Kam na výlet: Vánoční výstavy betlémů

O víkendu zapálíme první svíčku na adventním věnci, a tak přichází čas i na tradiční vánoční výstavy betlémů. Najdete je opravdu na mnoha místech, je tedy jen na vás, kam se vydáte.

Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné v Praze

1. prosince 2018 – 2. ledna 2019 (10.00–18.00)

Výstavy betlémů patří o vánočním čase k tradicím. Betlém klub pořádá již podevatenácté v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze výstavu betlémů – Betlémy a vánoční tradice. Na výstavě bude opět k vidění cca 200 betlémů, a to jak historických z typických betlémářských oblastí, tak i betlémů ze současné tvorby. Jsou zde instalovány betlémy z nejrůznějších materiálů – dřevo, papír, perník, sklo, těsto, textil, keramika, Rainbow Loom apod. a mnoha různých typů jako volně stojící, skříňové, soubor reklamních betlémů, kralické figurky.

Otevírací doba denně 10.00–18.00, 24. 12. do 16.00, 31. 12. do 15.00, 1. 1. 13.00–18.00.

Vánoční výstavy betlémů
Vánoční výstavy betlémů (Zdroj: Betlémy a vánoční tradice u Panny Marie Sněžné v Praze)

Výstava betlémů na zámku ve Zlíně

1. prosince 2018 – 5. ledna 2019 (9.00–17.00)

Představeny budou historické betlémy z typických betlémářských oblastí (Třebíč, Králíky, Pojizeří), ale i ty současné. Dominantním betlémem výstavy je ručně malovaný betlém z roku 1933 s 250 figurkami a stromy. Raritou pak betlém Jiřího Trnky, výtvarníka Broučků.

Vánoční výstavy betlémů
Vánoční výstavy betlémů (Zdroj: Výstava Betlémů na zámku ve Zlíně)

Výstava betlémů v kovárně v Těšanech

1.–2. prosince 2018 (14.00–17.00)

Zaváté staré časy a romantiku neuspěchaného venkova přiblíží návštěvníkům výstava betlémů v kovárně v Těšanech, která se otevře během adventního víkendu. Tato tradiční výstava představí okolo padesáti betlémů z Těšan a širokého okolí. Betlémy zapůjčily soukromé osoby, které se jimi budou za pár neděl těšit ve svých příbytcích. Přijďte i vy a pokochejte se krásou betlémů z rukou profesionálních i amatérských tvůrců. Budete moci obdivovat betlémy vyřezávané, papírové, perníkové, keramické, slaměné a další a další betlémy z nejrůznějších přírodních materiálů.

V sobotu 1. prosince se bude konat také tradiční jarmark slaměných ozdob, adventních věnců, perníčků, medových bonbónů, medoviny, keramiky a výrobků ze dřeva. Součástí bude i ochutnávka slaného domácího pečiva a perníčků a dílnička pro děti, zdobení perníčků.

Vánoční výstavy betlémů
Vánoční výstavy betlémů (Zdroj: Výstava Betlémů v kovárně v Těšanech)

Jírův betlém v Kryštofově Údolí

1. prosince 2018 – 11. února 2019 

Malebná obec na Liberecku, kde je po celý rok pestrý výběr aktivit, láká k návštěvě i v předvánočním čase. Již pošestnácté zde vyrostl rozměrný betlém vytvořený akademickým malířem Josefem Jírou. Slavnostní nasvícení proběhne 1. prosince v 16.45 hodin. Betlém svítí od 16 do 22 hodin až do 1. ledna. K vidění je přibližně do půlky února.

Vánoční výstavy betlémů
Vánoční výstavy betlémů (Zdroj: Jírův betlém v Kryštofově Údolí)

Výstava betlémů a andělů v Holešově

1.–30. prosince 2018

Městské kulturní středisko Holešov již tradičně nabídne krásnou výstavu v čase adventu, Vánoční výstavu. Vánoční tematika s hřejivou atmosférou na vás dýchne v sala terreně holešovského zámku. Přijeďte se pokochat a příjemně naladit.

Související k tématu