reklama

Průvodce moukami: na co používat a v čem se liší

Dnes jíme obilovin zhruba stejné množství jako před sto lety. Semínka, ze kterých meleme mouku, ztělesňují život – a ta obilná nejsou výjimkou. Veškerou vaši životní energii vám poskytnout nesvedou. Zvolíte-li však ta správná semínka, propůjčí vám to nejlepší z té své.

i (Zdroj: Gorenje)
Průvodce moukami Kateřiny Winterové: na co používat a v čem se liší (Zdroj: Gorenje, Kateřina Winterová)

Mouka bílá a celozrnná, pokaždé jiná

Vezměme to od začátku a podívejme se zrnu pořádně na klíček. Každé obilné zrno tvoří moučné jádro, otruba a klíček. Co do velikosti zanedbatelné části, klíček a otruba, skrývají nejvíce vitamínů a minerálů z celého zrna. Vitaminy B, E, A, enzymy, nenasycené mastné kyseliny, železo, fosfor, draslík a vlákninu. Jeho buclatá část, moučné jádro, se skládá z bílkovin a škrobu.

Od doby před sto lety se dodnes přeci jen něco změnilo. Dříve bylo běžné používat mouku celozrnnou. Umletou z celého zrna bez vyjmutí klíčku a otruby. Škrob, dobře stravitelný komplexní sacharid, tvoří například v pšeničném endospermu až 95 % všech sacharidů v zrnu. Vymíláním klíčku o zdroj energie nepřijdeme, nemá však dlouhého trvání a brzy ji vyčerpáme. Jsou to právě hodnotné vitamíny a minerály, kterým v bílé mouce říkáme sbohem.

Obilná mouka
i (Zdroj: Depositphotos)
Pšeničná mouka se na našem stole objevuje nejčastěji ve formě pečiva

Bohatá paleta zrn

Mouky si zachovávají svou chuť a obsah živin, pouze pokud jsou čerstvé a dobře uskladněné. U celozrnných to platí dvojnásob. Najděte pro ně místo v suchu a chladu okolo 15 stupňů. Jste-li duší pekař a srdcem vám koluje kvásek, pořiďte si domácí mlýnek a objevte kouzlo čerstvé mouky z celých zrn.

Druhy mouky
i (Zdroj: Depositphotos)
Mouku lze semlít nejen z obilí, ale také z kukuřice, prosa, jáhel nebo kaštanů

Mouky s lepkem

Pšeničná mouka je nejen v českých kuchyních a pekárnách, ale i po celém světě dnes nejoblíbenější moukou. Můžeme ji rozdělit podle toho, jak najemno je namletá, ale i podle jakosti zrna na tvrdozrnnou, polotvrdou a měkkou. Nejtvrdší zrno vydá mouku, která se hodí na výrobu těstovin. Měkká zase hezky zahušťuje polévky a omáčky. Nejlepší výkon však odvede v kynutém těstě na pomoučeném válu. Připravíte z ní výborné knedlíky, halušky, ale i těsto třené, sušenky i cukroví.

Kamutová mouka, tetička pšenice z třetího kolena, obsahuje více živin i bílkovin než klasická pšenice. Překvapí vás její vyšší cena a zlatavá barva. Upečete z ní lité koláče a jiné moučníky, ale i pizzu – a to rychleji, protože v moderních troubách najdete až 80 automatických programů. Stačí tedy vybrat správnou mouku, připravit recept a trouba už zbytek práce udělá za vás.

Špaldová mouka, předchůdkyně dnešní pšenice. Ve špaldě se skrývají vitamíny skupiny B, mangan, draslík, hořčík. Pomáhá regenerovat buňky, posiluje slinivku, slezinu a imunitu. Svalům a tkáním dodá sílu, pleti hebkost. Mouka z pšenice špaldy obsahuje lepek, proto se hodí na pečení koláčů i chleba.

Ječná mouka vás potěší nízkým obsahem lepku a spoustou vitamínu B. Hodí se na přípravu litých těst, lívanců, křehkého těsta a sušenek a dobře zahustí polévku i omáčku, je tedy ideální na jíšku.

Žitná mouka je královnou kvásků. Tmavé pečivo připravené z této mouky hůře kyne, proto ji můžete smíchat s lehčí pšeničnou či špaldovou moukou. Čistě z celozrnné žitné mouky připravíte žitný chléb, perník i sušenky výjimečné chuti. Poslouží také při zahušťování polévek. Její vysoký obsah vitamínu B podpoří trávení. Z bílé vymleté žitné mouky vzniknou plněné buchty, ovocný koláč, tradiční vdolky i domácí housky. S přípravou těsta vám vždy velmi pomůže kuchyňský robot.

Ovesná mouka s nízkým obsahem lepku těsto dokonale nespojí. Umí ho však zvláčnit a obsahuje spoustu živin. Proto se vyplatí ji při přípravě těsta smíchat s další moukou. Samotná dobře zahušťuje polévky.

Gorenje_retro_collection_sda_facebook_post_mmc
i (Zdroj: Gorenje)
Robot s hnětacím a míchacím programem je při pečení nepostradatelný

Bezlepkové mouky

Pohanková mouka. Je libo bezlepkové vafle, palačinky, lívance či sladké omelety, které si oblíbí i děti? Výborně se na ně hodí pohanková mouka, která dobře pojí a chutná oříškově. Radost vám udělá vysokým obsahem vitamínu B, fosforu, vápníku, železa a rutinu. Svým složením pomáhá předcházet vzniku cévních obtíží (případně je pomáhá i léčit), protože cévám navrací pružnost. Kombinujte ji se surovinami s obsahem vitamínu C, který zvyšuje její zdravotní účinek.

Jáhlová mouka, oloupané a namleté proso. Tato stará kulturní plodina neobsahuje lepek a je bohatá na draslík, hořčík, fosfor a vitamíny skupiny B. Vyzkoušejte z ní připravit kaše i polévky, na které byli zvyklí naši předci. Hodí se na přípravu sušenek a placek i koláčů.

Kukuřičná mouka dává život polentě a mexickým plackám. Díky kukuřičné mouce a modernímu skladování vám placky vydrží déle čerstvé.

Rýžová mouka dobře zahušťuje polévky i omáčky. Snižuje krevní tlak a v kombinaci s kukuřičnou i pohankovou moukou vznikne chutné bezlepkové těsto.

A specialita na závěr. Věděli jste, že dříve byla běžně dostupná i kaštanová mouka? Svou oříškovou chutí obohatí palačinky i chléb.

Gorenje trouba
i (Zdroj: Gorenje)
Multifunkční trouba s intuitivním dotykovým ovládáním, adaptivními technologiemi a automatickými funkcemi

 Až budete mouku zpracovávat na sladké nebo slané dobroty, klidně přenechejte šlehání, míchání
a hnětení dobře vyškolenému asistentovi, kuchyňskému robotu v retro designu Gorenje MMC1000RL (v barvě šampaň) nebo Gorenje MMC1000RLBK v černé, který je nejen krásný, ale i výkonný a všestranný. Planetární systém míchání zajistí, že se všechny složky dokonale a rovnoměrně propojí a provzdušní, a těsto nebo směs tak zůstanou pružné a nadýchané. Mixovací nádoba z nerezové oceli o objemu 4,5 l dodává zařízení moderní a elegantní vzhled a prodlužuje jeho životnost. Průhledné víko usnadňuje kontrolu nad celým procesem, zabraňuje rozstříkávání obsahu a umožňuje plynule přidávat přísady. Nádobu lze mýt
v myčce nádobí.

Gorenje_retro_kitchenmachine_mmc1000rlbk_included
i (Zdroj: Gorenje)
Multifunkční robot v retro designu s planetárním míchacím systémem, nádobou 4,5 l, hákem, šlehací metlou, plochou metlou, flexi metlou a víkem

Publikováno: 25. 6. 2020, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce