reklama

Proč je plíseň v bytě nebezpečná a jak ji zlikvidovat?

O tom, že jsou plísně nebezpečné pro naše zdraví, se již všeobecně ví. Plísně mohou v našem organismu narušit správnou činnost orgánů, proto se musíme pustit do boje s jejich odstraněním jednou pro vždy a včas. Ovšem tím, že plíseň odstraníme z povrchu stěny, nemusíme mít ještě vyhráno. Důležité je také odhalit příčinu vzniku plísní.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vždy je potřeba odhalit příčinu vzniku plísní (Zdroj: Depositphotos)

Plíseň v bytě na zdi vzniká z nadměrné vlhkosti, což ale nemusí být nutně jen v koupelně. Voda se může srážet v kterékoliv místnosti, kde je teplo a kde se méně větrá, a proto se zde zvyšuje relativní vlhkost. Nejprve se plíseň projevuje jako tmavší a zvlhlé místo, později zčerná. Jedná se o houby, které své spory (výtrusy) uvolňují do ovzduší a ti, kteří v místnosti s plísní bydlí, je nevědomě inhalují. To může mít za následek vážné poškození zdraví. Plísně jsou spouštěčem různých respiračních alergií, způsobují vyrážky, pálení očí, rýmu, kašel a astma. Funkční imunitní systém tyto plísňové spory rozpozná a snaží se jich zbavit kašláním nebo kýcháním. Ale lidé s oslabenou imunitou nejsou schopni tyto nebezpečné látky odmítnout, a tak se jim dostávají dál do plic, kde se usadí a začnou klíčit, což může způsobit rozsáhlý zánět. Agresivní rozrůstání houby v organismu může narušit správnou funkci orgánů, což může být i smrtelné. 

Plíseň v koupelně
i (Zdroj: Depositphotos)
Plísni se daří v koupelně, najdeme ji ve spárách dlaždiček i na těsnění kolem vany a umyvadla

Pokud máme stěny napadené plísní, je potřeba vždy pátrat po příčině. Pokud se snažíte jen odstranit důsledky, aniž byste zjistili, z čeho se plíseň vytváří, může se stát, že budete odplísňovávat do nekonečna. Máte-li vyřešen tento krok, můžete se pustit do samotné likvidace. Napadenou stěnu lze vysušit důkladným větráním (použití větráku není v tomto případě vhodné, protože by se ze stěn mohly uvolňovat poryvem vzduchu spóry. A nejen, že se mohou usadit jinde, můžete se jich i nadýchat a následně prožít nějaké nepěkné zdravotní komplikace. Když už nelze větrat jinak, například v místnosti bez oken, zapněte přístroj na nejnižší výkon a proud směřujte na nezasažené místo). Následně postižené místo dezinfikujeme prostředkem proti plísním (např. Fungispray, ETERNAL Odstraňovač plísní či Savo).

Přípravek necháme působit podle návodu od výrobce a poté vrstvu plísně důkladně mechanicky odstraníme špachtlí. Po zaschnutí proces ještě jednou zopakujeme, abychom měli jistotu, že přípravek zapůsobil na všech místech. Stěny ošetřené tímto způsobem je vhodné natřít přípravkem proti plísním, který obsahuje látky, jež brání jejich růstu (např. FungiSAN, který se přidává do malířské barvy, nebo přímo bílou barvou ETERNAL In Steril).

Plíseň v rohu místnosti
i (Zdroj: Depositphotos)
V rozích místnosti se často sráží vlhkost

Jak předcházet vzniku plísní?

Aby v bytě nevznikala plíseň, měla by se vlhkost v místnostech pohybovat kolem 50 % a teplota mezi 19–21 °C. Kdykoli vytvoříme větší množství páry, důkladně vyvětráme. Plíseň nesnáší průvan, takže jako prevence je dobrá cirkulace vzduchu v místnosti. Každé ráno otevřeme všechna okna dokořán a větráme alespoň pět minut, a to i v zimě. 

Plíseň u okna
i (Zdroj: Depositphotos)
U oken se plíseň objevuje velice často

Pár tipů na závěr

  • Zkuste použít například dezinfekční roztok s obsahem chlornanu sodného (nastříkat, nechat 20 minut působit, poté setřít vlhkým hadříkem. Důkladně vyvětrejte!).
  • Plíseň nikdy nesmetejte koštětem nebo nekartáčujte nasucho. Spóry se dostanou do vzduchu a nadělají víc škody.
  • Použijte bílý vinný ocet. Nalijte do rozprašovače a nastříkejte na postižené místo.
  • Na bílou stěnu použijte Savo nebo roztok z něj. Po aplikaci vyvětrejte!
  • Na menší plochy použijte 3% peroxid vodíku. Naneste třeba štětcem a poté setřete hadrem. Použijte gumové rukavice.

Publikováno: 7. 7. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce