reklama

Uvařte si sirup z jablečníku a pošlete kašel na dovolenou

Příjemně voňavý jablečník obecný pomáhá při onemocnění dýchacích cest a už tisíce let je uznávaným domácím lékem proti kašli. A protože kašel umí pěkně potrápit i v létě, natrhejte a usušte si jablečník, uvařte si podle našeho receptu sirup, užívejte třikrát denně jednu lžičku a pošlete kašel na dovolenou!

Jablečník obecný (Marrubium vulgare) má příjemnou jableční vůni, zřetelnou zejména při rozetření listů. Jak ho v přírodě poznáte? Jablečník je vytrvalá bylina s čtyřhrannou až 1 metr vysokou lodyhou s řapíkatými, jemně chlupatými listy, které jsou na rubu šedě až bělavě plstnaté. Bílé květy obsahují hodně pylu, proto je bylinka oblíbená u včelařů. Kvete od konce června do září. Jablečník má rád teplo a světlo, roste na suchých loukách a pasekách, podél cest a na rumištích.

Jablečník obecný (Marrubium vulgare) je uznávaným domácím lékem proti kašli
i (Zdroj: istock.com)
Jablečník obecný (Marrubium vulgare) je uznávaným domácím lékem proti kašli

Kdy a jak se jablečník obecný sbírá 

Sbírá se nadzemní část rostliny v době květu, nejlépe v červenci a srpnu za slunečného a teplého dne. Nať s květy odřezávejte asi 20 cm od vrcholu, očistěte od zdřevnatělých částí, potom zavažte do malých svazků. Sušte ve stínu nebo sušárně při teplotě do 35 °C. Správně usušený jablečník má zelenou nebo šedozelenou barvu, voní po jablkách a má hořkou, poněkud ostrou chuť. Nať můžete také zamrazit, nebo zamrazit jen otrhané lístky.

Dobře usušený jablečník má zelenou nebo šedozelenou barvu, voní po jablkách a má hořkou chuť
i (Zdroj: istock.com)
Dobře usušený jablečník má zelenou nebo šedozelenou barvu, voní po jablkách a má hořkou chuť

Proč a jak jablečník obecný pomáhá

Nať jablečníku obecného obsahuje zejména třísloviny, živici, silice, hořčiny marubin a marubiin, saponiny, slizovité látky, vosky a sacharidy. Jablečník aktivuje obranyschopnost organizmu a ochraňuje dýchací cesty. Pomáhá při odkašlávání při běžném kašli z nachlazení, ale také při chronické bronchitidě, laryngitidě, tracheitidě, bronchiálním astmatu a spastické bronchitidě. Hořčiny podporují játra, optimalizují tím práci zažívacího ústrojí a detoxikují; posilují vylučování přes ledviny a tím je aktivují. Dobře účinkuje při žaludečních vředech a gastritidě, průjmech, zánětech ledvin a močového měchýře. Působí také žlučopudně a s úspěchem se používá při žlučových kamenech. Nálev z jablečníku: 2 lžíce suché nati přelijte 250 ml vroucí vody, 15 minut nechte vyluhovat a sceďte. Pijte vlažný, velkými doušky ráno a večer. Nálev používejte při kašli, zánětu průdušek, dýchavičnosti i proti nechutenství. Čaj z jablečníku je velmi hořký! Nať jablečníku v sádle (postup je stejný jako při přípravě měsíčkové masti) se přikládá na ztvrdlou pokožku, hnisavé a těžce se hojící rány. Formou koupelí s jablečníkovým odvarem se léčí kožní vyrážky, obklady z čerstvě podrcené natě se přikládají na pohmožděniny.

Prima recept: sirup proti kašli z jablečníku

Asi 200 g suché natě jablečníku obecného vložte do 1,5 litru studené vody a nechte do druhého dne macerovat (nejméně 24 hodin). Pak sceďte a svařte s 1 kg cukru do zhoustnutí. Při kašli užívejte třikrát denně jednu lžičku.

Publikováno: 16. 7. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová