reklama

Jak poznáte špatně seřízené panty aneb Když dvířka u nábytku zlobí

Jak poznáte špatně seřízené panty? Na dvířkách u nábytku se to nejčastěji projevuje tzv. padáním, svěšením nebo nedoléháním. Náprava je přitom docela snadná, stačí vzít do ruky klasický šroubovák a vědět, který šroubek utáhnout. Nemáte chuť si doma zkontrolovat a seřídit nábytková dvířka? Poradíme vám, jak na to!

i (Zdroj: Trachea)
Při běžném používání kuchyňských a jiných nábytkových dvířek postupně dojde ke špatně seřízeným patnům

Jak poznáme špatně seřízené panty?

Nemusíme být odborníky v nábytkářství ani jasnovidci, abychom poznali, že za nějakou dobu dojde k potížím s pohybem dvířek – máme špatně seřízené panty. „Prvním varovným signálem je moment, kdy si při čelním pohledu na dvířka všimneme, že středová spára je rozšířená. Pokud vše funguje správně, je mezera mezi dvířky ve všech místech stejná. U jednokřídlých dvířek je jasným signálem nerovnoběžnost s hranou korpusu nebo pracovním pultem,“ vysvětluje Martin Dusík ze společnosti vyrábějící kuchyňská a nábytková dvířka.

Zejména u nábytkových dvířek, která často používáme nebo je nadměrně zatěžujeme, může časem dojít k povolení pantů. Na dvířkách se to nejčastěji projevuje tzv. padáním dvířek (dvířka nejsou vyvážena horizontálně), svěšením dvířek (dvířka nejsou vyrovnána vertikálně) nebo nedoléháním dvířek (většinou spodní strana dvířek nedoléhá ke korpusu). Seřízení přitom není těžké.

Každý šroubek na závěsu slouží k vyrovnání jiného směru dvířek
i (Zdroj: Trachea)
Každý šroubek na závěsu slouží k vyrovnání jiného směru dvířek

Každý šroubek na závěsu slouží k vyrovnání jiného směru dvířek – viz foto a: šroubek nejblíže k misce navrátí dvířka do vodorovné polohy (vztahuje se k padajícím dvířkům); b: horní a spodní šroubky přizvednou dvířka tak, aby lícovaly s vedlejšími (vztahuje se ke svěšeným dvířkům); c: utažením nejvzdálenějšího šroubku dolehnou dvířka ke korpusu (vztahuje se k nedoléhajícím dvířkům) .

Padající dvířka

Že něco není v pořádku, poznáte okamžitě – u dvoukřídlých dvířek je vizuálně spára v horní části dvířek užší, což způsobuje vzájemné drhnutí křídel a problémy s jejich otevíráním či zavíráním. Pokud tento problém neřešíme, může dojít až k extrémní fázi, kdy dvoukřídlá dvířka nejdou zavřít vůbec – jedno překrývá druhé.

Povolení pantů způsobí padání dvířek
i (Zdroj: Trachea)
Povolení pantů způsobí padání dvířek

Jak padající dvířka opravit?

Řešení je jednoduché. Postačí nám k němu křížový šroubovák. "Problém padajících dvířek ovlivňuje na pantu první vrut na ramínku – ten nejbližší k misce. Jeho dotažením nebo povolením lze dvířka vrátit do vodorovné polohy. Někdo dokáže panty přitáhnut a vyměřit velikost spáry pouhým okem. Pro ostatní je dobrou pomůckou pravítko, které má sílu cca 2 mm, což je přesně rozměr, který by spára měla na šířku mít. Vložte tedy pravítko do spáry mezi dvířka, a pokud v ní bez problému po celé délce projde, máte dvířka vyladěná správně,“ říká odborník.

Pravítkem ověříme správnou velikost mezery
i (Zdroj: Trachea)
Pravítkem ověříme správnou velikost mezery

Svěšená dvířka

Středová spára mnohdy zůstává v pořádku, ale horní a dolní okraj dvířek nebude lícovat. Objeví se nevzhledný a dobře viditelný zub na horním i spodním okraji.

Svěšená dvířka poznáme ouhým okem
i (Zdroj: Trachea)
Svěšená dvířka poznáme ouhým okem

Jak svěšená dvířka opravit?

Vezmeme si křížový šroubovák. Tentokrát budeme pracovat s horním a dolním šroubkem (ovlivňují horizontální vyladění dvířek), které jsou součástí tzv. plotničky. A to jak u vrchního tak spodního pantu. Jejich seřízením dojde k odstranění schodku. Nakonec výsledek vizuálně zkontrolujeme

Oprava svěšených dvířek není složitá
i (Zdroj: Trachea)
Oprava svěšených dvířek není složitá

Nedoléhající dvířka

Z čelní strany to možná není až tak patrné – při pohledu z boku je problém nad slunce jasný – jde o nedoléhající dvířka, která ve spodní části odstávají a netvoří s druhým křídlem jednu rovinu. 0Nedoléhající dvířka působí dojmem, jako bychom měli ve skříňce překážku – špatně poskládané hrnce, které brání dvířkům dolehnout k rámu.

Nedoléhající dvířka značí špatně seřízené panty
i (Zdroj: Trachea)
Nedoléhající dvířka značí špatně seřízené panty

Jak nedoléhající dvířka opravit?

Ke slovu přichází poslední, zatím ani jednou neseřizovaný šroubek – umístění nejdále na ramínku. Protože se problém vyskytuje u spodní strany dvířek – budeme nastavovat šroubek na spodním pantu. Jeho přitažením opět vrátíme dvířka po správné polohy.

Pro opravu kování nám stačí křížový šroubovák
i (Zdroj: Trachea)
Pro opravu kování nám stačí křížový šroubovák

Z čeho se skládá pant neboli závěs

Každý pant neboli závěs se skládá ze dvou částí – misky v průměru cca 35 mm, která je usazena do vyvrtaného otvoru ve dvířkách, a ramínka s křížovým kotvícím protikusem, jež se montuje do korpusu. K upevnění pantu se používají vruty nebo šroubky, které se šroubují do plastové hmoždinky. Upevnění pantu holým šroubkem není ideální – má tendenci se povolovat, a při jeho upevňování se často stává, že se šroub tzv. strhne – protáčí ve vyvrtaném otvoru. Což je špatně. "Na životnosti dvířek i pantů se významnou měrou podílejí speciální plastové podložky, které jsou součástí balení moderních typů pantů a vkládají se mezi korpus a ramínko v místech, kde dochází ke kotvení pantu ke korpusu nábytku", uzavírá celý problém Martin Dusík.

Zdroj: Trachea

Publikováno: před týdnem, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce