reklama

Dekorativní leptání skla: Technika, kterou určitě zvládnete

Technika leptání skla neboli matování se běžně používá pro zneprůhlednění průmyslově vyráběných skel. Mirka Kupčíková nám dnes ukáže, jak matovat sklo přes šablonu, a vytvořit si tak originální sklenici.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

V čem technika leptání skla spočívá

Můžeme si vybrat několik způsobů, jak zdobit předmět – přímou kresbou leptací pastou v tubě, pomocí šablony, vlastního motivu vyřezaného z fólie, vyškrabování pomocí vosku nebo kombinací. Také můžeme vytvořit stínovaný lept – ten vznikne prokládáním více šablon a různé délce působení leptací pasty nebo kapaliny. To bychom ale úplným začátečníkům nedoporučovali. Rozlišujeme dva druhy leptu, a to pozitivní a negativní. Pozitivní lept znamená, že na skle je vyleptán motiv a okolní sklo je čiré. Negativní lept přesně opačně, motiv je čirý a okolní sklo leptané. Tyto dvě techniky lze také kombinovat. Leptu skla se také někdy říká matování.

Sklo vhodné pro lept

Leptat můžeme jakýkoliv skleněný povrch (kde je více než 80 % sloučenin oxidu křemičitého). Varné sklo není vhodné používat, tato pasta jej nevyleptá. Je dobré si udělat malý test kápnutím pasty na sklo, pokud si nejsme jistí, jaký druh skla máme. Zdobit leptem můžeme nádobí – skleničky, skleněné talíře, hrnky, misky – i dekorativní předměty jako vázy, skleněné destičky nebo i vánoční baňky, zrcadla aj.

Co si musíme opatřit

Kromě skleněného předmětu k leptu potřebujeme speciální pastu k leptání/matování (obchody pro skláře či výtvarné potřeby), dřevěnou špachtli na nanášení, jednorázové rukavice a houbičku. To je základ. Nyní záleží, jakou techniku zvolíme. Dále tedy můžeme použít fóliovou šablonu, jehlový nástavec (ten slouží k odstranění přebytečné fólie), přenosovou fólii, plastovou stěrku a látku k osušení.

Co si musíme opatřit
i (Zdroj: Prima FTV)
Co si musíme opatřit

Jak budeme postupovat

Jako motiv můžeme použít cokoliv – od dekoru květin, živočichů, geometrických tvarů, ale také obrázky, písmena i čísla. Dnes se naučíme postup s použitím šablony. Tu buď koupíme, nebo ji dle fantazie vyrobíme, a to můžeme dvěma způsoby. Motiv vytvoříme v grafickém programu na počítači a následně vytiskneme na plotru nebo si ručně šablonu vyřežeme do samolepicí tapety (ukázka). Odstraníme přebývající fólii a na zvolené místo přeneseme připravenou šablonu.

Příprava šablony
i (Zdroj: Prima FTV)
Příprava šablony

Sklo i pasta musí mít pokojovou teplotu. Naneseme pomocí dřevěné špachtle na sklenici na šablonu potřebné množství pasty, tak aby bylo místo zvolené pro leptání celé pokryté. Pastu nanášíme opatrně. Pastu necháme působit 10–15 min, poté setřeme a vrátíme zpět do nádoby množství, které jde setřít.

Nanášení pasty
i (Zdroj: Prima FTV)
Nanášení pasty

Nakonec sklenici důkladně omyjeme a vyleštíme. Leptané sklo používáme a myjeme stejně jako předtím. Nemusíme se bát ho mýt i v myčce.

Sklenička s leptaným vzorem
i (Zdroj: Prima FTV)
Sklenička s leptaným vzorem

Mohli bychom k dozdobení použít barvu – vytvořili bychom tím zajímavý efekt. Barva může být vypalovací v troubě, takto barvené sklo není vhodné dávat do myčky, ale spíše umýt v ruce.

Publikováno: 20. 8. 2018, Autor: Václav Postránecký , Profil autora: Václav Postránecký