reklama

Dekorace s motivem šeříku obecného

Květnové dny jsou spjaty s rozkvétajícími keři šeříku obecného. Šeřík je nádherná rostlina s jemnou vůní a je možno z jeho květů nejen připravit úžasné parfémy, ale také sladké sirupy a limonády. Dekor šeříku nás provází už léta a jeho bílá nebo fialová barva platí za příjemné a jemné odstíny.

Dekorace s motivem šeříku obecného (Zdroj: Depositphotos)

Šeřík obecný

Šeřík obecný u nás již zdomácněl natolik, že málokdo tuší, kde je jeho původní domovina. Do Evropy se rozšířil z jihovýchodní Asie, kde nalezneme okolo 30 druhů šeříku. Jedná se o opadavý keř až strom s jednoduchými vstřícnými listy. Květy jsou oboupohlavné, narůstají v květenstvích - postranních nebo koncových latách. Kalichy mají zvonkovitý tvar a jsou složeny ze 4 lístků. Plodem šeříku je dvoupouzdrá tobolka.

Šeřík
Šeřík je nenáročná dřevina s nádhernými květy (Zdroj: Depositphotos)

V Čechách je pěstován jako kulturní rostlina v zahradách, ale velmi často se setkáváme i s invazivním druhem, který roste planě. Nejčastěji pěstovaný je šeřík obecný (Syringa vulgaris). Známý je také šeřík čínský (Syringa × chinensis) a vzácně se zde vyskytuje šeřík karpatský (Syringa josikaea). Bujně rostoucí keře dorůstají 100 až 400 cm, květy jsou bílé, modré, fialové a růžové. Šeříky milují slunné stanoviště a přímé světlo, čímž jejich květy pak ještě více vyniknou. Snesou i polostín, ale nedaří se jim v něm tolik. Nejsou náročné na zálivku, ale v horkých dnech a v době nasazování poupat neuškodí je zalít a udržovat okolo nich vlhkou půdu. Preferují zahradní vápenatější až neutrální, výživnou a dobře propustnou půdu. Šeřík se dá množit řízkováním, hřížením, odkopky, roubováním, očkováním nebo výsevem. Po odkvětu musíme odstranit odkvetlá květenství a velkou výhodou je, že keře šeříku se dají tvarovat řezem.

Šeřík obecný
U nás najdete šeřík i planě rostoucí (Zdroj: Depositphotos)

Co lze vyrobit ze šeříku

V první řadě si připomeňme babičkami hojně používané "živé květy", což byly malé flakonky parfémů nebo toaletní vody, v nichž byla macerována snítka šeříku. Parfém potom vydával jemnou šeříkovou vůni. 

Šeříkové květy je možné použít i v kuchyni na výrobu nejrůznějších sirupů a šťáv, známý je i šeříkový cukr - omyté a okapané květy smícháme s třtinovým cukrem a používáme třeba na zdobení dezertů. Výborný je také šeříkový čaj, který působí léčivě, má anestetické účinky a tudíž je ideální při nejrůznějších bolestech a křečích, dále jako kloktadlo při laryngitidě, obklady na zlepšení zraku a při ječném zrnu, podporuje vykašlávání, snižuje horečku a působí diureticky a pozitivně na trávení. Kromě čaje můžeme používat tinkturu, šeříkový ocet nebo mast. Velmi dobré výsledky má při použití jako pleťové tonikum. Šeříkový olej má blahodárný účinek na kůži.

Šeříkový čaj
Šeříkový čaj má blahodárné účinky (Zdroj: Depositphotos)

Dekorace ze šeříku

Asi nejčastěji se s dekorem šeříku můžeme setkat při ubrouskové metodě - na vybraný předmět se přenese svrchní vrstva potištěného ubrousku s dekorem šeříku, potře se lepidlem a nakonec se zafixuje bezbarvým lakem. 

Velmi zajímavě také vypadají šperky z květů šeříku, zalité do pryskyřice.

Postup výroby

Výroba naušnic s květy, zalitými v epoxidové pryskyřici není vůbec složitá a dá se velmi jednoduše vyrobit i doma za jedno odpoledne. Pokud nejste zruční ve výrobě náušnicových rámečků a závěsů, můžete si je koupit v hobby obchodu nebo oslovit některého výrobce bižuterie. Pak už stačí jen natrhat kytici šeříku a můžete začít.

Náušnice
Náušnice s květy v pryskyřici vypadají elegantně a originálně (Zdroj: Depositphotos)

Pomůcky a potřeby na výrobu

  • náušnicové háčky s kuličkou nebo očkem
  • náušnicová ramínka 
  • květy šeříku
  • epoxidová pryskyřice
  • kleště (kombinované)

Postup

Nejprve si natrháme několik květů šeříku a rozebereme latu na jednotlivé kvítky. 

Květy šeříku
Latu rozebereme na jednotlivé květy (Zdroj: Depositphotos)

Náušnicové háčky a ramínka sesadíme dohromady, zde budeme potřebovat kleště a trochu šikovnosti a jemnocitu. 

Komponenty
Háčky a rámečky zkompletujte dohromady (Zdroj: Depositphotos)

Náušnicový komponent položíme na kousek smrštitelné fólie, upravíme, abychom měli volný přístup k vnitřní ploše náušnicového ramínka. Do prostoru uspořádáme několik kvítků šeříku, můžeme je i natrhat na kousky. V nádobce si rozmícháme epoxidovou pryskyřici podle návodu od výrobce a připravenou směsí zalijeme naaranžované květy v náušnicích.

Pryskyřice
Epoxidovou pryskyřici rozmíchejte podle návodu (Zdroj: Depositphotos)

Pryskyřici necháme zatvrdnout, doba vyzrání je 24 hodin. Poté náušnicovou výplň z pryskyřice obrousíme jemným brusným papírem a rozleštíme leštící pastou. Hotové náušnice vkusně zabalíme do dárkové krabičky a můžeme je použít jako dáreček pro někoho blízkého.

Dárek
Náušnice zabalte do dárkové krabičky (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 17. 5. 2020, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová