reklama

Jak si správně umývat ruce a ještě přitom ušetřit

Mytí rukou je základním hygienickým návykem, který v době koronavirové nabral na vyšší důležitosti. Jedno z hlavních lékařských doporučení říká, kdo se nechce nakazit covidem, nechť si pravidelně a důkladně omývá ruce. Spolu se zvýšeným apelem na hygienu rukou však roste také spotřeba vody. Jak si tedy umývat ruce, aniž bychom zbytečně neplýtvali?

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak si správně umývat ruce a ještě přitom ušetřit (Zdroj: Depositphotos)

Obecně se doporučuje namočit ruce, vypnout kohoutek, důkladně namydlit alespoň po dobu 20 sekund a pak znovu pustit a opláchnout. Po dobu mydlení totiž není třeba plýtvat tekoucí vodou. Jejím zastavením tak rovnou 20 sekund „šetříte“. V případě, že se obáváte bakterií po umytí během vypínání, využijte jednoduchou radu Centra pro kontrolu a prevenci nemocí a pro vypnutí kohoutku použijte papírový ručník či loket.

Voda
i (Zdroj: Sanela)
Obecně se doporučuje namočit ruce, vypnout kohoutek, důkladně namydlit alespoň po dobu 20 sekund a pak znovu pustit a opláchnout

Optimálním řešením je vše řešit bezdotykově. Uspořit vodu můžete velmi jednoduše. Zásadním pomocníkem je v tomto případě úsporný perlátor, který je součástí umyvadlové nebo kuchyňské baterie, na jejímž konci zajišťuje provzdušnění vody. Průtok vody s ekonomickým perlátorem je redukován na 6 litrů za minutu, zatímco běžnou baterií může protéct klidně 12 - 15 litrů za minutu. Díky hlavici perlátoru je navíc možné proud vody nasměrovat potřebným směrem. Nemáte-li perlátor nebo úspornou baterii, která se spouští senzoricky na pohyb rukou v daném prostoru, tak za dvacet vteřin mytí rukou vám zbytečně protečou nejméně 4 litry vody. A teď si spočítejte kolik je členů rodiny a jak často si každý myje ruce.

Mýdlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Pro kvalitní hygienu rukou je nejdůležitější čisté mýdlo

Voda, mýdlo, vysušit...

V případě, že váháte, jestli použít teplou či studenou vodu, není třeba se rozhodovat. Odborníci se shodují na tom, že pro kvalitní hygienu rukou je nejdůležitější čisté mýdlo, které smyjete vodou bez ohledu na teplotu. Není třeba shánět ani speciální antibakteriální mýdla, studie totiž nezjistily žádný další přínos pro zdraví, kromě profesionálů ve zdravotnických zařízeních. V případě, že mýdlo není po ruce, i obyčejná voda udělá svoji práci. Je prokázáno, že tření rukou pod vodou některé bakterie opláchne. Pokud není k dispozici mýdlo ani voda, použijte dezinfekční prostředek na ruce s minimálně 60 % alkoholu. Zapomínat by se nemělo ani na vysušení, protože když jsou ruce mokré, bakterie se snáze šíří. Jestli využijete čistý ručník nebo vzduchový vysoušeč je jedno. V současné době totiž není k dispozici dostatek vědeckých důkazů k určení toho, který ze způsobů je účinnější při snižování choroboplodných zárodků na rukou. Zkrátka hlavní je si ruce zcela vysušit bez ohledu na zvolenou metodu.

Osušení
i (Zdroj: Depositphotos)
Zapomínat by se nemělo ani na vysušení, protože když jsou ruce mokré, bakterie se snáze šíří

Publikováno: 1. 12. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce