reklama

Víte, jaký je nejlepší domácí lék na hojení kůže? Měsíček!

Měsíček lékařský svými zářivě žlutými a oranžovými květy zdobí zahrady a zahrádky až do podzimu. Mnozí si možná ani neuvědomují, jaká obrovská léčivá síla se v něm ukrývá. Je to nejlepší přírodní lék na hojení kůže. A jestli nevěříte, tak si podle našich receptů udělejte domácí měsíčkovou mast, olej nebo tinkturu a přesvědčte se sami!

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je na pěstování velmi nenáročný. Můžeme ho mít na zahradě i v květináči.  Když mu zajistíme dostatek světla a slunce, oželí i pár dní bez zalévání. Celé jaro můžeme měsíček lékařský vysévat přímo ven na stanoviště. Semínka jemně zatlačíme do substrátu. Klíčení trvá 10 až 14 dní. V dalších letech se už rostlina rozmnožuje sama. Pro léčebné účely sbíráme buď celé květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky, které mají nejvyšší obsah účinných látek. Jestliže si měsíček chceme sušit sami, musíme sbírat plně rozkvetlé květy během slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy mají největší sílu. Suší se ve tmě či v šeru, což platí i pro skladování. Čerstvé květy a listy měsíčníku se dají použít jako ozdoba salátů či rýže a brambor. Okvětní lístky slouží také jako barvivo nahrazující vzácný šafrán - ovšem pouze barvou.

Měsíček lékařský: pro léčebné účely sbíráme buď celé květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky
i (Zdroj: istock.com)
Měsíček lékařský: pro léčebné účely sbíráme buď celé květy, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky

Proč a jak měsíček lékařský léčí

Měsíček obsahuje mj. silice, saponiny, hořčiny, karotenoidy a kyselinu salicylovou. Hlavní léčebné využití je zevně na špatně se hojící rány a kožní problémy- do nálevu namočíme plátno a přiložíme na postižené místo na 15-20 minut. Aplikujeme třikrát denně. Květní lupínky rozvařené v tuku (proslulá měsíčková mast) působí na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení. Měsíček je výborný i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva. Při vnitřním užívání ve formě nálevu (1 lžičku sušeného měsíčku zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 8-10 minut vyluhovat, scedíme) je výborný na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Uplatňuje se i při léčení astmatu a úporného kašle. Patří mezi nejlepší léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci chorob kůže a gynekologických onemocnění. Působí také mírně sedativně a antibioticky. 

Recept na domácí měsíčkovou mast
i (Zdroj: istock.com)
Recept na domácí měsíčkovou mast

Domácí měsíčková mast

Zhruba 500 g čistého vepřového sádla (bez soli) rozpustíme, přidáme 2-4 hrsti najemno nasekaných čerstvých květů a necháme vzkypět, promícháme a hned odstavíme. Necháme 12 - 24 hodin rozležet. Pak sádlo s měsíčkem pomalu při mírné teplotě rozpustíme, scedíme přes husté sítko nebo plátno a čistou mast uložíme do skleniček. Uchováváme v lednici. Pokud máme na kůži bolístku, kterou potřebujeme rychle zahojit, dvakrát denně ji potřeme trochou měsíčkové masti. Pomáhá také při léčbě křečových žil, jizev a hnisavých vřídků, při únavě svalů a šlach nebo mykózách nehtů, působí dezinfekčně.

Domácí měsíčkový olej

Dobře vymytou lahev naplníme čerstvými, částečně zavadlými okvětními lístky nebo celými květy i s kalichy, zalijeme kvalitním (nejlépe zastudena lisovaným) olejem. Důležité je, že bylinky do sklenice jen vložíme, nepěchujeme. Květy měsíčku musí být úplně ponořené v oleji (nejlepší je nad bylinami 1cm vrstva oleje), protože bohužel mají tendenci plesnivět. Vzduchotěsně jí uzavřeme a dáme na 2-3 týdny na slunečné místo. Občas protřepeme. Důležité je, aby květy byly po celou dobu pod hladinou oleje. Scedíme. Měsíčkový olej se používá stejně jako měsíčková mast.

Recepty na domácí měsíčkový olej a tinkturu
i (Zdroj: pixabay.com)
Recepty na domácí měsíčkový olej a tinkturu

Domácí měsíčková tinktura

Plnou hrst čerstvých květů měsíčku lékařského vložíme volně do sklenice, zalijeme 1 litrem vysokoprocentního čistého alkoholu. Na světlém a teplém místě necháme 3-5 týdnů  odstát (čím světlení a teplejší místo, tím kratší doba). Pak scedíme do tmavých lahviček a skladujeme v chladu a temnu. používá formou obkladu, na  křečové žíly, výrony, bércové vředy, pohmožděniny, proleženiny nebo bradavice.

Publikováno: 30. 8. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová