reklama

Nápady na úžasné dekorace aneb Berte, když příroda dává

Materiál k tvoření (nejen) s dětmi leží všude kolem. S pomocí darů přírody lze vyrobit nádherné a originální věci, tyto základní suroviny navíc získáte úplně zadarmo. Třeba hned před vaším domem nebo na zahrádce či v lesíku za ním. Máme pro vás úžasné nápady na dekorace z materiálu, který najdete venku v přírodě.

Nápady na dekorace: kameny, kamínky, oblázky

Obyčejné kamínky, se kterými si děti rády hrají a které často přinesou z procházky domů po kapsách jako poklady, jsou vděčným materiálem pro nejrůznější tvoření. 

Nápady na dekorace z přírodnin: kamínky a oblázky jsou vděčným materiálem
Nápady na dekorace z přírodnin: kamínky a oblázky jsou vděčným materiálem (Zdroj: pixabay.com)

Na větší kameny lze malovat barvami a vytvořit si tak veselé zarážky dveří, těžítka na ubruszahradní dekoraci nebo třeba malý milý dárek. Drobnými oblázky lze polepit starší dózu, díky čemuž si vyrobíte hezký obal na květináč, nebo jimi můžete ozdobit rámeček na fotografii. Z kamínků ale může být vytvořen hlavní motiv obrázku na stěnu.

Nápady na dekorace z přírodnin: inspirace, jak malovat kameny barvami
Nápady na dekorace z přírodnin: inspirace, jak malovat kameny barvami (Zdroj: istock.com)

Nápady na dekorace: květiny, kvítky, lístečky

Taky jste ve škole lisovali bylinky do herbáře? Vraťte se k tomuto zvyku a vyrobte si ze sušených a vylisovaných bylin či jen lístků nebo květů nádherné obrazy, které můžete mít na stěně nebo jen opřené o poličku. Lisované kvítí ale může být i originálním doplňkem ručně vyrobeného přání pro babičku či kamarádku k narozeninám.

Nápady na dekorace z přírodnin: inspirace na obrázek ze sušených a vylisovaných rostlin
Nápady na dekorace z přírodnin: inspirace na obrázek ze sušených a vylisovaných rostlin (Zdroj: istock.com)

Lisovat lze ve speciálním lisu, který lze koupit ve výtvarných potřebách, ale také jednoduše v knížce. Rozevřete knihu, nejlépe nějakou těžkou encyklopedii, vložte do ní čistý papír. Na něj pak umístěte zvolenou rostlinu. Na naaranžovanou bylinu či květ pak umístěte další papír a knihu zavřete. Zatěžkejte dalšími knihami a dejte na suché místo. Ideálně každých pár dní pak vyměňte svrchní papír. Takhle opakujte, dokud není květina suchá. Trvá to několik dnů až týdnů. Pracujte s ní poté opatrně, je velmi křehká.

Nápady na dekorace z přírodnin: lisovat rostliny a jejich části lze ve speciálním lisu, ale také jednoduše v knížce
Nápady na dekorace z přírodnin: lisovat rostliny a jejich části lze ve speciálním lisu, ale také jednoduše v knížce (Zdroj: istock.com)

Nápady na dekorace: větve, klacky, větvičky

Nejrůznější klacíky a suché větve stromů mohou posloužit jak výborný materiál na přírodní dekorace do bytu. I jimi, stejně jako kamínky, lze oblepit například nevzhledný plastový kbelík, dózu či plechovku. Vznikne tak například obal na květináč, kterému to sluší na okně i stolku. Nařezanými kousky větviček můžete ozdobit opět i foto rámeček. nebo si na zhatrdě můžet udělat z větviček zajímavý ozdobný plůtek

Nápady na dekorace z přírodnin: inspirace na obal na květináč z klacíků donesených z lesa
Nápady na dekorace z přírodnin: inspirace na obal na květináč z klacíků donesených z lesa (Zdroj: istock.com)

A vůbec, větvičky, větve či celé větší zbytky po těžbě (klest), které se povalují v lesích (a které si můžete podle webu lesycr.cz legálně odnést, pokud mají na silnějším konci průměr do 7 cm bez kůry), mohou být základním materiálem i na výrobu plnohodnotného zařízení do bytu, ne jen dekorací. Stát se mohou například stolkem, poličkou či věšákem na kabáty. Ale dejte si pozor, aby bylo sebrané dřevo zdravé, bez dřevokazných brouků či plísně. Po přinesení domů nechte větve dva až tři dny vysušit v teple.

Nápady na dekorace z přírodnin: nejrůznější klacíky a suché větve stromů jsou jako materiál prima
Nápady na dekorace z přírodnin: nejrůznější klacíky a suché větve stromů jsou jako materiál prima (Zdroj: pixabay.com)

Publikováno: 2. 7. 2018, Autor: Ivana Kropáčková , Profil autora: Ivana Kropáčková