reklama

Problémy s trávením vyřeší domácí žaludeční likér se zeměžlučí

Proklatě hořká zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea) je prvotřídní přírodní pomocník, který vyřeší téměř všechny problémy s trávením. Pomáhá při nechutenství, špatném zažívání, při chorobách jater i žlučníku, povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv. Udělejte si podle našeho receptu domácí žaludeční likér se zeměžlučí, abyste svůj přírodní lék měli pořád po ruce.

Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea) je jednoletá až dvouletá rostlina, která dorůstá výšky až 50 cm. Kvete od července do září květy starorůžové barvy, které tvoří okolíky. Roste na mýtinách, lesních loukách, travnatých lesních cestách a slunných suchých stráních. Zeměžluč je citlivá na čistotu půdy. Poslední dobou pomalu ubývá také kvůli nešetrnému sběru, kdy je často vytrhávána i s kořeny.

Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea)
i (Zdroj: pixabay.com)
Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea)

Zeměžluč: sběr, sušení, skladování

Sbírá se kvetoucí nať s listy, nejlépe na počátku květu (nesmí být odkvetlá!). Nať odstříhávejte asi 5 cm nad zemí a dávejte pozor, abyste rostlinu nevytrhli i s kořeny, které jsou mělké. Nať sušte ve vzdušné a suché místnosti na platech nebo zavěšenou ve svazcích. Při sušení umělým teplem nesmí teplota překročit 45 °C. Správně usušená rostlina má světlezelenou barvu a růžové květy, je bez pachu se silně hořkou chutí. Nedostatečně usušená bylinka plesniví. Skladujte ve vzduchotěsných skleněných nádobách.

Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea): správně usušená bylina má zelenou barvu a růžové květy, je bez pachu se silně hořkou chutí
i (Zdroj: istock. com)
Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea): správně usušená bylina má zelenou barvu a růžové květy, je bez pachu se silně hořkou chutí

Proč a jak zeměžluč pomáhá

Zeměžluč okolíkatá obsahuje zejména glykosidické hořčiny, mastné kyseliny, alkaloid erythricin, nikotinamid, silice, flavonoidy. Bylina se využívá při nechutenství, pálení žáhy, žaludeční slabosti a špatném trávení. Je vhodná při chorobách jater, žlučníku i žlučovodů, povzbuzuje tvorbu žaludečních šťáv. Nálev zlepšuje funkci žlučníku, peristaltiku střev a upravuje metabolismus: 1 lžičku sušené řezané natě zeměžluče přelijeme 250 ml vroucí vody, přikryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat (čím déle necháte louhovat, tím bude nálev hořčejší). Dobré trávení podporuje také prášek zeměžluče: usušenou bylinu rozdrťte  nebo umelte. Užívejte před jídlem jednu lžičku ve velké sklenici vody. V běžných dávkách nemá zeměžluč žádné nepříjemné účinky. Její působení na žaludek je však silné, při předávkování může vyvolat průjmy a zvracení. V lidovém léčitelství se zeměžluč uplatňuje jako pomocník při cukrovce a celkové slabosti organismu. Užívá se rovněž jako podpůrný lék při nepravidelné nebo silné menstruaci. Zeměžluč má také výborné ranhojičské účinky. Pití nálevu urychluje hojení ran, které ale musíte současně ošetřovat omýváním v silném odvaru, nebo na ně přikládat rozmačkanou čerstvou bylinu.

Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea) kvete do září květy starorůžové barvy, které tvoří okolíky
i (Zdroj: istock.com)
Zeměžluč okolíkatá (Centaurium erythraea) kvete do září květy starorůžové barvy, které tvoří okolíky

Domácí žaludeční likér se zeměžlučí

Smíchejte 90 g zeměžluči lékařské, 30 g drceného jalovce, 30 g řebříčku obecného, 20 g třezalky tečkované, 20 g kořene puškvorce a 5 g pelyňku pravého. Směs zalijte 1 litrem čirého vysokoprocentního alkoholu a macerujte 2 dny. Ve 400 ml studené vody rozpusťte 250 g cukru, pak nechte přejít varem a nechte vychladnout. Studený cukerný roztok přilijte k bylinkám a nechte na teplém místě macerovat zhruba jeden měsíc. Občas protřepejte. Pak přefiltrujte do lahví. Při žaludečních potížích si dejte jednoho panáčka.

Publikováno: 23. 8. 2018, Autor: Lenka Valjentová , Profil autora: Lenka Valjentová