reklama

Retro síťovka: Nestárnoucí hit do každé kabelky

Síťová taška je opět velký hit, který ocení nejen ten, kdo nechce používat igelitky. A vy si tuhle retro záležitost můžete velmi snadno uháčkovat sami.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Uháčkujte si praktickou retro síťovku (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Mít nákupní tašku nebo síťovku vždy po ruce se hodí všem, ať už na plánovaný nákup nebo na ten neplánovaný. Je to prima pomocník, který nezabere v kabelce žádné místo, je téměř nezničitelná a vejde se do ní neuvěřitelné množství věcí. Rozměry tašky bez nákupu jsou 21 x 28 cm. Její výroba trvá jedno deštivé odpoledne.

Co budete potřebovat na síťovku

  • přípletovou přízi 50 g (polyamid, příze Jesenka)
  • háček č. 3,5
  • nůžky

Jak postupovat při háčkování síťovky

1. krok: základní řetízek

Uháčkujeme 20 ok řetízkem.

Nejprve uháčkujte základní řetízek
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Nejprve uháčkujte základní řetízek

2. krok: druhá řada

Druhou řadu háčkujeme krátkým sloupkem. Na řetízek uháčkujeme ještě jednou začáteční první oko a uháčkujeme krátkým sloupkem řetízek zespodu – na konci přidáme v koncovém očku znovu jedno oko. Máme tedy Malý ovál se 42 oky. Při háčkování spodní řady řetízku "schováváme" přesahující nitku do spodního obvodu oválku.

Pokračujte druhou řadou, kterou tvoří krátký sloupek
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Pokračujte druhou řadou, kterou tvoří krátký sloupek

3. krok: třetí řada

Třetí řadu háčkujeme dlouhým sloupkem s jedním nahozením. Přidáváme každé 4. oko - na konci máme 55 ok. Ve čtvrté řadě nahazujeme dlouhý sloupek dvakrát a mezi jednotlivými oky háčkujeme jedno oko řetízkem.

Od třetí řady háčkujte dlouhým sloupkem
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Od třetí řady háčkujte dlouhým sloupkem

4. krok: pátá až dvaadvacátá řada

Pátou řadu háčkujeme dlouhým sloupkem se 3 nahozeními, mezi jednotlivými oky opět děláme jedno oko řetízkové. V šesté řadě pokračujeme dlouhým sloupkem se 3 nahozeními. Do mezery mezi oky háčkujeme 2 řetízková oka. Sedmou řadu háčkujeme dlouhým sloupkem se 3 nahozeními a mezeru mezi oky vytvoříme 3 řetízkovými oky. Takto pokračujeme dalších 16 řad, vznikne nám obdélníková taška s 22 řadami dlouhých sloupků (na výšku).

Od páté řady háčkujte dlouhým sloupkem se 3 nahozeními
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Od páté řady háčkujte dlouhým sloupkem se 3 nahozeními

5. krok: lem síťovky

Po uháčkování dlouhých sloupků začneme pracovat na lemu tašky. Následující řadu háčkujeme krátkým sloupkem, místo řetízkových ok háčkujeme dvě oka krátkým sloupkem - na konci řady máme 165 ok. Ve druhé řadě lemu ubereme každé 10. oko - máme na konci 148 ok, v další, 3. řadě lemu krátkým sloupkem ubereme každé 9 oko. V následující 4. řadě lemu opět ubíráme každé 9. oko - na konci nám zbyde 118 ok lemu tašky.

Na řadu přichází lem
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Na řadu přichází lem

6. krok: dokončení síťovky

Uháčkujeme 18 ok krátkým sloupkem, poté uháčkujeme 40 ok řetízkem - volně, neutahujeme. Vytvoříme tak ucho tašky - odpočítáme 23 ok na lemu a 24. oko přiháčkujeme - ucho tvoříme 45 oky krátkého sloupku a v další řadě háčkujeme zpět. Uháčkujeme 36 ok a znovu uděláme ucho - 40 ok řetízkem a odpočítáme 23 ok lemu. Poté ucho přiháčkujeme a znovu uděláme ucho dle prvního vzoru.

Na závěr vytvořte uchy tašky
i (Zdroj: Lenka Kšanová)
Na závěr vytvořte uchy tašky

Nakonec doháčkujeme 18 ok lemu a konec začistíme. Taška je hotová.

Zdroj informací: Lenka Kšanová; Pinterest

Publikováno: 12. 1. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce