířata jsou většinou v pohybu, proto jednoznačně zvolte režim priority času (S – shutter neboli závěrka). Hodnotu času nastavujte podle toho, zda chcete pohyb „zmrazit“ (například 1/150s) nebo naopak dosáhnout rozmazání pohybujícího se objektu (například 1/60s). Čím blíže se dostanete, tím lépe, ale u většiny zvířat ve volné přírodě se neobejdete bez zoomového objektivu.  „Snažte se zvíře fotoaparátem sledovat v určitém úseku a pomocí sériového snímání pořídit více záběrů pro následný výběr toho nejlepšího. V případě fotografování přes hledáček doporučuji nezavírat druhé oko a bedlivě sledovat scénu v okolí,“ popisuje metodu zvanou panning fotograf a lektor Michael Jurák z Nikon školy.

Jak fotit jaro: pracujte se zvířaty
i (Zdroj: Michal Večeřa)
Jak fotit jaro: pracujte se zvířaty

9. trik, jak fotit jaro: správná technika

Mobil je na zmíněný efekt bokeh krátký, ale zároveň nepotřebujete zrcadlovku za desetitisíce. Ideálně si nechejte poradit od odborníků v  obchodech, kde nabízejí produkty více různých značek a nejsou tak vázáni na jediného výrobce. Prodejci popište, co chcete s fotografiemi dělat. Budete je používat pouze na monitoru počítače? Nebo je chcete i tisknout, případně v jaké velikosti? Budete fotit i ve zhoršených světelných podmínkách? Trváte na tom, aby byl fotoaparát malý a lehký i za cenu omezení některých funkcí? Nebo chcete nabušený stroj, klidně i vyšší váhy? Na základě takových otázek byste měli obdržet radu na fotoaparát vhodný právě pro vás a pak už můžete volit i podle ceny.

Publikováno: 18. 4. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce