reklama

Domácí králík a jak se o něj starat

Králík je dalším domácím zvířátkem, s jehož chovem mohou děti pomáhat. Patří mezi nenáročná zvířátka, která se ale svým majitelům umí odvděčit za hezké zacházení přítulností, králíky lze dokonce i částečně vycvičit. Zakrslý králíček se stane miláčkem celé rodiny. Navíc nevydává zvuky, takže je ideální pro chov třeba i v paneláku.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak se starat o králíka (Zdroj: Depositphotos)

Heboučký kožíšek, roztomilý čumáček a dlouhé uši. Kdo by doma nechtěl králíčka? Když se o něj budeme dobře starat a ochočíme ho, může se z něj stát velký mazel, který si přijde pro pohlazení. K jeho chovu potřebujeme dostatečně velkou klec a bezpečný prostor, kam králíka pustíme proběhnout. Pamatujeme také na to, že králíka je třeba dvakrát ročně nechat očkovat.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Zakrslý králíček

Zakrslá forma králíka domácího byla vyšlechtěna ve Velké Británii. Jedná se v podstatě o "zmenšený model". Ve většině případů jsou zakrslí králíci ale více choulostiví než běžná plemena, proto se nedoporučuje je chovat celoročně ve venkovních králíkárnách tak, jak je to běžné u klasických plemen. V případě, že zakrslé králíky nelze chovat ve vnitřních prostorách je potřeba dbát na jejich očkování (např. obyčejná rýma pro ně může být smrtelná), a také je vhodné venkovní králíkárnu zateplit a uzpůsobit proti mrazivým zimním podmínkám. 

Králíček
i (Zdroj: Depositphotos)
Zakrslý králík je milým společníkem

Prvním vyšlechtěným zakrslým králíkem bylo plemeno Hermelín, z něhož pak vzešla další známá plemena:

  • Zakrslý hermelín,
  • zakrsly bílopesíkatý,
  • zakrslý barevný,
  • zakrslý strakáč,
  • zakrslý rex,
  • zakrslý liščí,
  • zakrslý saténový,
  • zakrslý beran (jeho hmotnost je až 2 kg).

Králíci jsou přirozeně býložravci, jejich hlavní složkou stravy je tráva, případně seno. Dále jim můžeme přilepšovat obilninami (Jen velmi malé množství), jablky, mrkví, salátem, kedlubnami nebo petrželí. Velmi rádi mají listy pampelišek. Rozhodně jim nedáváme (jak se stále zažito) tvrdý chléb na obrušování zubů. Místo toho podáváme králíkovi větvičky ovocných stromů. Králíci mají také velmi rádi ovesné vločky. Potřebují mít neustále přísun vody.

Králík doma
i (Zdroj: Depositphotos)
Králíčky můžeme chovat i v paneláku

Chovat králíka ve vnitřních prostorách můžeme běžně. Potřebuje mít svůj koutek, např. klec vystlanou hoblinami nebo slámou, kde má i misky s krmením a vodu. Králík je tvor aktivní a leckdy dokáže svého chovatele překvapit. Je inteligentní, dá se i vycvičit, je možné s ním dokonce chodit na procházky a někteří jedinci si libují v parkuru či pohybových aktivitách. Při troše trpělivosti králík přiběhne na zavolání.

Králík venku
i (Zdroj: Depositphotos)
Dopřejte králíkovi dostatek zeleného krmení

Králíci jsou díky své nenáročnosti při chovu a oblíbenosti co do druhu velmi vhodní i pro menší děti, které by ještě nezvládly starat se třeba o pejska. Jsou také výbornými mazlíčky do bytů. Někdy bývají trochu tvrdohlaví a nepořádní. Pozor také na kabely elektrického vedení, které ve snaze o obroušení hlodáků mohou překousat. 

Ušák
i (Zdroj: Depositphotos)
Králíka si můžete i vycvičit

Publikováno: 27. 1. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová