reklama

Kus dřeva v bytě: Špalek, polínko nebo větev – jak chcete

Znáte něco krásnějšího, než je pořádný kus surového dřeva, které ještě voní lesem a pryskyřicí? Takovou krásu můžete snadno zakomponovat i do svého interiéru a je to docela snadné. Chce to jen dobrý nápad, jak na dřevo v bytě.

Dřevo v bytě? Jak si přejete (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak ošetřit přírodní dřevo

Přírodní dřevo je krásné, ale základní péči opravdu potřebuje. Při ošetření dřeva v bytě můžete volit mezi lakem, olejem nebo voskem na dřevo. Bezbarvý lak, i když v matové podobě, sice nebude na dřevě na první pohled patrný, ale znát prostě bude. Mnohem lepší budou oleje a vosky, které zachovávají přírodní vlastnosti dřeva a jsou příjemnější na dotek. Dřevo ošetřené voskem či olejem je vyživené, chráněné a může navíc dýchat a vypouštět do vzduchu vonné silice, což je vlastnost, kterou milovníci přírodního dřeva jistě ocení. Doma vám bude dřevo prostě dlouho a krásně vonět.

Snídaně na pařezu

Malý konferenční nebo snídaňový stolek můžete vyměnit za pěkný pařez nebo nařezané dřevěné kulatiny, vyskládané do vhodné výšky.

Snídaně na pařezu – skvělý začátek dne
Snídaně na pařezu – skvělý začátek dne (Zdroj: Pinterest)

Dřevěné svícny

Postačí kus pěkně rostlé větve z poraženého stromu, do které vyvrtáte kulatý otvor. Jen dejte pozor, aby se plamen svíčky nemohl dotknout hořlavého dřeva. Svíčky by měly být ve skleněném obalu.

Dřevěné svícny vytvoří příjemnou atmosféru
Dřevěné svícny vytvoří příjemnou atmosféru (Zdroj: Pinterest)

Pod kafíčko

Není nic jednoduššího! Zbyly vám po prořezu stromů na zahradě silnější větve? Můžete je samozřejmě po vyschnutí spálit v kamnech, ale pokud je nařežete na asi jeden centimetr silná kolečka, můžete větve využít jako praktické podložky pod hrnky.

Pod kafíčko je dřevěný podtácek vskutku ideální
Pod kafíčko je dřevěný podtácek vskutku ideální (Zdroj: Pinterest)

Prostřeno jako v lese

Větší pláty větví můžete využít i místo prostírání pod talíře. Lesem vonící prostírky budou na stole přímo dokonalé!

Dřevěné prostírání může být i elegantní
Dřevěné prostírání může být i elegantní (Zdroj: Pinterest)

Etažéry na sladkosti

Velmi módní záležitostí jsou v poslední době etažéry a podložky pod dorty a sladkosti ze surového dřeva. I velcí mistři cukráři tak prezentují své výrobky a vy to doma můžete vyzkoušet také.

Rustikální etažéry na sladkosti
Rustikální etažéry na sladkosti (Zdroj: Pinterest)

Tak jde čas

Vyrobit hodiny ze špalíku dřeva není nic složitého. Hodinový strojek zakoupíte ve výtvarnýchte potřebách a pak už jen vyvrtáte dírku pro vsazení ručiček a nalepíte čísla.

Tak jde čas, dřevo nám ukáže
Tak jde čas, dřevo nám ukáže (Zdroj: Pinterest)

Špalíček ke špalíčku

Nenašli jste kus pořádného dřeva na vysněnou přírodní dekoraci? Nevadí, i z relativně tenkých větviček můžete nařezat kolečka a jedno vedle druhého je nalepit na podložku. Vznikne krásné a originální prostírání.

Špalíček ke špalíčku a prostírání je na světě
Špalíček ke špalíčku a prostírání je na světě (Zdroj: Pinterest)

Misky a mističky

Vydlabané nebo vysoustružené misky ze silnějších větví můžete, podle jejich velikosti, využít při servírování nejrůznějších pokrmů.

Originální misky a mističky
Originální misky a mističky (Zdroj: Pinterest)

Pokud ještě nemáte dřevo v bytě, tak na co čekáte?

Zdroj informací: Pinterest

Publikováno: 22. 8. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce