reklama

Barevné letní vitaminy: Rybíz je česká zahradní klasika

Rybíz patří k české zahradní klasice – nejoblíbenější jsou pikantní červený a vitaminy nabitý černý. Barevné letní vitaminy právě dozrávají. Šťavnaté drobné plody rybízu jsou skvělé právě utržené i doma konzervované. Abychom se i v příštím roce dočkali bohaté úrody, musíme se o rybíz po sklizni postarat, a my vám prozradíme, jak na to.

Rod rybízu (Ribes) zahrnuje přibližně 150 druhů, u nás se pěstuje nejvíc rybíz červený a černý, méně bílý a růžový. Rybíz jakékoli barvy je příjemně nakyslou osvěžující letní pochoutkou v čerstvém stavu, je z něj možné připravit nejrůznější dobroty, třeba zavařeniny, vína, šťávy, dezerty a moučníky. Bobule rybízu se dají velmi dobře zamrazit a sušit.

Rybíz je česká zahradní klasika: červený, černý, bílý i růžový

Nejúrodnější jsou rybízy červené, které zrají podle odrůdy od začátku června do konce srpna
i (Zdroj: pixabay.com)
Nejúrodnější jsou rybízy červené, které zrají podle odrůdy od začátku června do konce srpna

Nejúrodnější jsou rybízy červené, které zrají podle odrůdy od začátku června do konce srpna. Drobné plody mají výraznou, příjemně kyselou chuť. Bílý rybíz je o něco pozdnější, sklízí se od poloviny července, bobule jsou sladší než červené a neozobávají je ptáci. Růžový dozrává během července, je lahodně sladký a nejvíc se hodí pro přímý konzum. Černý rybíz se sklízí zhruba od začátku července do poloviny srpna; bobule v hroznech zrají mnohdy nerovnoměrně. Sladce pikantní plody jsou ze všech nejzdravější.

Bílé rybízy jsou o něco pozdější než červené, sklízejí se od poloviny července
i (Zdroj: pixabay.com)
Bílé rybízy jsou o něco pozdější než červené, sklízejí se od poloviny července

Rybíz: barevné letní vitaminy

Je až neuvěřitelné, kolik zdraví prospěšných látek jedna malinká kulička rybízu člověku nabízí. Ať si pochutnáváme na kyselejším červeném, sladkém bílém či růžovém nebo silně aromatickém černém, tak 45 zralých kuliček rybízu pokryje doporučenou denní dávku vitaminu C pro dospělého člověka. Považuje se za nejlepší přírodní antioxidant. Rybízy obsahují kromě céčka provitamin A, vitaminy B, E, draslík, hořčík, vápník, železo a zinek. Pomáhají při chorobách z nachlazení i zánětech sliznic, chrání oči, zvyšují imunitu. A černý rybíz byl do 16. století dokonce využíván jako lék proti angíně a nachlazení. V černým bobulích je až třikrát vyšší koncentrace vitaminu C i minerálů a navíc obsahuje rutin, který příznivě působí na cévní stěny.

Černý rybíz se sklízí zhruba od začátku července do poloviny srpna
i (Zdroj: pixabay.com)
Černý rybíz se sklízí zhruba od začátku července do poloviny srpna

Jak se po sklizni o rybíz postarat

Při správné péči rybízové keře či stromky bohatě plodí, pěkně vypadají a poslouží i jako předěl zahrady zeleninové a ovocné od květinové. Pěstování rybízu je snadné, zejména v dnešní době, když existují hybridní odrůdy odolné proti plísním, houbovým onemocněním a škůdcům. Rybíz potřebuje provzdušněnou lehčí půdu obohacenou o zralý kompost. Má mělké kořeny, proto v létě nezapomínejme na pravidelnou zálivku. Abychom rybízové keře udrželi dlouho v dobré plodnosti, musíme je pravidelně stříhat. Nejvhodnější doba pro formování korunky je období sklizně. Po sběru plodů, ještě než rostlina uloží živiny do výhonů, musíme prostříhat příliš husté větve, odstranit staré letorosty, které neplodí, a dát tak prostor pro růst nových větví. Velice důležité je zachovat správný poměr mezi jedno-, dvou- a tříletými výhony. Tento poměr by měl být třetinový. Starší větve už méně plodí a stíní v koruně. Jak ale ty staré poznáme? Podle barvy – jsou nejtmavší a většinou mají silnější kůru. Z mladých, které ještě neplodily, necháme 3 až 4 nejsilnější. Všechny další uřízneme až těsně nad zemí. Po sběru plodů a průklestu koruny prokypříme půdu, přihnojíme kompostem a případně zavlažíme. Tím keř připravíme na další sezonu.

Aby se rybízové keře udržely v dobré plodnosti, musí se pravidelně stříhat
i (Zdroj: istock.com)
Aby se rybízové keře udržely v dobré plodnosti, musí se pravidelně stříhat

Publikováno: 21. 6. 2018, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce