reklama

Tyhle byliny postaví nohy na nohy: tymián, heřmánek, máta, dubová kůra

Taky se už těšíte na to, až se konečně dostanete domů a sundáte si boty, aby si nohy odpočinuly? Celý den vám pilně a poctivě slouží, tak si večer zaslouží rozmazlování, ne? Ať už máte problém s únavou, otoky nebo s pocením, pomoci vám mohou tymián, heřmánek, máta, dubová kůra – a překvapivě i brambory. Dopřejte svým nohám voňavou koupel nebo domácí mazání a máte po starostech.

Byliny, které vás postaví na nohy!

Tymián nohy uvolní

Tymián obecný (Thymus vulgaris), silně aromatická bylinka s kafrovou vůní, působí antisepticky, je účinná proti plísním a pomáhá i při nadměrném pocení chodidel. Krátká masáž tymiánovým olejem dokáže unaveným a oteklým nohám přinést pocit uvolnění a lehkosti, dokáže je zbavit napětí a bolesti. Skvělá je domácí tymiánová mast: 1díl čistého vepřového sádla (třeba 1 šálek) rozehřejte ve vodní lázni a přidejte 1 díl sušeného nebo čerstvého tymiánu. Za stálého míchání zahřívejte 10–15 minut, pak vyndejte z vodní lázně a nechte v chladu 24–30 hodit odležet. Pak opět ve vodní lázni rozhřejte a přes sítko sceďte do uzavíratelné sklenice. Uchovávejte v ledničce. Tymiánová mast je skvělá nejen na unavené nohy, ale také jako mazání bolavých kloubů při artritidě a svalových bolestech.

Tymián obecný (Thymus vulgaris), silně aromatická bylinka s kafrovou vůní, nohy uvolní
Tymián obecný (Thymus vulgaris), silně aromatická bylinka s kafrovou vůní, nohy uvolní (Zdroj: pixabay.com)

Heřmánek nohy zklidní

Oblíbený heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) obsahuje celou řadu léčivých látek a vonné silice. Má zklidňující a protizánětlivé účinky, pomáhá léčit suchou nebo poškozenou pokožku nohou. Učiněné blaho pro nohy je uvolňující heřmánková koupel: Zhruba 5 lžic sušeného heřmánku zalijte 1 l vroucí vody, zakryjte a 20–25 minut nechte vyluhovat. Sceďte a roztok nechte vychladnout nebo zřeďte studenou vodou na teplotu 36–38 °C. Můžete přidat několik kapek levandulového oleje. Nohy v heřmánku koupejte maximálně 15 minut.

Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) má zklidňující účinky, učiněné blaho je uvolňující heřmánková koupel
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) má zklidňující účinky, učiněné blaho je uvolňující heřmánková koupel (Zdroj: pixabay.com)

Máta nohy osvěží

Máta peprná (Mentha piperita) vykazuje protizánětlivé a analgetické účinky, hlavní složkou máty je mentol, který příjemně chladí a znecitlivuje, uklidňuje a uvolňuje, potlačuje svědění, mírnou bolestivost a podráždění. Má povzbuzující účinek jak na kůži, tak na svaly, poskytne potřebnou úlevu pro vaše unavené a bolestivé nohy. Zkuste osvěžující koupel pro oteklé a unavené nohy: 5 lžic sušené nebo 3 hrsti čerstvé máty dejte do 2 l vody a nechte přejít varem; až zchladne na 38 °C, sceďte a ponořte do odvaru nohy. Doba koupele nemá být delší než 10 minut.

Máta peprná (Mentha piperita) vykazuje protizánětlivé a analgetické účinky, nohy příjemně znecitlivuje
Máta peprná (Mentha piperita) vykazuje protizánětlivé a analgetické účinky, nohy příjemně znecitlivuje (Zdroj: pixabay.com)

Dubová kůra proti pocení nohou

Dubová kůra (Cortex quercus) působí přirozeně svíravě, protizánětlivě a dezinfekčně, zároveň má i antibiotický efekt a navíc působí preventivně proti plísním, nadměrnému pocení a odstraňuje nežádoucí pach nohou. Máte-li nohy celý den uzavřené v pevných botách, rozhodně zkuste koupel z dubové kůry: Asi 7 lžic kůry povařte 15–20 minut v 2 l vody. Až odvar vychladne na příjemnou teplotu 36 až 37°C, ponořte do něj nohy. Koupel by měla trvat maximálně 15 minut.

Dubová kůra (Cortex quercus) působí účinně proti nadměrnému pocení a odstraňuje nežádoucí pach nohou
Dubová kůra (Cortex quercus) působí účinně proti nadměrnému pocení a odstraňuje nežádoucí pach nohou (Zdroj: istock.com)

Prima tip: Voda z brambor nohy prokrví

Voda, ve které se vaří brambory, má blahodárné účinky na nohy unavené a oteklé z celodenní námahy. Díky výtažkům z brambor se nohy lépe prokrví a otok opadne. Zkuste bramborovou lázeň: vodu z uvařených brambor slijte do umyvadla. Unavené nohy namočte do teplé (rozhodně ne horké) vody na 20 minut.

Publikováno: 15. 11. 2018, Autor: Lenka Valjentová, Profil autora: Lenka Valjentová