reklama

Domácí lékárna: Nachlazení a rýma

Podzimní plískanice, deště a mlhy jsou jako stvořené pro šíření virů a nemocí. I obyčejné nachlazení nás může vyvést z rovnováhy, a což teprve taková pořádná chlapská rýmička, to je problém světového formátu. Poradíme vám, jak rychle a bez léků vyhnat takové problémy z těla.

i (Zdroj: Depositphotos)
Domácí lékárna: Nachlazení a rýmička (Zdroj: Depositphotos)

Jak se vypořádat s nachlazením?

Nachlazení v důsledku promoknutí nebo setrvání v blízkosti nastydlého člověka je vcelku banální záležitost, kvůli které se většinou k lékaři ani neobtěžujeme. Obvykle si aplikujeme kapky do nosu, nějaké kloktadlo či pastilky proti kašli, a za pár dní se již cítíme lépe. Můžeme si ale místo běžných léčiv doma připravit zdravou léčebnou kúru v podobě bylinek a léty prověřených babských receptů. Zabírají nejen proti nachlazení, ale také třeba na "smrtelnou" chlapskou rýmičku. 

Nachlazení
i (Zdroj: Depositphotos)
Na podzim i v zimě s nachlazením bojujeme každou chvíli

Odvar na nachlazení

  • 1 lžička plicníku lékařského
  • 1 lžička podbělu
  • 1 lžička jitrocele
  • 1 lžička řebříčku
  • 1 lžička květu divizny
  • ½ litru vody

Vodu uvaříme a do ní vložíme předepsaní množství bylinné směsi. Necháme vylouhovat. Pijeme při nachlazení nejlépe slazené medem.

Čaj na nachlazení

  • 1 lžička máty
  • 1 lžička meduňky
  • 1 lžička šalvěje
  • špetka yzopu

Bylinky spaříme horkou vodou, necháme vylouhovat a pijeme před spaním 1 šálek.

Bylinky
i (Zdroj: Depositphotos)
Mějte po ruce patřičnou zásobu sušených bylinek na nachlazení

Odvary proti škrábání a bolení v krku

2 lžíce sušené dubové kůry rozmícháme ve ¼ litru vody, necháme půl hodiny povařit a scedíme. Používáme jako kloktadlo.

10 kusů drcených hřebíčků zalijeme vroucí vodou, necháme vylouhovat a scedíme. Nálev zředíme vodou, používáme jako kloktadlo.

Hřebíček
i (Zdroj: Depositphotos)
I hřebíček patří mezi všemocné byliny

Bylinková léčba proti kašli

Odvar z dobromyslu

2 lžičky sušeného dobromyslu povaříme 5 minut ve ¼ litru vody a necháme asi půl hodiny louhovat. Užíváme 3x denně proti kašli.

Sirup proti kašli

Diviznový: Do kameninové nádoby dáme 250 g květů divizny a zalijeme medem. Necháme odstát 6 týdnů. Poté scedíme. Denně užíváme 1 lžičku sirupu proti kašli.

Sedmikráskový: Hrst květů sedmikrásek necháme 1 den louhovat v 1 litru vody. Do scezené šťávy pak přidáme ½ kg cukru a vaříme do zhoustnutí. Denně užíváme 2-4 lžičky proti kašli.

Mátový: Do sklenice odměříme ½ kg cukru a cca 375 ml vody. Povaříme 5 minut, přidáme 5 lístků čerstvé nebo sušené máty a necháme přejít varem. Půl hodiny louhujeme. Při kašli užíváme 3x denně 1 polévkovou lžíci.

Máta
i (Zdroj: Depositphotos)
Máta pomůže od kašle, udělejte si domácí sirup

Z černého bezu: 20 květů černého bezu spolu s 0,5 kg cukru rozmícháme v ½ litru vody. Necháme 3 dny louhovat, poté scedíme a dáme do lahví. Užíváme při nachlazení.

Jitrocelový: Lístky jitrocele dáme do nádoby a zalijeme studenou vodou. Necháme 24 hodin louhovat. Potom tekutinu zvážíme a přidáme o polovinu méně cukru, než váží tekutina. Svaříme, můžeme přidat špetku soli. Užíváme při bolení v krku, rýmě nebo zánětu v krku.

Jablečníkový: 100 g natě jablečníku obecného macerujeme 1 den ve ¾ litru vody. Druhý den scedíme a přidáme ½ kg cukru. Vaříme dohusta. 1x denně užíváme 1 lžičku při kašli.

Šalvějové kloktadlo

  • 1 lžíce šalvěje lékařské
  • 1 lžíce divizny
  • 1 lžíce heřmánku
  • 1 lžíce květů akátu
  • 2 kusy strouhaných jedlých kaštanů
  • ½ litru vody

Bylinky smícháme, 1 lžičku směsi nasypeme do studené vody, svaříme a přidáme na špičku nože jedlou sodu. Užíváme jako kloktadlo při bolestech v krku.

Šalvěj
i (Zdroj: Depositphotos)
Šalvějové kloktadlo uleví bolavému krku

Obdobné je kloktadlo ze slezové růže: V ½ litru vody rozmícháme 2 lžíce listů a květů slézu, necháme 10 minut louhovat. 

Obklad na bolavý krk

Čisté plátýnko potřeme sádlem, posypeme stejnoměrně nastrouhaným muškátovým oříškem, dáme na krk a ovineme dalším pruhem plátna a teplou šálou. Necháme působit několik hodin.

Smrkový šňaps

20 mladých výhonků smrku uložíme na 3 týdny do 1 litru kořalky na teplé místo. Při nachlazení užíváme denně 1 sklenku.

Petrklíčové bonbóny

Květy petrklíče - prvosenky jarní rozmačkáme, zalijeme trochou vody a přidáme hodně cukru nebo medu. Necháme vodu odpařit na plotně, mícháme, aby se směs nepřipálila. Hustou směs pak můžeme přelít do silikonových formiček nebo ručně vytvarovat do kuliček a zabalit do celofánu.

Prvosenka
i (Zdroj: Depositphotos)
Vyrobte si doma petrklíčové bonbóny

Na nachlazení existuje celá řada zaručených receptů. Připomeňme si námi oblíbený, dětmi už méně cibulový čaj nebo sirup; heřmánkový čaj, který zabraňuje zánětlivým procesům v těle; solné inhalace na ucpaný nos s kapkou éterického oleje nebo medvědí mléko, určené pouze pro dospělé (ohřejte 200 ml mléka, přidejte panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer a ráno se probudíte sice kompletně mokří od potu, ale zdraví). Na chrapot a potíže s hlasivkami použijte ohřátou vincentku s trochou medu. Dýchací cesty vám pročistí česnek, a to v jakékoliv formě. Pro "silnější povahy" je ideální slivovicová koupel - do horké vidy ve vaně přidejte 2 velké panáky slivovice a na 20 minut se do vody ponořte. Opatrně při vystupování z vany, slivovicové výpary poněkud naruší vaši rovnováhu. Zastydlou rýmu vyženete horkou vařenou bramborou, kterou rozmačkáte a přiložíte si v šátku na čelo. Při rýmě a nachlazení může také dojít k zánětům v uších, zvlášť u menších dětí. Zánět porazíte žvýkačkou - žvýkání podporuje pohyby hlenu uvnitř ucha a sanice ho pak postupně vytlačí ven. A při škrábání v krku sáhněte po opravdu kvalitní hořké čokoládě - obsah jejích surovin působí proti bolesti v krku a uleví od škrábání.

Čokoláda
Věřili byste tomu, že kvalitní hořká čokoláda vám pomůže od bolesti v krku? (Zdroj: Depositphotos)
Koupel
Horká koupel s trochou alkoholu vás postaví na nohy (Zdroj: Depositphotos)

A na závěr dva recepty na posilující polévku a vitamínový salát:

Polévka "Silačka"

  • 1 cibule
  • 4 stroužky česneku
  • 1 ks chilli papričky
  • 1 pórek
  • 0,3 litry silného slepičího vývaru (ne z masoxu)
  • 1 zázvorový kořen

Ve vývaru uvařte všechny příslušné ingredience a nechte odstát. Polévku konzumujte velmi horkou.

Polévka
i (Zdroj: Depositphotos)
Silný slepičí vývar vám udělá dobře

Vitamínový salát

Do půlky sáčku kysaného zelí vmíchejte trochu olivového oleje, přidejte 2 kusy jarní cibulky, nakrájené na malé kousky, 1 červenou papriku a 1 kapii a 2 prolisované stroužky česneku. Vše dobře promíchejte a nechte několik hodin odstát, aby se chutě promísily. Lze přidat k hotovému pokrmu jako salát nebo jako samostatné jídlo. 

Zelí
i (Zdroj: Depositphotos)
Kysané zelí z vás vyžene všechny neduhy

Publikováno: 15. 9. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová